Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tuğla Sanayicisinden Yenilenme Atağı

Tuğla ve kiremit sanayicilerinin, yeni ürünlerin piyasaya çıkma sürecini kısaltıp, alternatif ürünlerin girmesiyle düşen pazar paylarını artırmak amacıyla İnşaat Teknik ve Bilimsel Araştırma Kurulu (İTBAK) bünyesinde Ar-Ge laboratuvarı kurduğu bildirildi.

yapi.com.tr / AA
Tuğla Sanayicisinden Yenilenme Atağı

Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneği (TUKDER) Başkanı Kadir Başoğlu, sektörde yüzde 90-95'ler seviyesinde olan pazar paylarının, son dönemde yüzde 70'ler seviyesine düştüğünü, bu düşüşte çatı ve duvarda tuğla ve kiremit dışında alternatif ürünlerin pazara girmesinin büyük rolü bulunduğunu söyledi.

Teknik açıdan alternatif ürünlerin, kendi ürünlerinden çok farkı olmadığını anlatan Başoğlu, şöyle konuştu:

''Mukavemet noktasında tuğla ve kiremidin üstünlüğü, hiçbir şekilde tartışılmaz. Isı performansı noktasında da kendi içimizde alternatif ürünlerle, o ürünleri yakaladığımızı çok iyi biliyoruz. Burada çok ciddi pazar politikası uyguladılar, ciddi pazarlama taktikleri gündeme getirdiler. Birtakım yönetmelikleri, boşluktaki kanun ve standartları, standardın açık olduğu noktaları çok iyi kullandılar. Tuğla sektöründe sayının fazla olması, toparlanma ve buna cevap verme noktasında sıkıntı yarattı. Yepyeni ürünlerle piyasaya çıkmayı, alternatif ürünlerin kullandığı argümanları çok kısa sürede çürütmeyi ve reklamı ön plana çıkarmayı, sektörümüz yapamadı.''

''Sektörel yenilenmede teşvik bekliyoruz''

Başoğlu, sektörün dünyadaki yeniliklere çok kısa sürede ulaşması gerektiğini, yeni ürünleri yapabilecek teknolojiye sahip olduğunu, yüzde 90 oranında eski Hoffmann fırın teknolojisini kullanan sektörün bunu çok süratle yenilemesi ve emek yoğun yapıdan kurtulup, maliyetleri düşürmesi gerektiğini ifade etti.

Sektörün şu anki gücünün teknolojik yenilemeye müsait olmadığını dile getiren Başoğlu, ''Ama bu yapısıyla önümüzdeki süreçte çok ciddi sorunlar yaşayabilir. Tüm Türkiye'de uygulanan sektörü yenilemek, modernize etmek adına daha ciddi teşvikler bekliyoruz'' dedi.

''Tuğla sanayisinde devrim''

Kadir Başoğlu, TUKDER'in sektörün yenilikçi ürünlerle yukarı çekilmesi gerektiğini fark ettikten sonra ciddi yapılaşma içerisine girdiğini ve İnşaat Teknik ve Bilimsel Araştırma Kurulu (İTBAK) bünyesinde Yapı Ar-Ge Yapı Endüstrisi Araştırma ve Geliştirme İktisadi İşletmesi'ni kurduğunu kaydederek, şunları ifade etti:

''Ankara'da yapılan bu laboratuvar, tamamlanmak üzere. Şu anda bazı deneyler yapabilir durumda. Yeni ve inovatif ürünler, yani daha çok ısı performansı yüksek ürünler noktasındaki sanayicilerimize destek olması adına laboratuvarın geri kalan kısmını da bitirmek üzereyiz.

Bu çalışma bittiğinde, laboratuvardaki cihazlarla yenilikçi ürünlerin bakanlık onanıyla ısı iletkenlik katsayıları ve performanslarını ölçecek, sanayicilerimize ve ilgili mercilere vereceğiz. Laboratuvarın hizmete girmesi, tuğla sanayisi açısından bir devrim olacak. Sayısını zaman zaman bizim de şaşıracağımız miktarda, özellikle ısı performansı üst düzeyde yeni ürün piyasaya çıkacak.''

Mevcut süreçte standart dışı üstün nitelikli özel bir ürünün piyasaya çıkmasının yıllar aldığına işaret eden Başoğlu, ''Firma, özel bir ürün çıkardıysa bu ürün için bir merciden onay almak durumunda. Bu merci, Türkiye'de yoktu. Avrupa'nın birçok ülkesinde var ama bu kurum daha Türkiye'de yeni kuruldu. Yapı malzemelerinde teknik onay veren İTBAK'ın kurulması, yenilikçi ürünlerin önünü açtı. İTBAK'ın laboratuvarlarından birini de biz kurduk. Sektöre hizmet vereceğiz'' diye konuştu.

Başoğlu, inşaat sektöründe seçim öncesi hareketlilik yaşandığını ancak bu yıl sonuna kadar ve 2012'de sektörün yeniden normal büyüme hızına dönmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tugla-sanayicisinden-yenilenme-atagi-_88318.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!