Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tsunaminin İzleri Beş Yıl Sonra Hala Duruyor

Güney Asya'da 226 bin insanın ölümüne neden olan afetin yıldönümünde barınma sorunu devam ediyor. Sahil kasabalarının boşalması, geride kalanların yeni bir hayat kurmasını gerektirdi. UNICEF, değerlendirme raporu yayınladı. "Neredeyse beş yıldır buradayız. Verilen sözler tutulmadı".

bianet.org
Tsunaminin İzleri Beş Yıl Sonra Hala Duruyor

Güney Asya'da 226 bin insanın ölümüne neden olan afetin yıldönümünde barınma sorunu devam ediyor. Sahil kasabalarının boşalması, geride kalanların yeni bir hayat kurmasını gerektirdi. UNICEF, değerlendirme raporu yayınladı.

"Neredeyse beş yıldır buradayız. Verilen sözler tutulmadı."

2004'te Güney Asya'da yaşanan tsunamiden kurtulanlar arasında yer alan Mohiden Nafia halen başkent Colombo'ya 300 killometre uzaktaki sahil kasabası Kalmunai'deki geçici barınakta kalıyor. Yeni evlenen Nafia, beş kişilik ailesiyle birlikte tek göz bir odada yaşıyor.

IPS'te Amantha Perera'nın haberine göre beş yıl önce 26 Aralık'ta Hint Okyanusunda meydana gelen 9,3 şiddetindeki depremin yol açtığı tsunami 13 ülkede 226 bin insanın ölmesine neden oldu. En kötü etkilenen ülkelerden biri de Hindistan, Endonezya ve Tayland'la birlikte Sri Lanka'ydı.

Afetin bedeli 3,2 milyar dolar (yaklaşık 5 milyar TL) olarak hesaplandı ve hükümetin yanı sıra Birleşmiş Milletler'e bağlı örgütlerin yardımlarıyla bu karşılanmaya çalışıldı. Yeni evlerin inşaası için en büyük sorun toprak bulamamak. Hükümet sahil şeridini yapılaşmaya kapattı. Sadece Sri Lanka'da 1 300 aile ev bekliyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) afetin beşinci yılında gelinen noktayı ve yardım çalışmalarını değerlendiren bir rapor açıkladı.

Kadınların ve çocukların yaşananlardan en kötü etkilenen grubu oluşturduğunu vurgulayan örgüt, yardım programlarının sadece yıkılanı yerine koymakla yetinmediğini, tsunaminin yol açtığı toplumsal sorunların bir daha yaşanmaması için önlemler geliştirildiğini söyledi

* Raporun tam metnine ulaşmak için tıklayın. (İngilizce, pdf. dökümanı)

http://www.yapi.com.tr/haberler/tsunaminin-izleri-bes-yil-sonra-hala-duruyor_75236.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!