Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topbaş'tan İstanbul için Deprem Senaryoları

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul'da 7.5 şiddetinde bir depreme hazırlanmak gerektiğini söyleyerek, 'Kentte bir deprem Türkiye'yi çökertir. İstanbul'a özgü deprem dönüşüm yasası çıkartılması için Başbakan'la görüşeceğim' dedi.

Hürriyet Gazetesi
Topbaş'tan İstanbul için Deprem Senaryoları

STRONG>İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul'da 7.5 şiddetinde bir depreme hazırlanmak gerektiğini söyleyerek, 'Kentte bir deprem Türkiye'yi çökertir. İstanbul'a özgü deprem dönüşüm yasası çıkartılması için Başbakan'la görüşeceğim' dedi.

Akşam Gazetesi'nden Nebahat Koç'un haberine göre, Marmara depreminden bu yana tartışılan İstanbul depremine karşı hazırlıkları sürdürdüklerini açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş isyan etti. Sorunun İstanbul'a özel bir deprem yasasıyla çözüleceğini savunan Topbaş acil atılması gereken adımları anlattı.

Kadir Topbaş, içeriği çok geniş olan kentsel dönüşüm yasasının çıkmasının uzadığını, bu yüzden İstanbul'a has yeni bir yasaya acil ihtiyaç olduğunu savunarak şunları söyledi: 'İstanbul'da olası bir deprem, Türkiye'yi yıllarca geriye götürür. Türkiye'nin ayağa kalkması kolay olmaz. O yüzden, İstanbul'a özgü bir yasa çıkartılması gerekiyor. Bunu da ilk kez size söylüyorum. Aksi halde deprem sorununu başka türlü çözemeyiz.'

Topbaş, bu özel yasayı Başbakan Tayyip Erdoğan'a arz edeceğini belirterek, 'İstanbul'a özel deprem dönüşüm yasasını konuşacağım' dedi.

Vatandaşla Birlikte Yapılacak

Topbaş  sözlerini şöyle sürdürdü: 'Kamu binalarını, viyadükleri, köprüleri, okulları deprem olasılığına karşı hazırladık. Bilimsel, doğru somut adımlar atarak kent yenilemesi, yerinden dönüştürüp yaşanacak düzenlemeye ihtiyaç var. Özel mülkiyetlere müdahale etme hakkımız yok, hukuk devletinde. Burada vatandaşın katılımı gerekli. Onun için yapılacak yasal düzenlemeyle, bunu beraberce çözmeliyiz.'

Topbaş, İstanbul'a özel yasayla nelerin başarılabileceğini de şöyle anlattı: 'Çözüm, tek bina olarak ele alınamaz ki. Yapı adaları, yapı bölgeleri şeklinde ele almanız lazım. Karar mekanizmasını beraberce işletebilmek bu yasayla mümkün olabilir. Araziyi yeniden düzenleyeceksiniz. Parselleri yapılandıracaksınız.'

Başkan Topbaş, İstanbul'da 156 bin binanın taramasının yapıldığını söyledi.

Önlemler için 1 Milyar Lira Harcandı

Topbaş alınan deprem tedbirlerini şöyle açıkladı: 'Deprem sonrası olabilecek yangınlara karşı, 11 noktaya ve yeraltındaki çelik hatlar üzerinde 93 yere doğalgaz kesme cihazı konuldu. Bununla birlikte 675 adet bölge regülatörüne de otomatik gaz kesme vanası konuldu. 101 helikopter pisti yapıldı. Feribotlar, yüzer hastane olacak. 75 bin kişiye yangın, kurtarma ve ilkyardım eğitimleri verildi. İtfaiye personeli son 5 yılda 292'den 581'e çıkarıldı. Sayısı 9 olan deprem izleme ve kayıt istasyonu 18'e çıkarıldı.' Çalışmalara 1 milyar 19 milyon lira harcandı.

Korkutan veriler
 
Başkan Topbaş, olası depremin sonuçlarını tek tek sıraladı. İşte 7,5 şiddetindeki depreme göre hazırlanan 'Mikrobölgelendirme Kayıp Tahmin Raporu'ndaki veriler:

550 bin binada hasar: 10 bin çok ağır, 34 bina ağır, 150 bin bina orta hasar görecek. 350 bin bina depremi hafif hasarla atlatacak. 528 bin aile, acil barınma ihtiyacıyla sokakta kalacak.

En riskli ilçeler: 10 ilçe yoğun risk altında. 156 bin binanın tarandığı Avcılar, Küçükçekmece, Fatih, eminönü, Bakırköy, Bayrampaşa, Adalar, Beyoğlu, Zeytinburnu, Bahçelievler S.O.S veriyor

Hastanede yer bulabilmek bile şans olacak: Can kaybı ihtimali 10 bin-30 bin arasında. Ağır yaralı sayısının 30 bini bulacağı tahmin ediliyor. Ayrıca 60 bin kişinin hastanede tedavi edilmesi gerekecek. Hafif yaralı sayısı 140 bin

Benzin istasyonu, doğalgaz hattı tehlikesi: Yanıcı ve patlayıcı madde ihtiva eden 400 bina hasar görecek. 644 doğalgaz şebekesi, 17 bin doğalgaz kutusu, 456 içme suyu hattı kullanılamaz hale gelecek.

Dalgalar 8 dakika sonra karaya ulaşacak: Tsunami doğuya paralel 10 kilometrelik kıyı şeridini vuracak. 5.5 metrelik dalgalar, kıyıya 8 dakikada ulaşacak. 150 metre içeri girecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topbastan-istanbul-icin-deprem-senaryolari_77455.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!