Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Toprak, Lice’de Yatırıma Hız Verdi

İşadamı Halis Toprak’ın doğum yeri olan Lice’de, Toprak Holding, iki fabrikanın faaliyete geçirilmesine hazırlanıyor. Yem fabrikası bu ay, yağ fabr

NTV-MSNBCb>İşadamı Halis Toprak’ın doğum yeri olan Lice’de, Toprak Holding, iki fabrikanın faaliyete geçirilmesine hazırlanıyor. Yem fabrikası bu ay, yağ fabrikası 2003’te açılacak.
Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde Toprak Holding tarafından yaptırılan yağ ve yem fabrikaları ile eğitim ve sosyal tesisleri tamamlanıyor. İşadamı Halis Toprak’ın, 1998 yılında, doğduğu yer olan Lice İlçesi’nde 12 milyon dolara yaptırdığı mermer fabrikasının ardından yapımına başlanan yem ve yağ fabrikaları üretim aşamasına geldi.
Müessese Müdürü Recai Şimşek, yaklaşık 3 yıl önce yapımına başlanan yağ ve yem fabrikasının daha önce faaliyete geçmesini planladıklarını ancak, geçen bu yıl yaşanan ekonomik kriz nedeniyle bunu gerçekleştiremediklerini söyledi.

YATIRIM TAMAMLANMAK ÜZERE
150 dönüm arazi üzerinde 30 bin metrekare kapalı alana sahip olan yağ ve yem fabrikalarının yaklaşık 20 milyon dolara mal olduğunu bildiren Şimşek, yurtdışından getirilen son teknolojiye sahip makinaların montajının tamamlandığını bildirdi.
Tesislerde üretilecek yağ ve yemlerin başta Ortadoğu olmak üzere çok sayıda ülkeye ihraç edileceğini anlatan Şimşek, şöyle konuştu:
“Yem fabrikası Ekim ayının son haftasında üretime başlıyor. Bu fabrika yıllık 72 bin ton üretim kapasitesine sahip bulunuyor. Bölgenin ihtiyacına göre fabrikada büyük ve küçükbaş kanatlı hayvan yemi üretilecek.
Makina montajları tamamlanan yağ fabrikasının yıllık üretim kapasitesi de 105 bin tondur. Bu fabrika da 2003 yılının ilk aylarında üretime geçecek. Her 2 fabrikada toplam 250 kişi istihdam edilecek.”
Şimşek, Holding Başkanı Halis Toprak’ın ayrıca, fabrikanın yanındaki arsalara hastane, 3 okul, halk eğitim merkezi, 36 daireli lojman, huzurevi, kimsesiz çocuklar yurdu ile spor alanlarınında bulunduğu tesisler yaptırdığını bildirdi.
Bir ilköğretim okulunu tamamlayarak, Lice Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim ettiklerini de dile getiren Şimşek, “Bu tesislerde yaklaşık 7.5 milyon dolara mal olacak. Holdingin yatırımları İlçe’nin çehresini değiştirdi. İlçedeki işsiz gençler buralarda çalışacak. Halis Toprak, ekonomik krize rağmen yatırımlarını tamamlıyor” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toprak-licede-yatirima-hiz-verdi_1965.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!