Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ'nin Uluslararası Kredi Notu Pozitif

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin ''Ba2'' olan kredi notuna ilişkin görünümünü ''durağan''dan ''pozitif''e çevirmesine paralel olarak, Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) derecelendirme görünümünü de ''pozitif''e çevirdi. TOKİ yetkilileri konuyla ilgili olarak, “Moody's, bu derecelendirmenin, TOKİ'nin, idare

yapi.com.tr
TOKİ'nin Uluslararası Kredi Notu Pozitif

Konut sektöründe son 7 yılda hızla büyüyen Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’ne (TOKİ) Moody’s’den olumlu değerlendirme geldi. Moody's'in uluslararası piyasalara da duyurduğu kredi analizinde, TOKİ'nin Ba2 (global ölçek, yerli ve yabancı para birimi) ile A3.tr (Türk Milli Ölçeği) kredi notunun temelini, idarenin kamusal statüsü ve hükümetin konut politikalarını uygulamadaki stratejik rolünün oluşturduğu, bunun yanı sıra, bu derecelendirmenin TOKİ'nin, idare varlıklarının büyük artışı ile desteklenen olumlu mali sonuçlarını yansıttığı belirtildi.  Analize göre, mevcut yasal çerçeve ve merkezi hükümetin destek ve gözetiminin devamı bağlamında TOKİ'nin, hükümet programları ile tariflenen büyük yatırım programını mevcut mali durumunu önemli ölçüde zedelemeden uygulamaya devam etmesi ve borç-özsermaye oranında beklenen artışı yönetmekte başarılı olması bekleniyor.
 
TOKİ’nin yönetim başarısı

Moody's analizinde, ''idarenin stratejik rolü ile kamusal statüsünü düzenleyen mevzuat çerçevesinin de yansıttığı üzere, hükümet kurumlarına entegrasyonu, varlıklarındaki artışın da gösterdiği olumlu mali sonuçlar ve uygulanan konut sunum modeliyle bağlantılı operasyonel risklerin yeterli yönetimi'', TOKİ'nin kredilendirme için güçlü yönlerini oluşturduğu kaydedildi. Analizde, TOKİ'nin bugüne kadar bütçesindeki hızlı genişlemeyi idare etmekte ve olumlu mali sonuçları devam ettirmekte başarılı olduğu, aktif portföyündeki genişlemenin idarenin yatırım faaliyetlerinin özellikle arsa tahsisi yoluyla desteklendiğini yansıttığı belirtiliyor.

Kısa vadeli yatırım uzun vadeli kredi başırısı

Moody's, TOKİ'nin olumlu mali pozisyonunun korunmasında, kısa vadeli konut inşaatı yatırım süresi ile uzun vadeli sağlanan konut kredileri geri ödeme programı arasındaki vade farkından kaynaklanan finansman gereksinimlerinin iyi yönetilmesinin büyük önem arz ettiğine dikkati çekti. Bu sürece idarenin gelir paylaşımı projelerinden elde edilen gelirler ve yerli bankalardan kısa vadeli likit kredi kullanımlarının destek verdiği kaydedildi.  İdarenin portföyünde Ekim 2010 itibariyle toplam 5,9 milyar lira değerinde stok arsası bulunduğu belirtilen analizde, bu tutara, TOKİ stoğundaki konut ve işyerleri, satışları tamamlanmış gayrimenkullerden beklenen geri ödemeler, diğer tüm kredi uygulamalarından beklenen gelirler ve gelir paylaşımı projelerinin satış gelirleri de ilave edildiğinde, TOKİ'nin mevcut varlık portföyünün yaklaşık 24 milyar liraya ulaştığı belirtildi.

Moody's, 5 Ekim'de yaptığı açıklamada, TOKİ'nin  ''Ba2/A3.tr'' olan kredi notuna ilişkin görünümlerini durağandan, pozitife yükselttiğini duyurmuştu. Açıklamada, TOKİ'nin görünümünündeki değişikliğin ise ''son birkaç yıldaki olumlu mali sonuçlarla ilişkili olduğu'' ve yatırım programının süreceğinin beklendiği kaydedilmişti. Mody’s TOKİ ile ilgili derecelendirmeyi en son 8 Ocak 2010’da yapmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-uluslararasi-kredi-notu-pozitif_83195.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!