Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topbaş: İETT Arazisi ile İlgili Kararı Sevinçle Karşıladım

İETT arazisi hakkında açılan davanın reddedilmesini sevinçle karşıladığını açıklayan Başkan Topbaş, Dubai Holding’in Türkiye’de 30 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını hatırlattı.

ibb.gov.trb>İETT arazisi hakkında açılan davanın reddedilmesini sevinçle karşıladığını açıklayan Başkan Topbaş, Dubai Holding’in Türkiye’de 30 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladığını hatırlattı. Eski Galata Köprüsü üzerinde devam eden İstanbul Tasarım Haftası etkinliklerine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını cevaplandırdı. İstanbul 7. İdare Mahkemesi’nin İETT arazisinin satışının iptal edilmesi hakkında açılan davanın reddedilmesi kararını sevinçle karşıladığını belirten Başkan Kadir Topbaş, Dubai Holding yetkililerle davanın reddedilmesinin ardından ödeme konusunda henüz bir görüşmede bulunmadıklarını kaydetti.

Kadir Topbaş, “Açılan davalar yüzünden Dubai Holding yetkilileri tedirgin oldular. Davaların neticelenmesinin ardından mutlaka verdikleri sözü tutarak ödeme yapacaklarını söylemişlerdi. Mahkemenin kararının ardından Türkiye’de 30 milyar dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyorlar. Bu mahkeme kararıyla endişelerinin geçeceğini umut ediyorum” diye konuştu.

İETT Arazisinden elde edilecek gelirin Büyükşehir açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “Suya zam kararını yeni yatırımlara kaynak sağlamak için düşündük. Yeni ulaşım yatırımları açısından da İETT arazisinin satışından elde edeceğimiz gelir çok önemli” dedi.

Dava ‘ehliyet’ yönünden reddedildi
Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada eski İETT arazisi hakkında TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin İstanbul 7. İdare Mahkemesi’ne birlikte açtıkları dava reddedildiği belirtildi.

Açıklamada şöyle dendi; “TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nin İstanbul 7.İdare Mahkemesi’ne İstanbul Şişli Mecidiyeköy 304 pafta, 1947 ada, 6, 7, 52 ve 78 sayılı parseller ile Kağıthane 247 DY 36 pafta, 8744 ada, 14 sayılı parsel sayılı taşınmazların arsa satışı yoluyla ihale edilmesine ilişkin işlemin iptali istemiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesine karşı açtıkları davada Mahkeme; davacı meslek kuruluşlarının ehliyetlerinin bulunmadığı sonuç ve kanaatine vararak 2577 sayılı Kanunun 15-1/b maddesi uyarınca davanın ‘ehliyet yönünden’ reddine karar verdi.”

Metrobus 15 Eylül’e yetiştirilmeye çalışılıyor…
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 15 Eylül’de seferlere başlaması planlanan ve inşaatı hızla devam eden metrobüs çalışmaları hakkındaki bir soruyu da “Metrobüs Küçükçekmece’ye kadar gidecekken, biz bu hattı Avcılar’a kadar uzattık. Bundan dolayı alt yapı çalışmaları hızla devam ediyor. Metrobüsleri yurt dışından getirdiğimiz için bir sorun var. Siparişlerini verdik, 2 tanesini getiriyoruz. Kalan çalışmaları da inşallah 15 Eylül’e kadar bitirmeyi planlıyoruz” şeklinde cevapladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topbas-iett-arazisi-ile-ilgili-karari-sevincle-karsiladim_56224.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!