Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tuğla Üretiminde Çin ve İran'la Yarışıyoruz!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, inşaat malzemeleri arasında tuğla ve kiremidin son derece önemli olduğunu belirtti.

yapi.com.tr
Tuğla Üretiminde Çin ve İran'la Yarışıyoruz!

Bayraktar, Türkiye Tuğla ve Kiremit Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, inşaat malzemeleri arasında tuğla ve kiremidin son derece önemli olduğunu belirtti. Dünya Gazetesi'nin haberine göre son yıllarda izolasyon ve ısı yalıtımının öne çıktığına işaret eden Bayraktar, inşaat teknolojisi ve tekniğinin de çok değiştiğini ve geliştiğini vurguladı. Bayraktar, son 10 yılda Türkiye'nin yakaladığı istikrarın takdire şayan olduğunu dile getirerek, şöyle konuştu: "Dünya nüfusu arttı, 7 milyarı geçti. Bir taraftan da dünya alabildiğine küçüldü. Artık tuğla üretiminde Çin'le İran'la yarışıyoruz. Çin, açık ara birinci. Biz İran ile fifty fifty gidiyoruz. Biz kalite yönünden İran'dan ilerdeyiz. Üretim yönünden İran bizden ileride. Böyle bir durumdayız. Artık dünyada inşaat sektörü, Türkiye'nin en iyi bildiği iş. Son 10 yılda Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kurduğu hükümetler döneminde 500 binden fazla konut yaptık. Özel sektör de 4,5 milyon konut yaptı. Türkiye'de 10 sene içinde 5 milyon konut yapıldı. İnşaat sektörümüz çok ciddi bir tecrübe kazandı, ciddi bir portföy oluşturdu."

Tuğla, kiremit, kil ve çamura dayalı yan malzemelerin, Türkiye için son derece önemli olduğuna dikkati çeken Bayraktar, "Bugün artık dünyanın çeşitli yerlerinden ateş tuğlaya benzer ürünler, ülkemize plastik ambalajlarla geliyor, ithal ediyoruz. Bunları görünce insan üzülüyor. İtalya'dan oradan buradan geliyor bu malzemeler. Aslında biz bunların artık kralını üretiriz. Üretiyoruz, üretmemiz de gerekiyor" diye konuştu.

Yurtdışında iş alıyoruz ama para yok!

Türkiye'nin yurt dışında müteahhitlik alanında birçok iş aldığını ancak o denli para getiremediğini aktaran Bayraktar, bunun Türkiye'nin oyun kurucu olmamasından kaynaklandığını, bir nevi taşeron gibi çalıştığını, bu nedenle müşavirlik sistemini geliştirmenin önemli olduğunu bildirdi. Dünyanın çeşitli yerlerinde 100 bin teknik eleman çalıştıran müşavirlik, mühendislik firmalarının bulunduğuna işaret eden Bayraktar, "Dünyanın her tarafında ofisleri var. Bunlar aynı zamanda misyonerlik faaliyetinde de bulunuyor. İş için, kendi kültürünü yaymak için misyonerlik faaliyetinde bulunuyor" dedi.

 

 

 

ETİKETLER: Erdoğan Bayraktar
http://www.yapi.com.tr/haberler/tugla-uretiminde-cin-ve-iranla-yarisiyoruz-_106578.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!