Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TSE, CEN ve CENELEC'in Tam Üyesi Oldu

TSE Başkanı Şentürk, ''TSE'nin tam üye olmasıyla birlikte, sanayicilerimiz sadece yayınlanan standardı uygulama durumunda olmayacak, aynı zamanda CEN ve CENELEC standart hazırlama çalışmalarına oy hakkı sahibi olarak katılarak standardın hazırlanma sürecinde etkin olarak yer alabilecektir'' dedi.

yapi.com.tr / AA
TSE, CEN ve CENELEC'in Tam Üyesi Oldu

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Avrupa standardizasyon kuruluşları CEN ve CENELEC'in tam üyesi oldu. TSE Başkanı Hulusi Şentürk, yazılı açıklamasında, TSE'nin 1991 yılından bu yana AB standart kuruluşları olan Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) ve Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesine (CENELEC) bağlı üye statüsünde olduğunu hatırlatarak, ''AB'ye üyelik süreci çerçevesinde 1996 yılından itibaren Avrupa standartlarının Türk standardı olarak uyumlaştırılması çalışmalarını başlatan TSE, bu konuda yüzde 99 oranında uyum sağlamıştır'' ifadesini kullandı.
   
 Tam üye olmaması sebebiyle, CEN ve CENELEC'in standart hazırlama faaliyetlerinde oy hakkı olmayan TSE'nin standardizasyon çalışmalarında da söz hakkı bulunmadığını belirten Şentürk, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

''TSE, bu süreçte çalışmalarını bağlı üye statüsü sürdürmüş ancak CEN ve CENELEC'e tam üye olan ülkeler ile paralel bir çalışma düzeni oluşturmuştur. Bu çerçevede 5 Ağustos 2010 tarihinde söz konusu kuruluşlara tam üyelik için resmi başvuru yapan Enstitü, bu başvurunun ardından CEN ve CENELEC Ortak Yönetim Merkezi tarafından belirlenen bir heyet tarafından tam üyelik şartlarına uygunluğun tespit edilmesi amacıyla Ocak 2011'de tetkik edilmiştir. Tetkik bulguları çerçevesinde yapılan düzeltme ve düzenleme çalışmaları tatminkar bulunarak, söz konusu heyet tarafından hazırlanan bir rapor CEN ve CENELEC yönetimlerine sunulmuş ve Enstitümüzün tam üyeliği bu kuruluşların genel kurul gündemlerine alınarak kabul edilmiştir.''

Sanayiciler standart hazırlama çalışmalarına etkin biçimde katılabilecek
    
TSE'nin tam üyeliğinin fiili olarak 1 Ocak 2012 tarihinde başlayacağını ifade eden Şentürk, ''TSE'nin tam üye olmasıyla birlikte, sanayicilerin sadece yayınlanan standardı uygulama durumunda olmayacağını, aynı zamanda CEN ve CENELEC standart hazırlama çalışmalarına oy hakkı sahibi olarak katılarak standardın hazırlanma sürecinde etkin olarak yer alabileceklerini'' bildirdi. CEN ve CENELEC'te oy hakkının ülkelerin nüfuslarına göre orantılı olarak verildiğini belirten Şentürk, Türkiye'nin mevcut durumda en yüksek oy oranına sahip Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere'nin muadil kuruluşları ile eşit oy oranına sahip 5 ülkeden biri olduğuna dikkati çekti. Şentürk, Türk sanayisi için çok önemli bir adım olan tam üyelik kararının sanayicilerin standart hazırlama çalışmalarına etkin katılımı ile anlam bulacağını sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tse-cen-ve-cenelecin-tam-uyesi-oldu_90253.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!