Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

TOKİ’ye Talep Yağdı

TOKİ'ye İmar Yetkisi Veren Yasa TBMM'den Geçti

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) imar yetkisi, kurulu şirketlere ortak olma yetkisi veren tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Dünyab>Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na (TOKİ) imar yetkisi, kurulu şirketlere ortak olma yetkisi veren tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.
TBMM Genel Kurulu'nda yapılan görüşmeler sırasında tasarının ikinci maddesi, değiştirildi. Böylece Başkanlık, gecekondu dönüşüm projesi uygulayacağı alanlarda veya mülkiyeti kendisine ait arsa ve arazilerden konut uygulama alanı olarak belirlediği alanlarda veya valiliklerce toplu konut iskan sahası olarak belirlenen alanlarda her türlü ölçekteki imar planlarını "Çevre ve imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde" yapabilecek. Bu planların valilik ve belediye meclisleri tarafından onaylanması koşulu da getirilirken üç ay içinde onaylanmayan planlar Başkanlık tarafından resen yürürlüğe konulacak.

Başkanlık, yasadaki görevleri çerçevesinde gerçek ve tüzel kişilere ait arazi ve arsaları ve bunların içerisinde veya üzerinde bulunan her türlü eklenti ve yapıları kamulaştırmaya yetkili olacak. TOKİ "Kurulmuş şirketlere ve finans kurumlarına ortak" olabilecek.

Gecekondu islahı projeleri

TOKİ, gecekondu bölgelerinin tasfiyesi veya iyileştirilerek yeniden kazanımına yönelik olarak gecekondu dönüşüm projeleri geliştirebilecek, inşaat uygulamaları ve finansman düzenlemeleri yapabilecek. Gecekondu bölgelerindeki gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerin mülkiyetindeki gayrımenkullerin değeri TOKİ tarafından tespit edilecek ve başkanlık, bu kişilerle proje kapsamında anlaşma yapabilecek.

Gecekondu dönüşüm bölgelerinde TOKİ tarafından gerçekleştirilen konutların bedelleri, konutların yapıldığı illerin ekonomik durumu, doğal afetler, konut rayiç bedelleri ve gecekondu bölgesindeki kişilerin gelir durumuna göre gerekli görüldüğünde yapım maliyetleri altında tespit edilebilecek.

Yasa ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'na, merkez teşkilatında kullanılmak üzere 55 yeni kadro ihdas edildi. Ayrıca, Dış İlişkiler Başkanı unvanı Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanı olarak değiştirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiye-imar-yetkisi-veren-yasa-tbmmden-gecti_11531.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!