Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Troya Kazıları Vakfa Emanet

Troya'daki tarihi eserlerin ve arkeolojiyle ilgili konuların araştırılması, kazı ve bilimsel çalışmaların tespit edilerek maddi ve manevi açıdan deste

hürriyet
Troya Kazıları Vakfa Emanet

roya'daki tarihi eserlerin ve arkeolojiyle ilgili konuların araştırılması, kazı ve bilimsel çalışmaların tespit edilerek maddi ve manevi açıdan desteklenmesi amacıyla, Çanakkale-Tübingen-Troia Vakfı kuruldu. Almanya'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda gerçekleştirilen Vakıf Mütevelli Heyeti toplantısında, Troia Vakfı'nın kurulmasına ilişkin belge imzalandı.

Mütevelli Heyeti toplantısında, vakfın Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Prof. Dr. Manfred Korfmann, Yönetim Kurulu üyeliklerine de Ekin Kozal, Mustafa Sevim, Enver Sadık Yılmaz ve Alp Yörük getirildi.

Prof. Dr. Korfmann, Troya'nın ileri gitmesini istediklerini belirterek, “Bizden sonra gelecek olanları da düşünmek zorundayız. Bu vakıfla kazıların devamlılığını sağlayarak Troya'nın gelecek nesillere ulaştırılmasını amaçlıyoruz” dedi.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Korfmann, bir gazetecinin, Troya'daki eserlerin bir kısmının yurtdışında olduğunu belirterek, Moskova'daki eserler ile Berlin'deki Zeus Tapınağı'nın geri getirilmesiyle ilgili sorusu üzerine, şöyle konuştu:“Buluntuları yerinde görmek güzel. Türkiye'de olsa iyi olur. Ama yerin hazır olması gerek. İlk olarak bir müze olmalı. Ondan sonra böyle işler yapılmalı. Müze hazırlandıktan sonra belki ümit olabilir. Zeus Tapınağı çok ağır bir konu. Berlin'de Türkiye için reklam da yapıyor. İlk olarak Troia Vakfı, siyasi konuları değil, pratik konuları yerine getirecek.”

Vakıf Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. İlhan Kayan da Troya konusundaki çalışmalara destek vermek istediklerini ifade ederek, vakfın kuruluş amaçlarını, “Troya'nın korunması, Troya'daki çalışmalara kaynak bulmak ve Troya'ya gelecek katkılara yönelik çalışma yapmak” şeklinde sıraladı.

Kayan, Troya'nın açık bir örenyeri olduğunu hatırlatarak, bu alanın milli park ya da müze haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/troya-kazilari-vakfa-emanet_20789.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!