Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Torunlar GYO 2014'e Kadar 1 Milyar Lira Civarında Yatırım Öngörüyor

Torunlar GYO'nun 2011 yılı yarıyıl değerlendirme sonuçları, Aziz Torun, Torunlar GYO Üst Finansal Yöneticisi (CFO) İsmail Kazanç'ın katıldığı basın toplantısıyla açıklandı. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, 2011 yılını yatırım yılı ilan ettiklerini belirterek 2014'e kadar 1 milyar lira civarında yatırım öngördüklerini belirtti

yapi.com.tr / AA
Torunlar GYO 2014'e Kadar 1 Milyar Lira Civarında Yatırım Öngörüyor

Torunlar GYO'nun 2011 yılı yarıyıl değerlendirme sonuçları, Aziz Torun, Torunlar GYO Üst Finansal Yöneticisi (CFO) İsmail Kazanç'ın katıldığı basın toplantısıyla açıklandı.
    
SPK tarafından yayımlanan finansal raporlama standartlarına uygun olarak hazırlanan konsolide finansal tablolara göre Torunlar GYO, 2011'in ilk yarısını 2,62 milyar TL brüt aktif değeri ve 3,38 milyar TL portföy değeri ile kapattı. Şirketin 30 Haziran 2011 tarihi itibariyle piyasa değeri 1,4 milyar TL oldu. Satış gelirlerini bir önceki yıla göre yüzde 66,8 oranında artırarak yılın ilk yarısında 83 milyon 142 bin TL satış geliri elde eden Torunlar GYO'nun 2011 yılının ilk yarısında vergi, amortisman ve faiz öncesi karı da (VAFÖK/EBITDA) bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 54,3'lük artışla 44 milyon 594 bin TL olarak gerçekleşti.

Şirket, kira gelirlerini yüzde 110,8'lik artışla 51 milyon 519 bin TL, konut gelirlerini ise yüzde 11,5'lik artış ile 23 milyon 710 bin TL olarak açıkladı. 2011 sonunda 100 milyon TL olarak tahmin edilen faaliyet karının, inşası devam eden projelerin 2014 yılında tamamlanmasıyla birlikte 545 milyon TL seviyesine ulaşmasının hedeflendiği belirtildi.
    
Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, yaptığı değerlendirmede, ''2011 yılını yatırım yılı ilan ettik ve 2014'e kadar 1 milyar TL civarında yatırım öngörüyoruz'' dedi. Torun, yılın ilk 6 ayında bu yatırımlara hızla başlayarak sürdürdüklerini söyledi.
    
Güvenli liman Türkiye
    
En önemli projelerinin Türkiye'nin en büyük karma projelerinden biri olan Mall of İstanbul olduğunu belirten Torun, Londra'da ödül alan bu projenin inşaatı ile satışlarının başladığını, dairelerin yüzde 78'ini, ofislerin de yüzde 30'unu sattıklarını açıkladı. Torun, ikinci önemli projeleri Ali Sami Yen'de imarla ilgili yürütmeyi durdurma kararının kaldırıldığını belirterek, ''Artık ruhsatımızı alıp inşaata başlamamız için engel kalmadı. Ruhsat işlemleri devam ediyor. Kasım ayı içinde bu projeye de başlayacağız'' dedi. Aziz Torun, Zincirlikuyu'da prestij projesi olarak yaptıkları Torun Tower projesinin de ruhsat aşamasında olduğunu ve ekim ayında başlamasını planladıklarını ifade etti. Torun, Maltepe'de yeni bir arsayı gelecek yıl başlayacakları bir konut projesi için portföylerine kattıklarını söyledi.
    
Borsanın düşmesi, dövizin yükselmesi ve durgunluktan dolayı endişe duyduklarını belirten Torun, şöyle devam etti:

''Ülke olarak krizlerin bedelini ödedik. Son dönemde bizim dışımızda yaşanan krizin de bedelini ödemek istemiyoruz. Daha soğukkanlı olarak krizi nasıl yarara dönüştürürüz bunu planlamalıyız. Borsada GYO hisseleriyle ilgili önemli düşüşler yaşanıyor. Ama ben gayrimenkulün daima kazanan ve hiçbir zaman değer yitirmeyen bir enstrüman olduğunu düşünüyorum. Yatırımcıların GYO hissesi alarak uzun vadede çok karlı yatırım yapacaklarını düşünüyorum. Bu dönemde geçmiş krizlerden farklı bir Türkiye var. Siyasi istikrar ve ekonomik bakımdan büyüyen bir ülke... Dünyanın en hızlı büyümesini göstermiş, global krizleri yarara çevirecek imkan ve fırsatlarımız var. Para atıl durmaz. Gideceği güvenli liman arayacaksa, Türkiye çok önemli limanlardan biri. Bizim de buna hazırlıklı olmamız lazım.''
    
Bir güven ifadesi olarak şirket hisseleri geri alınacak
    
Borsa'da GYO hisselerinde yüzde 50'lere varan düşüşlerin kendilerini rahatsız ettiğini, şirkete güvenlerinin bir ifadesi olarak şirket hisselerini geri alma konusunda 12 Eylül'de olağanüstü genel kurul kararı alınacağını belirten Torun, ''Hisse geri alımıyla piyasa düzeldiğinde satarak, hissedarlarımıza kazandırmayı amaçlayan bir stratejiyi önümüzdeki dönemde uygulayacağız. Geri alma konusunda yüzde 10 tavan. Genel Kurul'dan böyle bir karar alacağız ama uygulama yüzde kaç ya da hangi fiyat aralığından alacağımız, süreç içinde gerçekleşecek. Şimdiden herhangi bir oran vermek mümkün değil'' dedi. Aziz Torun, küçük yatırım sahiplerine borsada GYO hissesi almalarını önerdiğini belirterek, ''Türkiye'de gelişen bir borsa var. Tasarrufu olanların Türkiye'ye yatırım yapmasının zamanı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin değerlerine, varlıklarına, şirketlerine yatırım yapmak lazım'' dedi.
    
Konut kredi faizleri ddüşecek
    
Torunlar GYO CFO'su İsmail Kazanç da orta uzun vadeli Türkiye büyümesinin yüzde 5 olarak öngörüldüğünü, inşaat sektöründeki büyümenin de ekonomik büyümeye paralel seyrettiğini belirtti. Mall of İstanbul'da satışa çıkan 524 daireden 407'si, 75 ofisten 24'ü, Korupark Terrace 3. Faz'da satışa çıkan 680 daireden ise 153'ünün satıldığını ve toplam 175 milyon TL'lik nakit girişi sağlandığını bildiren Kazanç, bu nakit girişleri ile ilave arsa satın alma ve proje geliştirme fırsatlarını değerlendireceklerini ifade etti.
    
Kazanç, konut kredisinde yüzde 42 mertebesinde büyüme beklendiğini, kendilerinin de yılın ikinci yarısında yüzde 30'larda bir büyüme öngördüklerini, finans sektörünün konut kredileri vasıtasıyla inşaat sektörünü destekleyeceğini düşündüklerini söyledi.
    
Bono ve mevduat faizlerinin düştüğünü, bunun banka maliyetlerinde ciddi iyileşme sağladığını, Merkez Bankası'nın da zorunlu karşılıklar konusunda bankalar lehine çözüm üreteceğini düşündüklerini anlatan Kazanç, yılın son çeyreğinde konut kredi faizlerinde bir miktar indirime gidilmesini beklediklerini bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/torunlar-gyo-2014e-kadar-1-milyar-lira-civarinda-yatirim-ongoruyor_88873.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!