Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

İşte İstanbul "Gizli" Deprem Planı

New York Times Gazetesi, geçen hafta İstanbul için bu ifadeyi kullandı. Vali Muammer Güler dahil 30 il yöneticisinin imzasını taşıyan İstanbul’un yaklaşık 5 bin sayfalık “Gizli” damgalı son deprem planı da bu ifadeyi doğrular nitelikte. Çünkü deprem öncesi alınacak tedbirlerin yer almadığı bu plan sadece deprem sonrası kurtarma üzerine kurulu.

Gazete Habertürk
İşte İstanbul "Gizli" Deprem Planı

Dünya önce Haiti’yi, ardından Şili’yi sarsan deprem felaketlerini konuşurken New York Times Gazetesi, geçen hafta İstanbul’u “Yıkılmayı Bekleyen Şehir” olarak sayfalarına taşıdı. Gazete, olası İstanbul depreminde 30- 40 bin kişinin ölebileceğini yazdı. “Gizli” damgalı ‘İstanbul Acil Durum Afet ve Kurtarma Planı’nda deprem öncesi tedbirlere yer verilmemesi, 5 bin sayfalık planın sadece kurtarma faaliyetlerini konu alması gazetenin “Yıkılmayı Bekleyen Şehir” tespitini  güçlendirdi.

30 imzalı plan

İstanbul Valisi Muammer Güler’in ‘Komite Başkanı’ sıfatıyla imzaladığı planda 23. Motorize Piyade Tümen Komutanı Tümg. Bülent Dağsalı, Kurmay Albay Halil Ünal, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Jandarma Alay Komutanı Hamza Celepoğlu, Sivil Savunma Müdürü İbrahim Tarı ile Sağlık, Eğitim, Orman, Tarım ve Bayındırlık il müdürlerinin de yer aldığı 30 yöneticinin imzası bulunuyor.

Kırmızı alarm

Habertürk’ün ulaştığı plana göre kentte 6 ve üzeri büyüklüğündeki depremler ve oluşacak tsunami ihtimaline karşı kırmızı alarm verileceği, bu durumda kurtarma faaliyetleri sırasında vatandaşlara ait her türlü araca el konulabileceği belirtiliyor. 6 büyüklüğündeki depremle, seri doğalgaz patlamaları, yangın ve sel baskınları, saatte 200 km üzerinde esen fırtına, bulaşıcı salgın hastalıkları ile yaygın terör olayları çıkabileceği öngörülerek, kırmızı alarm durumunda İstanbul’un yardımına koşacak çevredeki 18 ilin havalimanı bilgilerine ve sorumlularına da yer veriliyor. Afet durumunda, yangınları söndürmekte kullanılacak uçakların yakıt ikmallerini nereden yapacakları bilgileri dahi yer alıyor.

Konteynerler talan edildi

İstanbul’da 820 mahallede “Afet ve Acil Durum Konteyneri” bulunuyor. 2003’te merkezi yerlere konulan konteynerler şimdiye kadar 107 kez soyuldu. Sık sık soyulmaları nedeniyle konteynerlerin sorumluluğu Valilik’ten kaymakamlıklara devredildi.

3 kez boşaltıldı

Konteynerler, okullara ve karakollara yakın noktalara kurulsa da soyulmaktan kurtulamadı. Yüz binlerce liralık zarara yol açan hırsızlık olaylarında, 50’ye yakın delici- kesici alet, yüzlerce maske ve ameliyat eldiveni, binlerce enkaz kaldırmada giyilecek eldiven, testere, kürek, jeneratör, yangın söndürme tüpü, el feneri, ilk yardım seti, pil, buji, baret lambası,matara ile 10 kilometre uzunluğunda emniyet şeridi bile çalındı. Beyoğlu’ndaki 134 nolu konteyner 3 kez boşaltıldı.

‘Eksik’ itirafı

Konteynerlerin durumuyla ilgili bilgi veren üst düzey bir yönetici, “Güvenlik şeridi kimin ne işine yarar da çalar? Deprem oldu mu gerisi Nuh tufanı. İstanbul için durum bu...” dedi. Söz konusu plan için “Bir kılavuz ve yol haritası olarak hazırlanmıştır” denilerek, depremle ilgili tüm birimlerin planlarının hazır olmadığı vurgulandı ve bunun da önemli bir eksiklik olduğuna dikkat çekildi.

Ürküten senaryo: 150 bin ölü

Meclis bünyesinde oluşturulan Deprem Araştırma Komisyonu’na TMMOB İnşat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Başkanı Cemal Gökçe tarafından yapılan sunumda ise çarpıcı veriler ortaya konuldu. Gökçe’nin verdiği bilgiye göre İstanbul’da şiddetli bir depremde 70 bin bina ağır, 200 bin bina orta hasar görecek.

Tesislerde ağır hasar

400 bin ailenin acil barınma ihtiyacı oluşacak. 160 ile 200 bin yaralı insanın hastaneye ihtiyacı olacak. 70 bin ile 150 bin arasında can kaybı olacak. Kimyasal ve petro-kimya tesisleri hasar görecek. Demir-çelik, makine, tersane, otomotiv ve metal sektörü depremden ağır zarar görecek.

156 bin riskli bina

Öte yandan İstanbul’u yönetenler geçen hafta İstanbul Milletvekili İdris Güllüce başkanlığında kurulan Meclis Deprem Araştırma Komisyonu’na bilgi verdi. Riskli ilçeleri Büyükçekmece, Fatih, Bayrampaşa, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Güngören olarak belirleyen yöneticiler, bu ilçelerde 156 bin 482 riskli bina tespit ettiklerini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/iste-istanbul-gizli-deprem-plani_77198.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!