Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yeni Mali Kural, Muhalif Belediyeleri Tehdit Ediyor

Uzun zamandır tartışılan “mali kural” yasa tasarısının bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda yasalaşması bekleniyor. Tasarıya göre, belediye ve bağlı kuruluşları ile bunların sermayesinin yüzde 50’sinden fazlasına sahip oldukları şirketler, bütçe gelirlerinin yüzde 10’unu geçen iç borçlanmayı yapabilmek için İçişleri Bakanlığı’nın yanı sıra Hazine

BirGün Gazetesi
Yeni Mali Kural, Muhalif Belediyeleri Tehdit Ediyor

Uzun zamandır tartışılan “mali kural” yasa tasarısının bu hafta Meclis Genel Kurulu’nda yasalaşması bekleniyor. Tasarıda belediyeler ve il özel idarelerinin bütçe denetimleriyle ilgili düzenlemeler de var.

Tasarıya göre, belediye ve bağlı kuruluşları ile bunların sermayesinin yüzde 50’sinden fazlasına sahip oldukları şirketler, bütçe gelirlerinin yüzde 10’unu geçen iç borçlanmayı yapabilmek için artık İçişleri Bakanlığı’nın yanı sıra Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu bakanın uygun görüşünü de almak durumunda olacak. Yani belediyeler, bu borçlanmayı, Meclis üye tam sayısının salt çoğunluğunun kararı, Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu bakanın uygun görüşü ve İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile yapabilecek.

MUHALİF BELEDİYELERE ‘KURAL’ PRANGASI

Tasarıya karşı çıkan BDP Milletvekilleri Hasip Kaplan ve Osman Özçelik, yazdıkları şerh yazısında, Mali Kural Kanunu Tasarısı’nın, yerel yönetim çalışmalarını merkezi hükümetin vesayetine bağlayan bir tasarı olduğunu dile getirmişti. Şerh yazısında, şu ifadeler yer aldı:

“9.maddeyle Belediyelerin, 10. maddeyle de İl Özel İdarelerinin yetkileri, İçişleri Bakanlığı’nın, Hazine Müsteşarlığının, bağlı bakanlığın onayına, vesayetine tabi tutulmaktadır. Yerel yönetimlerde demokrasi gelişmeden, genel olarak demokratik bir topluma geçiş mümkün değildir. Belediyelerin veya İl Özel İdarelerinin şirketlerinin de denetime alınması, TTK’na, yargısal denetime aykırıdır. Muhalif belediyeleri çalışamaz duruma getiren bu tasarıya muhalifiz.”

‘TOKİ AYRIMCILIĞI’NA TEPKİ VAR

BirGün’e konuşan Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ve Güneydoğu Anadolu Belediyeleri Birliği Genel Sekreteri İsmail Doğan, tasarının merkezi vesayeti arttıracağını ve muhalif belediyeleri daha da zor durumda bırakacağını dile getirdi. Başkanlar, pek çok skandal uygulamayla gündeme gelen TOKİ’nin mali kural kapsamından çıkarılmasına da tepki gösterdi.

Devlet, herkese eşit durmalı’

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven: Merkezi hükümetin yerel yönetim üzerindeki mali vesayeti Mali Kural yasası aracılığıyla kesin bir nitelik kazanıyor. Yani bu yasayla muhalif belediyelerin elleri bağlanıyor. Kurallara bağlı mali politika bunu gerektiriyorsa, bu yüzde oranı daha yükseklere çıkarılmalı. Yüzde 10 çok düşük bir rakam. Mali politikaların tüm yerel yönetimler için adil ve eşit biçimde kurala bağlanması şart, ancak bunun hiçbir şekilde uygulanmayacağını düşünüyoruz. Çünkü iktidarlar çeşitli fonlardan, örneğin acil yardım fonlarından kendilerine yakın kesimlere yine aktarma yapabilecekler.

Yani hükümetin tüm belediyelere eşit davranmasını zorunlu kılacak kurallar konması gerekiyor.Hiçbir belediye denetimden kaçmamalı, ama bu yasanın düzgün şekilde uygulanması için tüm muhalif ve iktidar belediyelerine eşit mesafede durulması gerekiyor. İktidarın bunu yapacağına inanmıyorum.

TOKİ’lerin mali kural kapsamından çıkarılması çok düşündürücü. Bu iktidarın kendi istekleri, çıkarları doğrultusunda yasayı kullanacağını gösteriyor. Bu yasanın tüm kurumlar için geçerli olması lazım.

‘Bize fark etmiyor çünkü zaten para veren yok!’

Antalya Belediye Başkanı Mustafa Akaydın: Bizim için fazla bir değişiklik yok açıkçası. Biz zaten muhalif belediyeyiz, bize kimsenin bir şey verdiği yok. Biz yüzde 10’un üzerinde bir borçlanma için müracaat etmeye bile çekiniyoruz. Bugüne kadar teşebbüs etmedik. Yeni yeni denemeye başladık. TOKİ’nin kapsamdan çıkarılması çok tehlikeli. TOKİ tamamen hükümetin yarattığı, denetimlerden uzak bir imar uygulama kurumu. Bizi korkutan bir kurum açıkçası. Çok kıymetli arazileri olan Antalya gibi büyük kentlerde son derece sorumsuz bir yapılaşma uygulaması içinde.

‘Bu tasarı işe yaramaz’

GABB Genel Sekreteri İsmail Doğan: Tasarının 9.maddesinde belediyelere yönelik düzenlenen kısım, zaten 5393 sayılı Belediye Kanunu’nda vardı. Meclisin salt çoğunluğunun onayı isteniyordu, sadece Hazine Müsteşarlığı’nın bağlı olduğu bakanın uygun görüşü eklenmiş.  Bu merkezi yönetimin vesayetini arttırıyor. Bu maalesef iktidar belediyelerine yönelik uygulamalarda bir değişiklik yaratmayacak. Çünkü görüyoruz, Belediye Kanunu’na rağmen, belediye mevcut bütçesinin dört beş katı borçlanmış ve İçişleri Bakanı buna izin vermiş. Ama bu 63. madde muhalif belediyelere çok katı biçimde uygulandı. Onlara kredi verilmiyordu. Kanuna koymak önemli değil, uygulama önemli. TOKİ hazine arazilerini konutlara dönüştüren büyük bütçesi olan bir kurum. Ülkenin mali durumuyla ilgili kurallar konuyorsa, TOKİ’yi de dahil etmeleri gerekirdi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/yeni-mali-kural-muhalif-belediyeleri-tehdit-ediyor_80910.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!