Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TUBİTAK, Kocaeli'nin Yeraltı Fotoğrafını Çekecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'ndaki toplantıda Türkiye'de il bazında ilk kez yapılacak Kocaeli zemin sınıflaması ve sismik tehlike değerlendirme projesi TÜBİTAK MAM Sismoloji Baş Uzman Araştırmacı Doç.Dr Serdar Özalaybey tarafından açıklandı.

Vatan Gazetesiocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'ndaki toplantıda Türkiye'de il bazında ilk kez yapılacak Kocaeli zemin sınıflaması ve sismik tehlike değerlendirme projesi TÜBİTAK MAM Sismoloji Baş Uzman Araştırmacı Doç.Dr Serdar Özalaybey tarafından açıklandı. Jeofizik ölçümleri ile 400 nokta zemin hakim titreşim frekansı mikrotremör ölçümleri, 60 nokta zemin `S dalga hızı ve sınıf belirlemesi ölçümleri, 2 bölgesel sismik yansıma kırılma profili ile derin jeofizik görüntüleme ve jeoteknik bilgi sondajları yapılacak.

Proje ilk 30 metreyi kapsayacak bir biçimde gerçekleştirilecek. Bu çalışmanın TUBİTAK MAM ve Kocaeli Büyükşehir'in ortaklaşa bir projesi olduğunu söyleyen Doç.Dr. Serdar Özalaybey, şu bilgileri verdi:

"Bu projeye 2005 yılında başlandı. Kocaeli sınırlarını içeren proje kapsamında ili kapsıyacak biçimde zemin sınıflandırılması, depreme yönelik parametrelerin ölçülmesini içeriyor. Bunun sonucunda hepsini kapsayacak sismik tehlike haritası ortaya çıkartılacak. İl sınırlarını kapsayacak şekilde tehlikenin ne derecede olduğunu ortaya koyacağız. Bunlar Coğrafi Bilgi Sistemi altında hangi bölgenin yerleşime uygun olup olmadığı, büyük sanayi yatırımlarının bulunduğu yerler ve bundan sonra yapılması gereken bölgeler, park ve bahçelerin yapılması gereken yerlerin nerelere yapılacağı projelendirilecek. İlk 30 metreyi göz önüne alan bir proje olacak. Daha sonra da daha mikro ölçümler yapacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tubitak-kocaelinin-yeralti-fotografini-cekecek_47670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!