Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ'den Küçükçekmece'ye Yeni Proje

TOKİ’nin İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkelerini yenileme çalışmalarına finansman oluşturmak için Bathonea antik kentinin de yer aldığı Küçükçekmece Gölü kıyısındaki 1 milyon 783 bin metrekarelik arazi imara açıldı.

yapi.com.tr
TOKİ'den Küçükçekmece'ye Yeni Proje

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Üniversitesi'nin (İ.Ü.) Çapa ve Cerrahpaşa yerleşkelerini yenilemek için Küçükçekmece Gölü kıyısındaki alanda konut projesi geliştirecek.

İ.Ü. Çapa, Cerrahpaşa ve Avcılar yerleşkelerindeki ekonomik ve fiziksel ömrünü tamamlamış eğitim-öğretim ve hizmet binaları ile tescilli yapıların yenilenebilmesi için kaynak oluşturulması amacıyla 2014 yılında TOKİ ile protokol imzalanmıştı. Protokol ile yeni yerleşkelerdeki binaların TOKİ tarafından inşa edilmesi karşılığında bu tesislerin finansmanında kullanılmak üzere üniversitenin atıl durumundaki Halkalı ve Avcılar'daki taşınmazları TOKİ'ye devri gerçekleştirilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avcılar Firuzköy'de Küçükçekmece Gölü kıyısındaki 1 milyon 783 bin metrekarelik alanı imara açtı. Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre Plan çalışması ile İstanbul'un anayasası kabul edilen 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda değişiklik yapıldı.

Planlama alanında toplam 541 bin 816 metrekarelik alana konut inşa edilecek. Kat yüksekliklerine 3 ve 5 kat sınırı getirildi. Plana göre “ticaret ve konut” alanına AVM ve rezidans yapılabilecek. 8 bin 615 metrekarelik 3 anaokulu, 14 bin 407 metrekarelik 2 ilkokul, 17 bin 496 metrekarelik 2 ortaokul, 8 bin 140 metrekarelik özel ortaokul, 11 bin metrekareye 1 lise, 11 bin 56 metrekarelik özel lise ve 100 bin metrekarelik yüksek öğretim alanı oluşturuldu. Alana 13 bin 940 metrekarelik 3 cami de inşa edilecek. Planlama alanında 178 bin 631 metrekare park ve yeşil alan, 242 bin 774 metrekare büyüklüğünde rekreasyon alanı planlandı. 13 bin 592 metrekarelik 3 meydan da yer alacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiden-kucukcekmeceye-yeni-proje_166744.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!