Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Trilyonlar Yine Çöpe

1998 yılında inşaatına başlanan Belediye İş Merkezi'ne, 1 trilyondan fazla para harcandıktan sonra zemin etüdünün yapılmadığı anlaşıldı. Sal

Yeni Asır
Trilyonlar Yine Çöpe

b>1998 yılında inşaatına başlanan Belediye İş Merkezi'ne, 1 trilyondan fazla para harcandıktan sonra zemin etüdünün yapılmadığı anlaşıldı.

Salihli'de, belediye eski başkanı Cengiz Tunç'un yaptırdığı ve kabası biten iş merkezinin yıkımına başlandı. İnşaatın temeli atıldığı günden, bugüne kadar harcanan 1 trilyon liradan fazla para da Ege'deki yarım kalmış pek çok tesis gibi toprağa gömülmüş oldu.
Belediye eski başkanı Cengiz Tunç döneminde, iş merkezi olarak yapılacak binanın 700 milyar liraya tamamlanması planlanmıştı. Ancak, 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde Salihli Belediye Başkanlığı'na seçilen Zafer Keskiner, binanın zemin etüdünün yapılmadığını ve temel sisteminin yanlış olduğunu belirterek, yıkımı için meclis kararı aldırmıştı.
Geçtiğimiz günlerde yapılan yıkım ihalesini 95 milyar lira karşılığında Sarmak Ltd. Şirketi aldı. Şimdi de DYP'den Salihli Belediye Başkan adayı olan Cengiz Tunç, meclis kararının durdurulması için Manisa İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Ancak bu arada yıkım ihalesi de sonuçlandı. Eski başkan Tunç, "Bu alışveriş merkezini bitirebilseydik, o yıllarda Ege Bölgesi'nde eşi bulunmayan bir çarşı olacaktı. Başkan, 'Salihli'ye eser bırakan sadece ben olayım' bencilliği ile davranmıştır" dedi.
Başkan Keskiner ise, "Bu bina için, Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Bilirkişi Komisyonlarından rapor alınmıştır. Binanın içi kolonlarla dolu olduğu için planında bir değişikilik yapılamadı. Bu nedenle de meclis kararı alınarak yıkılmasına karar verildi" diye konuştu.

ESKİ VE YENİ BAŞKANLAR BİRBİRİNİ SUÇLADI:
Siyasi bir oyun
Binanın sanal olarak bitmiş resmi üzerine, "Biterse böyle olacak, yıktırma sahip çık" yazılı afiş hazırlatarak dağıtan eski başkan Cengiz Tunç, "Başkan Keskiner, ilk meclis toplantısında yıkım kararı aldırdı. O günden bu yana neden 5 yıl bekledi. Seçime kadar bu kararı beklet, seçimden sonra gelen başkan ve meclisi yıkım kararını uygulasın. Burada 85 bin Salihlili'nin parası yatıyor. Bu bir milli servet. Yapılan ise siyasi bir oyun" dedi.

Meclis kararıdır
İş merkezi olarak başlanan binanın zemin etüdünün yapılmadığını temel sisteminin de yanlış olduğunu savunan Salihli Belediye Başkanı Zafer Keskiner, "Şehrin ortasında estetikten yoksun bir binayı uygun görmedik. İki üniversiteden ve Bilirkişi Komisyonu'ndan görüş aldık. Daha sonra da bu konuyu mecliste tartıştık. MHP'li 6 üyenin red oyuna karşılık, 11 DSP'li, 1 DYP'li üyenin kabul oyuyla yıkma kararı alınmıştır" diye konuştu.


http://www.yapi.com.tr/haberler/trilyonlar-yine-cope_8762.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!