Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ'nin Projeleri Tartışmalı

İstanbul'da başlatılan toplu konut projelerinin yoksulların ev hayalini karşılamayacağı belirtiliyor

Cumhuriyetimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu, TOKİ'nin, değerli arsaları komik rakamlarla ihale ederek kamuyu zarara uğrattığını öne sürdü. TOKİ yetkilileri ise uyguladıkları sistemin hem kamuya kaynak yarattığını hem de kaçak yapılaşmayı engellediğini iddia ediyor.

Geçmişte yaptığı konutlarla tartışmalara konu olan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) çalışma sistemi mimarlar tarafından eleştiriliyor. TOKİ ile birlikte toplu konut projesi yürüten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yurttaşların "kira öder gibi ev sahibi olacaklarını" müjdelemesine karşın; Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Eyüp Muhçu, "TOKİ'nin, değerli arsaları komik rakamlarla ihale ederek kamuyu zarara uğrattığını belirterek, yapılan konutların da düşük gelirlilere değil, zenginlere yönelik olduğunu söyledi.

Muhçu, "Dünya Bankası ve IMF'nin direktifleri doğrultusunda Emlak Bankası'nın yerine kurulan TOKİ'nin yıldızlaştırıldığı bir süreç yaşandı. Bazı kampanya ve sistemlerle kamu ve toplu konut alanlarının yabancı şirketlere sunulma koşulları hazırlanıyor" dedi.

Yoksullar Yararlanamaz
TOKİ'nin, geri ödemeleri güvence altına almak amacıyla Halkalı ve İkitelli'de yapacağı konutlar için başvuruda belirli bir maaşı öngördüğünü, dolayısıyla yoksul kesimin bundan yararlanmasının mümkün olmadığını anlatan Muhçu, olası bir ekonomik kriz halinde başvuru yapan yurttaşların borçlarını ödeyemeyeceklerini, bu kişilerin evlerine el konulması halinde de toplu konutların "hayalet evler" haline geleceğini vurguladı. TOKİ'nin konut yapımındaki eksikliklerini anlatan Muhçu şöyle devam etti: "TOKİ'nin konutlar4ı yapılırken toplumsal dayanışma gözardı ediliyor. İstanbul'un tarihi dokusuna uygun olmayan binalar inşa ediliyor, insanlar gelip yerleşiyor ama aralarında komşuluk olmuyor. Kentin değerleri, küresel şirketlerin insafına terk ediliyor. Yapı Denetim Yasası'nın geçerli olmaması gibi nedenlerle de bu yapılar niteliksiz oluyor."
Projeyle ilgili sorularımızı yanıtlayan TOKİ yetkilileri ise idarenin "arsa satışı hasılat paylaşım modeli" uygulamalarıyla hem kamunun elindeki arazilerin en iyi şekilde değerlendirildiği, hem de idareye ve devlete kaynak sağlandığı iddiasında bulundu. Yetkililer, "Hasılat paylaşım projeleri, TOKİ'nin değerli arsalar üzerinde istekliler ve basın huzurunda açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilmekte, davetiye yöntemiyle yapılmamaktadır. Bundaki amaç, idarenin elindeki arsaları ekonomik açıdan en kârlı şekilde değerlendirmek, kamuya maksimum gelir kazandırmak ve kaçak yapılaşmayı önleyerek, planlı yeni yerleşim alanları oluşturmaktır" görüşünü dile getirdi.

Kampanya Bilgileri
Halkalı'da orta gelir grubu için 440, İkitelli'de alt gelir grubu için 678 konut yapılacak. Büyüklükleri 75 ve 90 metrekare arasında değişen, bedelleri de 37-57 bin YTL arasında olan konutlara 120 ya da 180 ay taksitle sahip olunabilecek. Bin YTL'lik başvuru bedelinin olduğu evler için 29 Temmuz'a kadar İBB'ye başvurulabilecek. Alt gelir grubundaki konutların kurası 26 Ağustos'ta, orta gelir grubundakilerin kurası ise 28 Ağustos'ta çekilecek. Konut seçim ve sözleşme imzalama işlemleri de 3 Ekim-30 Kasım 2005 tarihleri arasında yapılacak. Konutların yapımına 2 ay içinde başlanması ve 1 yıl sonra teslim edilmesi planlanıyor. Başvuru için T.C. vatandaşı olmak, İstanbul sınırları içerisinde en az 5 yıldır ikamet ediyor olmak, TOKİ'den konut satın almamış olmak ve konut kredisi kullanmamış olmak, aylık gelirinin en fazla net 450 YTL olması gibi şartlar aranıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-projeleri-tartismali_30656.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!