Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topbaş, Göztepe Parkı'na 'Farklı' Bir Cami Tasarlıyor

Topbaş, Göztepe Parkı'na 'Farklı' Bir Cami Tasarlıyor

Sabah Gazetesi
Topbaş, Göztepe Parkı'na 'Farklı' Bir Cami Tasarlıyor Tokyo Camii

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, yargıdan onay çıkarsa Göztepe Parkı'na "küçük, kenarda, bugünü yansıtan, estetik ve farklı bir cami" için yarışma düşünüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Göztepe Parkı'na cami kararına karşı, CHP'nin açtığı davanın sonucu beklenirken, yargı da onaylarsa, "farklı" bir cami için proje yarışması açılması gerektiğini söyledi. Mayıs ayında hizmete girecek olan Kabataş-Taksim Metrosu inşaatını Sabah muhabirleriyle denetleyen Topbaş, Tokyo Camisi'ni örnek gösterdi ve "Göztepe Parkı'na yapılacak cami de estetiği öne çıkan, büyük olmayan bir yapı olacak" dedi.

Cami kenarda olmalı
Topbaş, caminin de içinde olduğu Göztepe Parkı'na bitişik alanın düzenlemesiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Göztepe Parkı'na bitişik olan, 95 bin metrekarelik bir alan var. Bizim Park Bahçeler Müdürlüğü'ne ait bir alan. Bu kentin parklara ihtiyaçı var. Şu anda yaptığımız düzenlemeler kentlinin moralini düzeltti. 3 milyon 200 metrekare yeni park alanı ilave ettik. 130 bin çiçek açan ağaç diktik. Burada Meclis'in verdiği bir karar var. Bu kararda 'Cami, şu noktada, parkın kenarında olmalıdır' diyor. Burası planlarda cami alanı olarak var. Eğer bir alternatif, farklı yer olmazsa, o yer düşünülür. Ben genel konuşuyorum."

Niyet iyi, cami kötü
İstanbul'a yapılan mabetlerin, ibadethanelerin, kültür yapılarının estetik değeri olması gerektiğini vurgulayan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "İstanbul'da maalesef iyi niyetle, ama kötü yapılan örnekler var. Cami için mutlaka bir proje yarışması düzenlenmeli. Cumhuriyet'i, bu dönemi yansıtacak farklı bir tasarım lazım. Tokyo Camisi mesela gerçekten başarılı. Gittik, gezdik, gördük. Mimari tarzımız korunarak yapılmış. Bizde orantılı yapmıyorlar. Bir minareci var herhalde, her yere onu çağırıyorlar. Üç şerefeli minareyi küçük camiye bile koyuyor. Çok rahatsız edici ve estetik değil."

Gerekirse biz yaparız
Küçükçekmece imar planı için açtığı yarışmaya sadece yabancı mimarları çağırarak, Türk mimarları kızdıran Topbaş, Göztepe Parkı'na düşünülen caminin projesi için de söylediği kriterlerde ısrarlı. Topbaş, proje yarışması düşüncesinin olumlu sonuçlanmaması ihtimali için de "Belediye, cami yapar diye bir şey yok. Ama gerekirse biz yaparız" dedi. Topbaş, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan, mimar Vedat Dalokay'ın İslamad'daki cami projesi ile ödül kazandığını da hatırlattı ve "Çok mükemmel bir yapı" diye ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topbas-goztepe-parkina-farkli-bir-cami-tasarliyor_45246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!