Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tortum Şelalesi Işıklandırıldı

Erzurum'un Uzundere ilçesinde yer alan ve valilik koordinesinde hazırlanan projeyle gece ışıklandırması, çevre düzenlemesi ve çeşitli turistik tesisler yapılan Tortum Şelalesi, yenilenen yüzüyle günün her saati ziyaret edilebiliyor.

yapi.com.tr/AA
Tortum Şelalesi Işıklandırıldı

UNESCO'nun Dünya Mirası'na aday gösterilen ve yılın her döneminde farklı güzelliğe bürünen Uzundere ilçesindeki Tortum Şelalesi, gece ışıklandırılması, seyir terasları, yürüyüş yolları ve çevre düzenlemesiyle farklı bir güzelliğe büründü.

Uluslararası Sakin Kentler Birliğince 2016'da Türkiye'nin 11. sakin kenti seçilen Uzundere ilçesi başta olmak üzere, bölge ile ülkenin gözde turizm merkezi olan şelale, her mevsim yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Yapılan çalışmalarla çehresi değişen şelale özellikle gece ışıklandırması ve tesisleri sayesinde artık 7/24 ziyaretçi ağırlayacak hale geldi.

Erzurum Valisi Okay Memiş, Erzurum-Artvin kara yolunun 110'uncu kilometresinde yer alan ve deniz seviyesinden yaklaşık bin metre yükseklikte yer alan Tortum Şelalesi'nde yaptığı gezi sonrası, bölgedeki çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı.

Şelalenin bulunduğu alanın doğal sit alanı olması sebebiyle burada yapılan her çalışma için gerekli izinleri aldıklarını belirten Memiş, projeyi sona getirdiklerini ve şelalenin bulunduğu alanda yapılan her adımda önceliklerinin güvenlik olduğunu vurguladı.

Memiş, Türkiye'nin önemli doğal güzelliklerinden olan Tortum Şelalesi'ndeki heyelanlı alanları da ortadan kaldırdıklarını söyledi.

Proje gerekli yasal izinler alınarak yapıldı
Projede doğaya uygun olmayan hiçbir şeyin kullanılmadığını ve gelen ziyaretçilerden ücret alınmadığını vurgulayan Memiş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burası doğal sit alanı ve gerekli izinleri alarak burada vatandaşımızın önce güvenliğini tesis ettik. Bulunduğumuz bölgede heyelanlı mıntıkalar vardı. O riski tamamıyla ortadan kaldırdık. Çok güzel bir projeyle hem gündüz hem de gece, bütün vatandaşlarımızın şelaleyi gezebileceği bir ortam oluşturduk. Hakikaten çok iyi bir iş yaptığımıza inanıyoruz. Bunun göstergesi şu; her gün yüzlerce, bazı günler binlerce vatandaşımız bu bölgeyi ziyarete geliyor. Ücretsiz şekilde bütün vatandaşlarımızın bu doğal güzelliklerden faydalanmasını sağlıyoruz."

Memiş, Tarımsal Kalkınmayı Destekleme (TKDK) iş birliğinde gerçekleştirilen projenin yapılmasında Büyükşehir Belediyesi ile Uzundere Belediyesi ile Uzundere Kaymakamlığının da önemli katkılarının olduğunu ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tortum-selalesi-isiklandirildi_182398.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!