Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Trakya, Sit Alanı İlan Edilmeli

Hiçbir siyasetçi Trakya topraklarının öneminin farkında değil; özellikle de İstanbul Büyükşehir Belediyesi... Türkiye coğrafyasının %3’ünü oluşturuyor Trakya bölgesi. Buğdayın %10’u bu bölgede, ayçiçeğinin %30’u, pirincin de %50’si buradan elde ediliyor. Özellikle yeraltı sularında büyük felaket yaşanacak birkaç yıl içinde. O kaynaklar en geç

Hürriyet Gazetesi
Trakya, Sit Alanı İlan Edilmeli

eş gün içinde aynı hat üzerinde Silivri, Çorlu ve Lüleburgaz hattına yolumuz düştü. Hem E5 hem de TEM yolundan çevreye dikkatli gözlerle bakınca Trakya’nın tarım topraklarında yağmalamanın ne kadar hızlı sürdüğünü gözlemledik.

Hiçbir siyasetçi Trakya topraklarının öneminin farkında değil; özellikle de İstanbul Büyükşehir Belediyesi... Türkiye coğrafyasının %3’ünü oluşturuyor Trakya bölgesi. Buğdayın %10’u bu bölgede, ayçiçeğinin %30’u, pirincin de %50’si buradan elde ediliyor. Özellikle yeraltı sularında büyük felaket yaşanacak birkaç yıl içinde. Yeraltı sularına kaynaklık eden Istranca suları İstanbul’a taşınıyor. O kaynaklar en geç Cumhuriyet’in 100. yılında tükenmeye aday...

Lüleburgaz’da ‘Türkiye ve Trakya’da Tarımın Dünü Bugünü ve Yarını’ başlıklı bir panelde çarpıcı bilgiler açıklandı. CHP İlçe Başkanı Turabi Kayan, Trakya topraklarının öneminin altını çizerken, CHP Muğla Milletvekili ve eski Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Gürol Ergin, “Trakya’nın Türkiye’nin hatta dünyanın en kaliteli toprakları arasında yer aldığını” belirtti, tarım topraklarının hızla kirletildiğini ve yağmalandığını anlattı. Bu arada Başbakan’ın “Bizim petrolümüz yok ama bereketli topraklarımız var” biçimindeki sözleri akla geliyor. Prof. Ergin “Sütte ve gübrede büyük oyunlar oynandığını” vurguladı ve “Tütünden sonra şimdi de şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle şeker işçileri aynı Tekel işçilerinin durumuna düşürülecektir” dedi. “Süt 68 kuruşa düştü. Mandıralar çalışamaz hale geliyor. Türkiye, altı süt fabrikasının elinde kaldı” diyen Prof. Ergin, CHP’nin tarım politikalarında özellikle üç unsuru öne çıkarttı:

“1 ve 2. sınıf tarım topraklarının üzerine hiçbir şey kondurtmayacağız. Yabancılara toprak satışını kaldıracağız. Ne özelleştirildiyse hepsi geri alınacaktır.” Trakya topraklarının verimliliğinin üretimde Türkiye ortalamasından %60 yüksek olduğunu, ancak son verilere bakıldığında tarımın ne kadar geriye gittiğini, çiftçinin tarımdan ne kadar soğutulduğunu AKP iktidarı görmez mi?

667 yılda 1 santim toprak oluşuyor

Bundan bir süre önce vefat eden ve ‘Trakya sevdalısı’ Prof. Cemil Cangir’in asistanlığından beri yanından ayırmadığı Yard. Doç. Duygu Boyraz, Padişah Orhan Bey’den başlayarak 36 padişah ve Cumhuriyet’ten başlayarak 10 cumhurbaşkanının yaşadığı sürecede 1 santim toprak oluyor. Yani 667 yılda... Bu nedenle Trakya toprakları acilen sit alanı ilan edilmeli, verimlilikle ilişkisinin korunması gerekiyor.” (Not: Cangir hakkında hiç hak etmediği tertiplerin sonunda gerçekdışı olduğunun ortaya çıkması, çok kişi için teselli olduğunu aktaralım. Y.B.)

Arazi kapatan sanayici ve siyasetçiler kim acaba?

Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Halim Orta’nın konuşmasında yeraltı sularının ne kadar vahim olduğu ortaya çıktı.

Çerkezköy, Çorlu, Lüleburgaz Muratlı dörtgeninde yeraltı su kaynaklarının bilinçsizce ve kontrolsüzce ve amaç dışı kullanıldığını, su seviyelerinin giderek düştüğünü; tarım alanlarının köylünün elinden çıkıp sanayici, politikacı ve sanatçıların eline geçtiğini” söyledi. “Kim bu isimler?” deyince “Çatalca, Silivri, Marmara Ereğli, Çorlu, Lüleburgaz ile Çerkezköy-Saray hattını iyi araştırırsanız, tapudan, köylülerden ve muhtarlardan öğrenebilirsiniz” dedi. (Ya damatların veya akrabaların üzerineyse tapular? Araştırılırsa bulunur canım!) Prof. Orta’nın şu sözlerine dikkat ediniz: “Trakya bölgesi sanayiye doymuştur. Kurumsal ve halk desteği ile bu vatan toprağı daha fazla yağma edilmemeli... Yoksa bu ekosistemde huzur bulamazsınız.” Bunlar bir şey mi? Akarsu ve göletlerin 49 yıllığına pazarlandığını da göreceksiniz.

Lüleburgaz’da hava sıcaklığı 1.4 arttı

Ünlü ‘ormancı’ Prof. Doğan Kantarcı, İstanbul Büyükşehir’in Metropolitikan Plan Bürosu’na hazırlattığı Trakya’nın Çevre Düzeni Planı ile üç valiliğin kurduğu Trakab planlarına bilim adamı olarak itiraz ederken başlarına neler geldiğini ve nasıl engellenmek istediklerini anlattı. Istranca (Yıldız) ile Işıklar (Koru) dağları arasındaki kalkerli yapının nasıl yeraltı sularını oluşturduğunu belirterek “Artık eskisi gibi kar yağmıyor. Trakya’nın orta göbeğinde de su azalması olacak. Bu ilk olarak Lüleburgaz’da görüldü. İlçenin çukurda kalması ve yanındaki Hamitatabat doğalgaz santralının bacasından çıkan karbondioksit sera etkisi yaratıyor. Hava sıcaklığını 1.2 derece artırdı.  Buna bağlı olarak da %25 yağış azalma görülmeye başlandı artık.”

Vize’nin kuzeyindeki ormanlık arazinin kireç taşı ile kaplı olduğunu söyleyen Prof. Kantarcı, “Ne yazık ki burasının çimento sanayiine ve kırma taş olarak kullanımına açmak bir plan değişikliği var... Buraya çimento fabrikası kurmak ve taş ocağı açmak ihanettir. Halbuki o taşlar, Istranca’ya yağan sularını, süzülerek Ergene’ye yeraltı suyu olarak taşır. Doğal dengeyi bozmak tehlikelidir.”

Enerji Bakanlığı Maden Dairesi’ne duyurmak istiyoruz; bu taşocağı raporları nasıl verdiğinizi görmek için o bölgeye bir gider misiniz?

İş istismarı

Kırklareli Milletvekili Dr. Tansel Barış, Anne ve babalar benden çocuklarına iş istiyor. Kendi özel ilişkilerimizle iş bulmaya çalışıyoruz. Ama AKP bunu yapmıyor, Lüleburgaz dahil, başta taşeron firmalar dahil, AKP’nin verdiği isimler işe alınıyor. Bu ayrımlığa CHP olarak buna son vermek istiyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/trakya-sit-alani-ilan-edilmeli_78371.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!