Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Depremi Bekleyen Şehir İSTANBUL

Amerikan New York Times gazetesinde çıkan haberde deprem bölgesinde yer almasına rağmen hızla büyüyen şehirlerde, 230 bin kişinin öldüğü Haiti depreminden daha büyük yıkımların yaşanabileceği belirtildi ve İstanbul da bu kentlerin arasında sayıldı.

Milliyet Gazetesi
Depremi Bekleyen Şehir İSTANBUL

Amerikan New York Times gazetesinde çıkan, Andrew C. Revkin imzalı haberde, çarpık yapılaşmanın beklenen İstanbul depremini büyük bir felakete dönüştüreceği iddia edildi. “Depremini bekleyen şehirler” başlığıyla verilen haberde, gelişmekte olan ülkelerin deprem bölgesinde yer almasına rağmen hızla büyüyen şehirlerde, 230 bin kişinin öldüğü Haiti depreminden daha büyük yıkımların yaşanabileceği belirtildi ve nüfusu son 50 yılda 10 kattan fazla artan İstanbul da bu kentlerin arasında yer aldı.

‘Beklemedeki enkazlar’

Haberde, yıllardır büyük depremleri inceleyen ABD’nin Colorado Üniversitesi’nden deprem bilimci Roger Bilham, artan kentli nüfusun içinde yaşadığı, sağlam olmayan evler için “henüz bilinmeyen kitle imha silahı” tanımını kullanıyor. Boğaziçi Üniversitesi’nden Dr. Mustafa Erdik’in ağzından gelişigüzel inşa edilen binaların ciddi bir risk olduğu yazılırken, bu binaların bazı deprem bilimciler tarafından “beklemedeki enkazlar” olarak adlandırıldığı belirtiliyor.

İstanbul için olumlu haber ise depreme karşı alınan önlemler sayesinde tehdit altındaki diğer kentler arasından sıyrılıyor olması. Haberde sektörün tanınmış isimlerinden Ali Ağaoğlu’nun geçen yıl yaptığı bir açıklamadan da alıntı yapılıyor. Ağaoğlu’nun, geçmişte inşaatlarda çürük malzemeler kullanıldığına ilişkin görüşüne de yer veriliyor. Ancak son yıllarda depreme karşı güçlendirme çalışmalarının gereken hızda olmasa da devam ettiğine işaret ediliyor. İstanbul için yapılan deprem planı ve bilinçlendirme çalışmaları haberde önemli gelişmeler arasında sayılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/depremi-bekleyen-sehir-istanbul_77060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!