Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topbaş: "İstanbul'u Tarihi ve Doğal Zenginlikleriyle Koruyacağız"

İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü törenlerinde konuşan Kadir Topbaş, "İstanbulluların huzur ve memnuniyetine kendimizi adadık. Bu gaye doğrultusunda hep birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Atalarımızdan emanet aldığımız bu aziz vatanı, medeniyet zirvelerine taşımak için aşkla şevkle çalışacağız. İstanbul'u,

ibb.gov.tr
Topbaş: "İstanbul'u Tarihi ve Doğal Zenginlikleriyle Koruyacağız"

İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, "İstanbul'u, taşıdığı tarihi ve doğal zenginlikleriyle birlikte koruyacağız. Barış, sevgi ve dostluk ile anılan bir dünya şehri haline getirmek için gayret göstereceğiz" dedi.

İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 86. yıldönümü törenleri Vatan Caddesi’nde düzenlenen Geçit Töreni ile devam etti. Coşkulu törene İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız’ın yanı sıra, askerler, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende üstü açık bir arabaya binen Muammer Güler, Kadir Topbaş ve Orgeneral Hasan Iğsız, vatandaşların kurtuluş gününü kutladı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş, düşman işgalinden kurtuluşla İstanbul’un bundan 86. yıl önce esaret zincirini kırdığını ve hemen ardından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğunu belirterek, "6 Ekim’de sona eren sadece İstanbul’un işgali değildir. Türk tarihinde de bir dönem sona ermiştir. İşgal süresi ile denk bir zaman diliminde destansı bir mücadele verdik. Yabancı boyunduruğunu kabul etmedik. Girdiğimiz her savaşı kazandık. Vatan’ın dört bir yanında bütün işgalcileri yerlerinden söküp attık. Aziz Atatürk’ün önderliğinde bütün savaşlardan zaferle çıktık. Hürriyet ve istiklalimizi her şeyin üstünde tuttuk. İstanbul’un kurtuluşu ile de istiklal mücadelemizi taçlandırdık. İstanbul’un kurtuluşundan tam 23 gün sonra ise Ankara’da Cumhuriyet’i ilan ettik. Modern Türkiye Cumhuriyeti ile dünya sahnesinde hakkettiğimiz yeri aldık. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e, kahraman askerlerimize ve aziz milletimize büyük şükran borçluyuz. İşte bugün bu şükran ifadesinin de milletçe yerine getirdiğimiz bir gündür" diye konuştu.

Milletimizin tarihiyle, kültürüyle, değerleriyle daha güzel günleri hak ettiğini vurgulayan Kadir Topbaş, "Dün işgale karşı nasıl el ele gönül gönüle olunmuş ise bugün de halkımızın huzur ve mutluluğu için aynı anlayışla gayret göstermemiz gerekiyor. Bunun yolu da birlik ve beraberliğimizi korumak ve güçlendirmekten geçiyor" dedi.

Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbulluların ve İstanbul’u ziyaret edenlerin refahı, mutluluğu için seferber olduklarını ve bu amaçla çök büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "İstanbulluların huzur ve memnuniyetine kendimizi adadık. Bu gaye doğrultusunda hep birlikte var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Atalarımızdan emanet aldığımız bu aziz vatanı, medeniyet zirvelerine taşımak için aşkla şevkle çalışacağız. İstanbul'u, taşıdığı tarihi ve doğal zenginlikleriyle birlikte koruyacağız. Barış, sevgi ve dostluk ile anılan bir dünya şehri haline getirmek için gayret göstereceğiz. Hedefimiz kültürde, sanatta, finansta, ticarette, turizmde ve sporda dünyanın gözbebeği olmuş bir İstanbul. Tarihin her döneminde hür yaşayan bu milletimizin ebediyen hür kalacağı inancıyla İstanbulumuzun bu mutlu ve onurlu gününü kutluyorum. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bağımsızlığımız için mücadele veren tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum."

Törende 25 öğrenci ve atlet, Türk Ordusu’nun İstanbul’a girmeden önce en son konakladığı yer olan Gebze’den getirdikleri "Şükran Bayrağı", toprak ve bir buket çiçeği 1. Ordu Komutanı Orgeneral Iğsız’a verdiler. İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle il genelinde düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Vali Güler, Başkan Topbaş ve Orgeneral Iğsız tarafından verildi. Şiirlerin okunduğu, çeşitli okullardan halk oyunları ekiplerinin gösteri yaptığı kutlama, resmi geçit töreniyle sona erdi.

Vatandaşların elinde Türk Bayrakları ile izlediği törende özellikle askerler, gaziler ve Askeri Mehteran büyük alkış aldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘İstanbul’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 84. Yıldönümü’ münasebetiyle akşam da Haliç Kongre Merkezi’nde bir resepsiyon verecek. MFÖ gurubu da geceye renk katacak bir konser verecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topbas-istanbulu-tarihi-ve-dogal-zenginlikleriyle-koruyacagiz_73081.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!