Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Toros, Aymar'ı Yeniden Yaşatacak

Toros İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Beşir Özyurt, 1997 yılında üretime ara veren Aymar Yağ Sanayii AŞ'ye ait Çorlu'daki 98 bin metrek

Dünyaoros İç ve Dış Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Beşir Özyurt, 1997 yılında üretime ara veren Aymar Yağ Sanayii AŞ'ye ait Çorlu'daki 98 bin metrekarelik tesisin 2003 yılı ortalarında yeniden üretime geçmesini planladıklarını söyledi.
Yılda 80 bin ton bitkisel margarin ve likit yağ üretim kapasitesine sahip fabrikanın 1979 yılından bu yana Koç Grubu ve Unilever firması tarafından Aymar Yağ Sanayii AŞ olarak kullanıldığını belirten Özyurt, 5 yıldır kapalı olan fabrikayı, limana ve Tekirdağ'a yakın bir yerde konumlanmış olması nedeniyle özellikle tercih ettiklerini söyledi. Özyurt, tesisin modern yapısının ve yağ üretim merkezlerine yakın olmasının da tercih nedenleri arasında bulunduğunu anlattı.

30 kişilik ekip ile her türlü bitkisel yağ ve yağlı tohum ithalat-ihracatı ve yurtiçi alım satımı faaliyetlerini yürüttüklerini belirten Özyurt, "Ayçiçek tohumu ve bitkisel yağlar olan soya ve ayçiçek yağı ithalatı yapıyoruz. Aracı bir firmayız" dedi. Tekirdağ limanına yaklaşık 3 kilometre mesafede Teknik Depolama tesislerinin de bulunduğunu anlatan Özyurt, "25 bin tonluk hububat, 10 bin metre/tonluk likit tankları ve 5 bin metre/ton kapasiteli genel antrepo özelliğinde, Amerikan GSI firmasından ithal edilen tahıl silolarıyla teknik depolama faaliyetlerine de devam ediyoruz ve her geçen yün yatırım alanlarımızı geliştiriyoruz" dedi.

Yılda yaklaşık olarak 50 bin ton ham ayçiçek yağı, 15 bin ton soya yağı, 15 bin ton ayçiçek tohumu, 10 bin ton asit yağı, 10 bin ton buğday, 5 bin ton pamuk yağı ve 5 bin ton arpayı, hasat zamanında alarak piyasaya sunduklarını belirten Özyurt, fabrikanın üretime geçmesiyle birlikte likit yağı işlem kapasitesinin 2 katına çıkacağını söyledi. Özyurt, 2001 yılında 446 milyar lira kurumlar vergisi ödediklerine dikkat çekti.

Yeni bir marka doğuyor

Kısa bir süre sonra faaliyete geçecek olan fabrikada, kendi markalarıyla da üretim yapacaklarını ifade eden Özyurt, margarin ve likit yağ üretimine geçeceklerini belirterek, "Henüz markanın adını belirlemedik. Ancak çok kısa bir süre içerisinde kendi markamızla piyasaya gireceğiz" diye konuştu.

Toros'un 1989 yılında kurulduğunu anlatan Özyurt, Toros kelimesinin mitolojide güç anlamına gelen 'Tauros' kelimesinden geldiğini ifade etti. Özyurt, 2001 yılına kadar ihracata ağırlık verdiklerini ancak, krizle birlikte iç piyasanın daha cazip hale gelmesi nedeniyle, her türlü bitkisel yağların ve yağlı tohumların ithalatı ve pazarlamasının yanısıra piyasaya, asit yağı, ayçiçek küspesi ve yem sanayiine yönelik satışlarda da bulunduklarını söyledi.

Babasının sabun işiyle ilgilenmesi nedeniyle uzun yıllar sabun hammaddeleri, daha sonra da 20 yıl boyunca her türlü bitkisel yağlar, yağlı tohumlar ve tahılla uğraştığını belirten Özyurt, yağ sektörünün gelişmesine katkıda bulunmayı amaçladığını ifade etti.

Özyurt, bundan sonraki hedeflerinin Anadolu ve Trakya gibi hububatın yoğun olduğu değişik merkezlerde büyük kapasiteli alım merkezleri kurmak ve sanayiye yönelmek olduğunu ifade etti.


Koç Holding kurmuştu

Koç Holding tarafından Çorlu'da yapılan ve 1979 yılında Aymar Yağ Sanayii AŞ ünvanı ile üretime başlayan tesis, 1989 yılının Kasım ayına kadar Koç Grubu bünyesinde faaliyetlerine devam etti. Tesis, Koç Grubu'nun o dönemde yağ piyasasına hakim olan Unilever Grubu ile konserve fabrikası karşılığında fabrikayı takas etmesi sonucu Unilever Grubu'na geçti. 1997 yılına kadar Aymar'ın üretimine devam eden Unilever Grubu, bu tarihten sonra Aymar'ın üretimine son verdi ve fabrikayı kapadı.

Tekirdağ yolu üzerinde, Çorlu'ya 2 kilometre mesafede, 98 bin 632 metrekare alan üzerinde kurulu olan fabrika, 14 bin 813 metrekare kapalı alana sahip.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toros-aymari-yeniden-yasatacak_1716.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!