Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Toplu Konutlar Mundar Oldu

Büyükşehir Belediyesi tarafından kent yenilemede kullanılmak üzere Buca'da inşa edilen 578 konuttan 64'ünün kent yenileme ve kentsel dönüşüm projelerinde kullanılmak üzere ayrıldıktan sonra 514'ünün 2886 sayılı devlet ihale kanunu kapsamında satışına ilişkin komisyon raporu, önceki günkü Büyükşehir Meclisi toplantısında tartışma yarattı.

Yeni Asır Gazetesi
Toplu Konutlar Mundar Oldu

Büyükşehir Belediyesi tarafından kent yenilemede kullanılmak üzere Buca'da inşa edilen 578 konuttan 64'ünün kent yenileme ve kentsel dönüşüm projelerinde kullanılmak üzere ayrıldıktan sonra 514'ünün 2886 sayılı devlet ihale kanunu kapsamında satışına ilişkin komisyon raporu, önceki günkü Büyükşehir Meclisi toplantısında tartışma yarattı. Başkan Kocaoğlu konutları kime önerdilerse kimsenin kabul etmediğini, teklif ettikçe "malın mundar olduğunu" öne sürdü.

AK Parti Grup Başkan Vekili Yusuf Kenan Çakar ise, bu koşullarda evlerin satılmasının mümkün olmadığını, elde kalacağını savundu. Vatandaşın hesabını bildiğini, evlerin değerinden yüksek fiyatlara satılmak istendiğini öne süren Çakar, "Kime önerdiysek takasla kabul etmediler diyorsunuz. Çok doğru. Ben o bölgede yap-sat yapan biriyim. Tenis kulübün olduğu yerde 170 metrekare daireleri 120 bin liraya satıyorum. Burada vatandaş hesabını bilir, siz de bilirsiniz. Gel takas yapalım dediğinizde vatandaş 5 liraya alabileceği malı 10 liraya takas etmek istememekte haklı. Buraya yatırılmış 60 milyon lira var" dedi. Konutlar çürüdüğünü ifade eden Çakar, "Ben evleri gezdim. Bu evler müteahhit gözüyle 3. sınıf inşaat sınıfını zor yakalar. O bölgedeki evlerin metrekare bedeli 400 ila 500 lira arasında. Toplu konutların metrekare bedeli ise 720 liraya geliyor. Arsa bedeli ise 25 bin lira. Gelin bu konutların bedelini 2009 emlak rayiç bedeli ile belirleyelim. İlgili oda tespit yapsın o tespitle satışa çıkılsın. O zaman 2 günde tamamı satılır. Orasının yapım ihalesi yüksek fiyatlarla gitmiştir. Bu dairelerin bu fiyatla satılma şansı reel piyasada yok" diye konuştu.

Binalar çürüyecek

Konutların biteli 2 seneden fazla olduğunu belirten Kocaoğlu ise, "Kamulaştırma yapıp yol açıyoruz. Açtığımız yollar çarpık kentleşmenin olduğu yerlerden geçiyor. Uzun boylu para tutmuyor. Vatandaşa verdiğimiz kamulaştırma parası ev almasına yetmiyor. Vatandaş sokakta kalmasın diye bu daireleri önerdik, rağbet görmedi. Mecbur kaldık satıyoruz. Binalar çürüyecek. Satıştan elde ettiğimiz geliri yine kent dönüşümü için kullanacağız. Teklif ettikçe bizim mal mundar oldu, teklif ettikçe millet kaçıyor. Bu nedenle satışa çıkarttık. Buradan gelecek kaynağa Büyükşehir'in ihtiyacı yok. Bunlar milli servettir" diye konuştu. Toplu konut yapım ihalesine o günün koşullarına göre çıkıldığını belirten Kocaoğlu, "Siz bu piyasanın içindesiniz. O güne göre pahalı olmayan ihale bugün pahalı olabilir. Keşke ülkede sürekli böyle olsa da fiyatlar gerçek anlamda otursa" dedi. Konuşmaların ardından konutların satışı için Kocaoğlu'na oyçokluğu ile yetki verildi.

Hep son dakika

Meclis toplantısında belediyeye bağlı şirketlerin sermaye artırımları görüşülürken de tartışma çıktı. Yusuf Kenan Çakar, bu tür şeylerin hep son dakikada ellerine ulaştığını AK Parti grubu olarak yeterince bilgilendirilmediklerini öne sürdü. Sermaye artırımlarına ilişkin ek gündemin grup toplantısında ellerine geçtiğini belirten Çakar, şöyle konuştu:

"Burada yorum yaparak fikir beyan ediyoruz. Biz oturuyoruz. CHP Grup Başkan Vekili kalkıyor, şuradaki bilmem nedir diyor. Bilgileri sarı zarfın içinde devlet sırrı gibi saklıyor. Sermaye artışlarının gerekçeleri bizim grup toplantımıza gelebilirdi. Bunlar hep son anda geliyor."

Kopya çekiyor

CHP Grup Başkan Vekili Sırrı Aydoğan'ı kopya çekmekle suçlayan Çakar, şöyle devam etti:

"Siz dersinizi çalışmıyorsunuz, önünüze geliyor, oradan kopya çekiyorsunuz. AK Parti Grubu bu mecliste ana muhalefet grubudur. Beğenirsiniz beğenmezsiniz ama yeterince bilgilendirmek sizin asli göreviniz. Grubun yeterince bilgilendirilmesini zamanında sağlayınız. Bu sermaye artışları işçilere ödenecek maaşları ilgilendiriyorsa hemen evet diyoruz. Ama sermaye artışı ihtiyacı, diğer sebeplerde gerekli kılınıyorsa komisyonlarda görüşmekte fayda var. Şirket sermaye artışlarına bu yaklaşımımız sermaye artırımlarının işçi kardeşlerimizin maaşlarıyla ilgili olduğuna inanmamamızla ilgilidir. Önergelerin komisyona gitmesi sizin açık bir idare olmanızın gereğidir. Komisyon incelesin buna açılım getirmiş olun" dedi.

Kantarın topuzu

Çakar'ın sözlerine karşılık veren Kocaoğlu ise, "Siz gereği kadar açılım getiriyorsunuz" dedi. Bunun üzerine Çakar'ın "Size hiç yakışmıyor" sözüne Kocaoğlu da aynı şekilde karşılık verdi. Belediye şirketlerinin sadece belediyeye iş yaptığını belirten Kocaoğlu, "Belediye şirketleri belediye parasıyla, vergiden alınmış parayla sübvanse ediliyor. Belediye şirketlerinin kar etmesi de kantarın topuzunu kaçırmak demek oluyor. 3-5 şirketi kar ettirmek de tekrar vergi vermek anlamına geliyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toplu-konutlar-mundar-oldu_75709.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!