Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topkapı-Edirnekapı Tramvayı Yarın Normal Sefere Başlıyor

Sultançiftliği'ni Topkapı'ya ulaştıracak yeni tramvay hattında deneme seferlerine başlandı. Hattın ilk deneme seferini yapan İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, entegrasyon için kilit öneme sahip hattın mart başında hizmete alınacağını söyledi.

Zaman Gazetesi
Topkapı-Edirnekapı Tramvayı Yarın Normal Sefere Başlıyor

Sultançiftliği'ni Topkapı'ya ulaştıracak yeni tramvay hattında deneme seferlerine başlandı. Hattın ilk deneme seferini yapan İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, entegrasyon için kilit öneme sahip hattın mart başında hizmete alınacağını söyledi. Saatte 25 bin yolcunun taşınacağı hat kısa olmasına karşın Havaalanı-Aksaray metrosu, Zeytinburnu-Kabataş tramvayı ve Cevizlibağ-Avcılar metrobüs hattına entegre olması yönüyle büyük önem taşıyor.

Edirnekapı-Topkapı hafif raylı sistemi olarak projelendirilen Edirnekapı-Vatan-Fetihkapı-Topkapı olmak üzere 4 istasyon bulunan tramvay hattında 2,5 dakikada bir sefer yapılacak. Saatte 25 bin yolcu taşınması hedeflenen hatta 70 tramvay aracı hizmet verecek. 2008 yılı Ocak ayında inşaatına başlanan hat, Vatan Caddesi üzerinde bulunan elektrik trafosu nedeniyle gecikmeli olarak tamamlanabildi. Sultançiftliği-Edirnekapı hafif raylı sisteminin devamı olarak planlanan hat Vatan-Ulubatlı istasyonunda Aksaray?Havaalanı hafif raylı sistemi ile, Topkapı-Cevizlibağ istasyonunda Kabataş-Zeytinburnu Tramvay Hattı ve Topkapı'da Avcılar-Zincirlikuyu met-robüs hattına entegre olacak. Bölgenin tarihi önemi göz önüne alınarak hattın Edirnekapı'daki 760 metrelik bölümü 'aç-kapa tünel' olarak tasarlandı. Vatan Caddesi, viyadükle geçildi. Hattın geri kalan kısmı ise hemzemin (yerüstü) olarak inşa edildi.

"Mart başında hizmete alınacak hattımız entegrasyon için büyük önem taşıyor." diyen İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, hattın Ulubatlı istasyonunda Aksaray-Havaalanı hattıyla, Topkapı-Cevizlibağ istasyonunda Kabataş-Zeytinburnu tramvayı ile, Topkapı'da da metrobüs ile entegre olacağını ifade etti. Genel Müdür Öztürk'ün verdiği bilgilere göre, Sultançiftliği'nden hareket eden bir kişi, entegrasyon noktalarından yararlanarak Taksim, Otogar, Havaalanı, Mecidiyeköy istikametine çok daha kısa sürede ulaşabilecek. Hatta metrobüsü kullanarak Anadolu yakasına seyahat edebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-edirnekapi-tramvayi-yarin-normal-sefere-basliyor_66989.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!