Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

"TSE'yi Küçük Düşürmeye Yönelik Bir Tavır"

TSE'den asansör açıklaması: TSE'nin asansör denetimlerini ilgili standartlar çerçevesinde objektif ve tarafsız olarak yaptığının göstergesi olarak değerlendirilmesi gereken hususun 'TSE Bile Standarda Uymuyor' gibi başlıklarla verilmesini, kamuoyu nezdinde TSE'yi küçük düşürmeye yönelik bir tavır olarak değerlendirmekteyiz.

yapi.com.tr / AA
"TSE'yi Küçük Düşürmeye Yönelik Bir Tavır"

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Erzurum'un Yakutiye Belediyesi'ndeki kırmızı etiket alan asansörlerin mühürlemesine ilişkin basında haksız iddia ve ithamların yer aldığı savunuldu. TSE'nin A Tipi Akredite Muayene Kuruluşu olarak 2012'den bu yana binalarda kullanılan asansörlerin periyodik muayenelerini yaptığının belirtildiği açıklamada, enstitünün 2012'de 21 ilde 123 belediye ile protokol imzalayarak başladığı faaliyetleri, 2014 yılı kasım ayı itibarıyla 43 ilde 185 belediye ile imzaladığı protokollerle sürdürdüğü ifade edildi.

TSE'nin, asansör yıllık kontrol faaliyetlerine başladığından bugüne kadar 143 bin 88 asansör muayenesi gerçekleştirdiğine dikkat çekilen açıklamada, söz konusu muayenelerin 21 bin 76'sının takip kontrolü, 122 bin 12'sinin ise ilk kontrol olduğu belirtildi. Enstitünün, görevinin bina asansörlerinin kontrolünü yaparak tespitte bulunmak ve bunu bina yönetimi ve ilgili idareye bildirmek olduğu vurgulanan açıklamada, "Söz konusu habere konu olan Yakutiye Belediyesi ile TSE arasında 2 Mart 2012'de imzalanan protokol devam etmektedir. Bu belediye sınırları içinde TSE, 7 uzman mühendisle denetimler yapmış ve bu yıl içinde kasım ayı itibarıyla 767 asansörden 356'sına yeşil, 13'üne sarı ve 321'ine de kırmızı etiket iliştirilmiştir. Bina sorumlularının talepleri doğrultusunda kırmızı etiket iliştirilen asansörlerin yüzde 24'ünün takip kontrolü gerçekleştirilmiş ve takip kontrolü yapılan asansörlerin tamamının kullanılabilir duruma geldiği tespit edilmiştir" ifadeleri kullandı.

Yakutiye Belediyesi sınırlarındaki asansörlere yapılan denetimler kapsamında, belediye sınırları içindeki hizmet binası olarak kiralanan iş hanının asansörlerinin de denetlenerek, kırmızı etiketlendirildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"TSE'nin asansör denetimlerini ilgili standartlar çerçevesinde objektif ve tarafsız olarak yaptığının göstergesi olarak değerlendirilmesi gereken hususun 'TSE Bile Standarda Uymuyor' gibi başlıklarla verilmesini, kamuoyu nezdinde TSE'yi küçük düşürmeye yönelik bir tavır olarak değerlendirmekteyiz. 60 yıldır standardizasyon, uygunluk değerlendirme, kalite konularında ülkemiz için çok önemli hizmetler vermiş olan TSE'nin önceliği her zaman vatandaşın can ve mal güvenliği olmuştur. Yurt çapında yaygın teşkilatı, konusunda uzman personeli ve güçlü teknik altyapısı ile asansörlerin yıllık periyodik muayenelerini kamu güvencesiyle, objektif ve tarafsız bir kuruluş olarak yapan TSE'nin tüzel kişiliğine yönelik gerçek dışı ve kamuoyunu yanıltıcı ibarelerin düzeltilmesi, tarafsız ve objektif medya yayıncılığının gereğidir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tseyi-kucuk-dusurmeye-yonelik-bir-tavir_126841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!