Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ’den Tarihî Evlerin Onarımı İçin Kredi

Tekirdağ Kültür ve Turizm Müdür Vekili Yaşar İşcan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında yapılan bir protokolle, tescilli tarihi evlerin onarımı için ev sahiplerine kredi verileceğini bildirdi.

Zamanekirdağ Kültür ve Turizm Müdür Vekili Yaşar İşcan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ) arasında yapılan bir protokolle, tescilli tarihi evlerin onarımı için ev sahiplerine kredi verileceğini bildirdi.

İşcan, yaptığı açıklamada, Bakanlık ve TOKİ arasında yapılan protokol kapsamında, harabe haline gelmiş, ancak sahiplerinin maddi imkansızlıkları nedeniyle onaramadığı evlerin restorasyonu için keşif bedelinin yüzde 70'i tutarında yıllık yüzde 4 faizli ve 10 yıl ödemeli kredi verileceğini söyledi. TOKİ'nin, verdiği kredilerin yüzde 10'unu eski eserler için kullandırma yükümlülüğü getirildiğini aktaran İşcan, şöyle konuştu: “Kredilerde, taşınmaz kültür varlığının mimari ve kültürel değeri, fiziki durumu ve kullanım amacı göz önünde bulundurulacak. Kredi miktarı keşif bedelinin yüzde 75'ini, 2005 yılında kullandırılacak kredi tutarı ise 75 bin YTL (75 milyar lira) sınırını geçmeyecek. Kredinin yüzde 15'i avans olarak, diğer kısımları da restorasyon aşamalarına göre verilecek. İş bitiminden en geç 3 ay sonra geri ödeme planı işleyecek.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiden-tarihi-evlerin-onarimi-icin-kredi_24796.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!