Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Troyalı Osman Hoca’nın Kitaplarına Bina Aranıyor

Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann’ın Çanakkale’ye getirilecek 200 bin kitaplık kütüphanesi için bina aranıyor.

NTV-MSNBCeçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann’ın Çanakkale’ye getirilecek 200 bin kitaplık kütüphanesi için bina aranıyor.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ÇTSO) İlhami Tezcan’ın başkanlığında düzenlenen toplantıya katılan Troya Kazı Heyeti sorumlusu arkeolog Rüstem Aslan, Prof. Dr. Korfmann’ın bugün Almanya’nın Tübingen kentinde toprağa verildiğini belirterek, “Korfmann hayatını kaybetmemiş olsaydı bugünkü toplantıya katılıp Troya Müzesi’nin kurulması çalışmalarına yönelik görüşlerini belirtecekti” dedi ve ekledi, Korfmann’ın Almanya’daki evinde bulunan ve yaklaşık 200 bin kitap, dergi ve makalelerden oluşan kütüphanesini Çanakkale halkına sunmak için bir binaya ihtiyaç var. Bu kütüphanenin açılması için herkesten destek bekliyoruz.”

Prof. Dr. Korfmann’ın 63 yaşında hayata veda ettiğini belirten Aslan, Çanakkale’de onun başlattığı işlerin devam ettirilmesi konusunda önemli kararlar alınması gerektiğini kaydetti.

‘BİZLER ARKEOLOGUZ, ÖLÜME ALIŞIĞIZ’

Aslan, Korfmann ile yaptıkları son görüşmeyle ilgili olarak da “Kazı ekibi olarak çok üzüntülüyüz. Korfmann, son konuşmamızda bize ‘Bizler arkeologuz, ölüme alışığız. Önemli olan Troya’nın harabe bir kent haline dönüşmemesi, bilimsel çalışmaların devam etmesidir. Vakıflar insanların başlattığı işlerin devam etmesinde en önemli kurumlardan birisidir. Sizden son isteğim, vakıf için çalışacak mısınız?’ oldu. Ben de bu sözü verdim kendisine. Kütüphanesini de Çanakkale-Tübingen Troia Vakfı’na bu sözü alarak bağışladı. Çanakkale’deki Troya dostları, işadamları, Troya’nın önemini bilen herkesten destek alarak bu sözü verdim. Başladığı işlerin yarım kalmaması lazım. Korfmann’ın Almanya’daki evinde bulunan ve yaklaşık 200 bin kitap, dergi ve makalelerden oluşan kütüphanesini Çanakkale halkına sunmak için bir binaya ihtiyaç var. Bu kütüphanenin açılması için herkesten destek bekliyoruz.”

ÇTSO’daki toplantıya AKP Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş ile CHP Çanakkale Milletvekili Ahmet Küçük de katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/troyali-osman-hocanin-kitaplarina-bina-araniyor_32299.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!