Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TPO’lu Çatılar Hem Su Yalıtımı Yapacak, Hem de Enerji Üretecek

Multiplan Yalıtım Sistemleri’nin Dow Elastomerlerini kullanarak Türkiye’de ilk kez ürettiği Thermoplastic Olefins (TPO) Çatı Membranları, Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleştirilen toplantıyla sektör profesyonellerine tanıtıldı. "Çatılardan 'Ses' Geliyor" temasıyla düzenlenen etkinlikte, hem çatı sektöründeki yeni trendler masaya yatırıldı,

yapi.com.tr
TPO’lu Çatılar Hem Su Yalıtımı Yapacak, Hem de Enerji Üretecek

p>Multiplan Yalıtım Sistemleri’nin Dow Elastomerlerini kullanarak Türkiye’de ilk kez ürettiği Thermoplastic Olefins (TPO) Çatı Membranları, Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleştirilen toplantıyla sektör profesyonellerine tanıtıldı. "Çatılardan 'Ses' Geliyor" temasıyla düzenlenen etkinlikte, hem çatı sektöründeki yeni trendler masaya yatırıldı, hem de 'TPO Çatı Membranları'nın mükemmel su yalıtımı, yenilenebilir enerji üretimi ve sera gazı emisyonunu azaltma özellikleri vurgulandı. Mimarlar, mühendisler, proje büroları, inşaat firmalarının satın alma sorumluları, su-çatı yalıtımı sektörü ve güneş enerjisi ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdiği lansmanda, Multiplan Yalıtım Sistemleri Genel Müdürü M. Nazım Yavuz’un konuşmasının ardından, Dow Elastomers EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) Bölge Müdürü Pierre Burelli, Dow Elastomers Bina ve İnşaat Membranları Global Teknoloji Lideri Dr. Stefan Ultsch ve United Solar Ovonic Şirketi Güney Avrupa Satış Direktörü Dr. Maarten van Cleef'in sunumları yer aldı.

Hammaddesi Dow Elastomers'den, teknolojisi ise Multiplan'dan

Toplantının açılış konuşmasını yapan Multiplan Yalıtım Sistemleri Genel Müdürü M. Nazım Yavuz, dünyanın artık yeşil bina konseptine doğru ilerlediğine dikkat çekerek, bugüne kadar atıl vaziyette kalan çatıların artık çok daha verimli hale geldiğini, kendilerinin de su yalıtımı, solar enerji üretimi ve daha az sera gazı emisyonu sağlayan yeni nesil çatılara dikkat çekmek istediklerini bildirdi. Multiplan TPO Çatı Membranları için Dow Elastomers ile işbirliği yaptıklarını ifade eden Yavuz, "Dow Elastomers, ürünün hammaddesini sağladı, biz ise teknolojisini. Multiplan’ın inovatif yapısı, Dow Elastomers’in gücü ile birleşti ve ortaya Multiplan TPO Su Yalıtım Membranları çıktı" dedi. Yavuz, dünyada TPO membran üreten sekiz firmadan biri olduklarını vurguladığı konuşmasında, TPO bazlı su yalıtım membranını İtalya’dan Çin’e kadar olan coğrafyada ilk kez kendilerinin ürettiğini sözlerine ekledi.

"Sizin başarınız için çalışıyoruz"

M. Nazım Yavuz'dan sonra söz alan Dow Elastomers EMEA (Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) Bölge Müdürü Pierre Burelli, yerel refleksleri kuvvetli küresel bir oyuncu olarak tanımladığı Dow'un kısa bir tarihçesiyle başladığı konuşmasında, önceliklerinin sürdürülebilirlik, fiyat açısından rekabet edebilirlik, ileri teknoloji ve inovasyon olduğunu belirtti. 2010 yılında inovasyon için 1,7 milyar dolarlık bir bütçe ayırdıklarının altını çizen Burelli, 2010 yılı satışlarının 3'te 1'inin son beş yılda geliştirilmiş ürünlerden gerçekleştirildiğini söyledi. Gelişmekte olan pazarların kendileri için önemine değinen ve 40 yıldır Türkiye'de olmalarını bunun bir işareti olarak gösteren Burelli, "Sizin başarınız için çalışıyoruz" diyerek Türkiye'ye neler sunabileceklerini şöyle sıraladı: 40 yıllık bir know-how, küresel pazara kolay ulaşım, kendi alanında en geniş ürün yelpazesi, maliyet-performans ve sürdürülebilirlik avantajı sunacak inovatif ürünler.

İhtiyacınız olan her türlü su yalıtımı için TPO Membran
 
Dow Elastomers Bina ve İnşaat Membranları Global Teknoloji Lideri Dr. Stefan Ultsch da, malzeme ve pazar trendleri, TPO Membran'ın uygulama alanları, öne çıkan avantajları konularını ele aldı. Ultsch, TPO Membran'ın kriz sonrası Avrupa'da pazar payını yüzde 15 oranında büyüttüğünü; toplam sistem maliyetini optimize etmesinin, çevre dostu olmasının bunda önemli payı olduğunu söyledi. TPO Membran'ın düz / eğimli ya da yeşil çatılardan su tankları ya da havuzlara, tünellerden göletlere kadar geniş bir kullanım alanı olduğunu açıklayan Ultsch, üretim ve uygulama aşamalarında düşük enerji maliyetleriyle çalışıldığını, içme suyu uygulamalarının mümkün olduğunu, yüzde yüz geri dönüştürülebildiğini, ağır metaller içermediğini, toksik duman çıkarmadığını ve anti bakteriyel olduğunu belirtti. Ortalama 25 yıllık bir kullanım ömrü olan TPO Membran'ın hafif olduğu için nakliye masraflarını da minimalize ettiğini aktaran Ultsch, esnek yapısıyla kolay uygulanabildiğini ve farklı iklim koşullarında da yüksek verimle çalıştığını sözelrine ekledi. Ultsch, güneş ışınlarını yüzde 80’lere kadar yansıttığını söylediği TPO Membranların, yüksek yansıtılıcık özellikleriyle dış ortamdaki ısı ile aynı sıcaklıklarda kaldığını, konveksiyon yolu ile yapıların ısınmasını engellediğini ifade etti.Lansmanın son konuşmacısı ise United Solar Ovonic Şirketi Güney Avrupa Satış Direktörü Dr. Maarten van Cleef oldu. Çatılardaki fotovoltaik uygulamalara değinen Van Cleef, söz konusu uygulamaların yerde yapılan klasik uygulamalara karşı hızla gelişen güçlü bir alternatif oluşturduğunu söyledi. Çatı solar sistemleri için en ideal yapıların AVM'ler, lojistik merkezleri, havalimanları, stadyumlar, okullar ve hastaneler olduğunu aktaran Van Cleef, örnek olarak 'Akdeniz'in en büyük lojistik merkezi' olarak gösterdiği İtalya / Nolan'daki yıllık 33 milyon kWs üretim kapasiteli ve 80 milyon euro bütçeli projeyi gösterdi. Avrupa'da Almanya, İtalya, İspanya ve Fransa'da bu konuda önemli mesafeler katedildiğini belirten Van Cleef, Türkiye'nin de potansiyelinin yüksek olduğuna, ancak hükümet desteğinin ve teşviğin şart olduğuna dikkat çekti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/tpolu-catilar-hem-su-yalitimi-yapacak-hem-de-enerji-uretecek_86889.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!