Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Toplu Konut İdaresi, 25 Binden Az Nüfuslu Yerde Konut Yapmayacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), konut satışlarını hızlandırmak için, nüfusu 25 binin altında olan yerleşim yerlerinde, örgütlü talep olmaması halinde konut yapmayacak.

Zamanaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), konut satışlarını hızlandırmak için, nüfusu 25 binin altında olan yerleşim yerlerinde, örgütlü talep olmaması halinde konut yapmayacak.

Kurumun Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, kamu kaynaklarının iyi değerlendirilmesi ve kaynak kaybının önlenmesi için böyle bir karar aldıklarını söyledi. İdare, yıl sonuna kadar 150 bin, 2007 sonuna kadar da 250 bin konut yapmayı hedefliyor.

Erdoğan Bayraktar, nüfusu 25 binin altında olan yerlerde, örgütlü talep gelmesi halinde belediyeler ile işbirliği yapacaklarını belirterek, "Belediye ile protokol imzalayarak, talep toplamasını sağlayacağız. Ön talep toplama sırasında, talebin ciddiyetini garantilemek için de bir miktar peşinat alınması gerekiyor. Aksi takdirde, bireysel talepler geliyor." dedi. Bayraktar, konutların satışının uzun sürmesinin maliyeti artırdığını, konutların yıprandığını ve koruma masrafı çıktığını kaydetti. Türkiye'de 2-2,5 milyon konut açığı bulunduğuna işaret eden Bayraktar, özel sektörün de konut işinde çok ileri olduğunu, ancak kendilerinin inşa etmesinin piyasayı dengelediğini söyledi.

Ağustos itibarıyla 126 binden fazla konutun ihalelerini, bunlardan da 16 bininin inşaatını tamamlayan Toplu Konut İdaresi, yıl sonuna kadar 55 binini tamamlamayı hedefliyor. Zaman, kurumun, şimdiye kadar bazı konut projelerinin satışında sorun yaşadığını duyurmuştu. Diyarbakır-Bismil ve Lice, Şanlıurfa, Siirt-Kurtalan, Bitlis-Rahva, Samsun-Kurupelit konut projelerinde satışa çıkarılan konutların bir bölümü satılamamıştı. Buna gerekçe olarak, bazı yerlerde yanlış yer seçimi, kentin uzağına konut yapılması, altyapının ve sosyal donatıların bulunmaması gösteriliyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu'da yapılan konutların projelerinin bölge halkının hayat tarzına uygun olmaması da etkili olmuştu. Şanlıurfa'da, konutların ve balkonlarının küçüklüğü ile sorun gündeme gelmiş, idare projelerde değişikliğe gitmişti. Bazı projelerde satılamayan konutlar, emniyet, adalet kurumlarına lojman olarak verilirken, bazı projelerde de açık satışa geçilerek, peşinatlar düşürülüyor, vadeler 15 yıla çıkarılıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toplu-konut-idaresi-25-binden-az-nufuslu-yerde-konut-yapmayacak_32783.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!