Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ'ye Mali Kural Özgürlüğü

‘Kamu harcamalarını sınırlandırılarak mali disiplin sağlamak’ için düzenlenen Mali Kural’ı belirleyen AKP, TOKİ ve TRT’yi bu denetimden ayırmayı hedefliyor. Hükümet, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nı (TOKİ), Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun kapsamından çıkardı. Buna göre, TOKİ’nin hesapları mali kural kapsamında görülmeyecek.

BirGün Gazetesi
TOKİ'ye Mali Kural Özgürlüğü

STRONG>‘Kamu harcamalarını sınırlandırılarak mali disiplin sağlamak’ için düzenlenen Mali Kural’ı belirleyen AKP, TOKİ ve TRT’yi bu denetimden ayırmayı hedefliyor.

Hükümet, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nı (TOKİ), Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun kapsamından çıkardı. Buna göre, TOKİ’nin hesapları mali kural kapsamında görülmeyecek.

TBMM Genel Kurulu’nda, bu hafta Mali Kural Kanunu Tasarısı’nın ele alınması bekleniyor.

Tasarıya göre, Mali Kural; genel yönetim, KİT’ler ve bağlı ortaklıklar ile sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait olan işletmeci kuruluşlar ile fonları kapsayacak. Belediyeler ve il genel meclisleri, büyük oranda borçlanmayı hükümet onayıyla yapabilecek. Sayıştay Başkanlığı, mali kural uygulamasında denetim görevi yapacak. Sayıştay, Mali Kural İzleme Raporunda yer alan verilerin doğruluğu, güvenilirliği ve önceden belirlenmiş standartlara uygunluğunu değerlendirecek ve sonuçları, raporun yayımından itibaren 45 gün içinde TBMM’ye gönderecek ve kamuoyuna duyuracak.

TOKİ, KAPSAM DIŞI BIRAKILDI

Tasarıyı eleştiren CHP Genel Saymanı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, yaptığı açıklamada, “TOKİ, Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nun kapsamından çıkarılmıştır. Burada TOKİ yatırım harcaması yapan kurum, özellikle bazı alt yapı yatırımlarını üstleniyor; okul, hastane gibi. Bunları devletin kendisine devredilen arsa ve araziler karşılığı yapıyor. Bunların kapsama girmesi lazım” dedi.

Öztrak, yerel yönetimlerde borçlanmada belli bir limiti geçtikten sonra eskiden İçişleri Bakanlığı’ndan izin alınırken, tasarıyla birlikte Hazine’den izin alınmasının öngörüldüğünü belirterek, denetim açısından bunun doğru olmadığını söyledi.

TRT DE DÜZENLEMEDEN PAYINI ALDI

Kamu harcamalarına sınır koyarak mali disiplini sağlamak için hazırlanan Mali Kural’da, daha yasalaşmadan delik üzerine delik açıldı.

TOKİ’nin yanı sıra TRT de ‘sihirli formülün’ dışında kaldı. TRT’nin vatandaşın elektrik faturalarından kesilen tutarla, gelir sağlaması öteden beri eleştirilere konu olurken, kurumun 1 milyar liranın üzerindeki harcamaları da tartışma yaratıyor.

Genel Bütçe içinde yer almayan TRT’nin bütçesi, “Türkiye Radyo-Televizyon Gelirleri Kanunu”na göre kurum tarafından belirleniyor. Bu kapsamda TRT’nin harcamaları sık sık tartışma konusu oluyor. kurumun gecikmeli olarak yayınlanan 2009 yılı Faaliyet Raporu henüz yayınlanmadığı için geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla harcamalarındaki artış henüz net değil. Ancak geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Kurumun 2008 yılı sonu itibarıyla 1 milyar liraya yakın harcama yaptığı anlaşılmış ve bu durum eleştirilere konu olmuştu. Buna göre TRT 2008 yılı sonunda 830 milyon lira toplam harcama yapmış ve bunun 250 milyon lirasını “Diğer giderler”, “Çeşitli Giderler” başlığı altında bütçeleştirmişti.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiye-mali-kural-ozgurlugu_80913.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!