Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ'den Ege'ye 70 Bin Yeni Konut

Ege ve İzmir son dönemlerde ilgi merkezi. Gerek çağdaş yapısı, gerek kentsel avantajları ve gerekse insanının sıcak yapısı yeni yaşam merkezi olarak İzmir ve Ege’yi tercih edenlerin sayısını arttırıyor.

Referans Gazetesi/Hakan TARTAN
1


b>Ege ve İzmir son dönemlerde ilgi merkezi. Gerek çağdaş yapısı, gerek kentsel avantajları ve gerekse insanının sıcak yapısı yeni yaşam merkezi olarak İzmir ve Ege’yi tercih edenlerin sayısını arttırıyor. Öyle olunca da konut sektöründe bir hareket, bir hareket...

Büyüklerimiz boşuna dememiş, "Dünyada mekan, ahirette iman" diye... Barınma, insanoğlu için ilk çağlardan bu yana hep gereksinme, ama hep sorun. Ağaç kovuğunda yaşamak... Mağarada, kerpiç damlarda, ahşap evlerde veya köprü altlarında hayat geçirmek... Ve günümüzdeki gecekondular, beton binalar, gökdelenler ve modern yapılar...

Artan nüfus nedeniyle konut açığı her geçen gün büyüyor. Halen ülkemizde yıllık 400 binlerde seyreden konut açığı bulunuyor. İşte bu konut sorununa çözüm bulmak amacıyla 25 yıl önce rahmetli Turgut Özal döneminde kurumsal hale getirilen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), son yıllarda yurt genelinde bir "konut seferberliği" başlatmış durumda...

Halen 81 ilde, 370 ilçede 905 şantiyesi bulunan TOKİ, dört yıl içinde tam 281 bin 864 konut inşa etmiş.

24 bin konut üretildi
Genellikle doğu ve güneydoğu illerine ağırlık veren TOKİ, Ege Bölgesi'nde de 24 bin konut üretti. Önümüzdeki dört yılda ise bu sayının 70 binlere çıkarılması, ülke genelinde ise 500 binlere ulaştırılması hedefleniyor.

TOKİ İzmir'de ve Ege'de de konut üretimine hız veriyor. Bu konutların büyük bölümü alt gelir grubu ve yoksullara yönelik olarak inşa ediliyor. Daha çok gecekondu sorunu yaşayan Büyükşehirlerde uydu kentler kurulmasına öncülük edilmesi planlanıyor. Burada amaç gecekondu ve kaçak yapılaşmanın önüne geçmek.

Yani... Öncelikle büyük şehirlerde uydu kentler, kent yenilemeleri yaparak kaçak yapıların önüne geçmek ve gecekonduları bitirmek... Bir toplumsal sorunu ortadan kaldırmak... Ya da en aza indirme yolunda çaba...

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Diyarbakır bu iller arasında...

Ayrıca Ege’de Denizli, Balıkesir, Manisa ve Afyon da TOKİ'nin öncelikli projelerinin gerçekleştirileceği illerin başında geliyor.

İzmir'e yeni proje
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, belediyelerle işbirliği yaparak kentsel dönüşüm ve gecekondu önleme projelerine, büyük şehirlerde uydu kentler kurulmasına ve özellikle alt gelir grubuna ve yoksullara yönelik sosyal konut projelerine ağırlık vereceklerini söylüyor.

TOKİ aracılığıyla bugüne kadar Ege'de 23 bin 384 konutun inşaatına başlanmış.

Ege'de yapımı süren 23 bin 384 konutun 14 bin 12'si dar ve alt gelir grubuna yönelik. 5 bin 870'i ise gecekondu dönüşüm kapsamında.

Diğerleri tarım afet konutları ve kaynak geliştirme projeleri kapsamında yürüyor. Ege'deki yaklaşık 24 bin konutun 10 bin 89'u İzmir'de üretiliyor. Ayrıca 500 bin konutluk yeni hedefin yaklaşık 70 bini de Ege'de gerçekleştirilecek.

İzmir’de konut sayısı 30 binleri geçecek. Ege ve İzmir son yıllarda çekim alanı olmaya devam ediyor. Bunu sadece bir takım açıklamalarla değil, somut verilerle de gözlemlemek mümkün.

Bugüne dek konutta İzmir’e uzak duran birçok firma, yeni projelerini İzmir’e yöneltmiş durumda.

Bozoğlu Grubu’nun, SOYAK’ın, Folkart’ın evleri hızla yükseliyor. Yeni yaşam alanları doğuyor.

Ellerinde yoğun sermaye birikimi olan Avrupalı bazı şirketlerin de Ege’de ve İzmir’de arka arkaya incelemeler yaptıklarına tanık oluyoruz.

Bunlar sadece yeni siteler değil.

Golf alanları, turizm merkezleri, otel ve sağlık merkezleri de gözde.

İzmir’in çağdaş yapısının, insanının sıcak ve sempatik yapısının yeni yönelimlerde etkili olduğu bir gerçek.

Hiç kuşku yok ki; bu gelişmeler İzmir’in çehresini de değiştirecek. Hani şehircilik anlamında pek de istenen yerde olmayan Ege’nin incisi, bu güzel kentin...

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiden-egeye-70-bin-yeni-konut_57731.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • dar gelirli bir vatandaşım izmirden toki projesinden yararlanmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. x_box_65@hotmail.com YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!