Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tripolis'te de Horoz Kabartması Bulundu

Denizli'nin Buldan ilçesine bağlı Yenicekent beldesinde bulunan Tripolis Antik Kenti'nde, Ege Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmalarında horoz figürlü kandil bulundu. Denizli horozunun ününün antik çağlara dayandığı iddiaları henüz netlik kazanmazken, daha önce Laodikya'da bulunan horoz figürlerine bu kez Tripolis'te de rastlanması

Yeni Asır Gazetesi
Tripolis'te de Horoz Kabartması Bulundu

enizli'nin Buldan ilçesine bağlı Yenicekent beldesinde bulunan Tripolis Antik Kenti'nde, Ege Üniversitesi tarafından yürütülen kazı çalışmalarında horoz figürlü kandil bulundu. Denizli horozunun ününün antik çağlara dayandığı iddiaları henüz netlik kazanmazken, daha önce Laodikya'da bulunan horoz figürlerine bu kez Tripolis'te de rastlanması heyecan yarattı. Tripolis Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Yard. Doç. Dr. Aytekin Erdoğan, 2 bin yıllık horoz figürlü kandilin, lahit ve kaya mezarlarında yapılan çalışma sırasında ele geçirildiğini bildirdi.

Tarihsel kök

Üç yıldır buldukları yazıtların çoğunda Tripolislilerin boks sporunda başarılı olduğunun anlatıldığını belirten Erdoğan, horoz figürlü kandilin de çok şeyler ifade ettiğini bildirdi. Kent halkının, boksta başarılı olanları, heykellerini dikerek ödüllendirdiğini anlatan Erdoğan, "Gladyatör ve ya horoz kabartmaları, sporcu kent imgesinin kanıtı olarak düşünülbilir. Horoz kabartmaları, aynı zamanda Denizli'nin simgesi olan horozun tarihsel köklerine de işaret ediyor" dedi. Denizli İl Özel İdaresi'nin bu yıl kazılar için 50 bin TL ödenek ayırdığına dikkat çeken Erdoğan, "Az parayla, çok iş yaptık. Keşke ödenek fazla olsaydı da, horoz figürlü kandil gibi daha nice eserleri ortaya çıkarabilseydik" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tripoliste-de-horoz-kabartmasi-bulundu_72056.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!