Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Doğalgazda İcra Yanıtı

Tüketici Büyükşehir'e İcra Yolunu Deneyecek

Başkent Doğalgaz AŞ’nin doğal gaz bedelini ödememekte direndiğini savunan TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, "Başkent Doğalgaz A.Ş. yargı kararlarına karşı hukuk tanımaz tavrını sürdürmekten vazgeçmediği takdirde, Başkent Doğalgaz A.Ş’ye gidilerek icra işlemi yapılacağını" söyledi.

Hürriyet Gazetesi
Tüketici Büyükşehir'e İcra Yolunu Deneyecek

Başkent Doğalgaz AŞ’nin doğal gaz bedelini ödememekte direndiğini savunan TÜDEF Genel Başkanı Ali Çetin, "Başkent Doğalgaz A.Ş. yargı kararlarına karşı hukuk tanımaz tavrını sürdürmekten vazgeçmediği takdirde, Başkent Doğalgaz A.Ş’ye gidilerek icra işlemi yapılacağını" söyledi.

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, "Başkent Doğalgaz A.Ş’nin kanuna aykırı olarak aldığı doğal gaz bedelini ödememekte direndiğini" savunarak, "Başkent Doğalgaz A.Ş. yargı kararlarına karşı hukuk tanımaz tavrını sürdürmekten vazgeçmediği takdirde, Başkent Doğalgaz A.Ş’ye gidilerek icra işlemi yapılacağını" kaydetti.

Çetin yazılı açıklamasında, "Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in yargı kararına rağmen mahkum olduğu tazminatı ödememesi üzerine icraya verildiğini" belirterek, "Gökçek’e bağlı kurumlardan Başkent Doğalgaz A.Ş’nin de EPDK kararına rağmen, kanunsuz olarak alınan doğal gaz bedelini iade etmediği ve etmemekte direndiği için icraya verildiğini" ifade etti.

Açıklamasında, EPDK’nın 472/38 sayılı kararında Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş’nin "Kanun hükümlerine ve çıkarılan yönetmelik hükümlerine aykırı hareket etme fiilini işlediği kararına vardığını" anlatan Çetin, bu nedenlerle Başkent Doğalgaz A.Ş’ye aykırılığın giderilmesi yani tüketicilerden yasa dışı olarak aldıkları paranın iadesi için 90 günlük süre verildiğini kaydetti.

Tek yanlı plan

Bu sürenin üzerinde bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen tüketicilerden fazla alınan gaz bedellerinin Başkent Doğalgaz A.Ş’nin "keyfi olarak ve tek yanlı belirlediği bir ödeme planına göre iadesine başlanıldığını" savunan Çetin, bu durumun yasal olmadığı ve tek yanlı bir kararla ödeme tarihi belirlenemeyeceği ileri sürülerek Ali Çetin adına olan alacağın icra yoluyla tahsili cihetine gidildiğini anlattı.

"İcraya itiraz eden Başkent Doğalgaz A.Ş. yetkililerinin icra işlemini durdurduklarını, duran icra işlemine Tüketici Sorunları Hakem Heyeti nezdinde itiraz edildiğini" belirten Çetin, Çankaya 2. Tüketici Hakem Heyeti’nin 24 Mart 2009 tarihinde, "İtiraza ilişkin konuda hakem heyetinin yetkili olduğu, alacağın hangi tarihte ödeneceğine ilişkin kurum (Başkent Doğalgaz A.Ş) tarafından tek taraflı tarih belirlenemeyeceği" gerekçesiyle itirazın durulması ve alacağın yüzde 40 icra-inkar tazminatıyla birlikte ödenmesine karar verdiğini anlattı.

Dosyalardaki icra işlemleri sürüyor

Hakem heyetinin kararı üzerine Ankara 6. İcra Müdürlüğü’nde 2008/22856 sayılı dosyada takip eden "icra işleminin kesinlik kazandığını" ifade eden Çetin, açıklamasında şunları kaydetti:

"Başkent Doğalgaz A.Ş. sadece kanuna aykırı olarak aldığı doğal gaz bedelini değil federasyonumuzu susturmak için açtığı ve kaybettiği davalarda mahkeme ilamı ile sabit olmuş vekalet ücretlerini de ödememekte anlamsızca direnmektedir. Bu nedenle Ankara 6. İcra Müdürlüğü 2008/20505 ve 18. İcra Müdürlüğü 2009/3842 dosyalardaki icra işlemleri de devam etmektedir.

Başkent Doğalgaz A.Ş. yargı kararlarına karşı hukuk tanımaz tavrını ısrarla sürdürmekten vazgeçmediği takdirde hafta içinde icra memuru, kolluk kuvveti ve federasyon avukatları ile birlikte Başkent Doğalgaz A.Ş’ye gidilerek fiili icra işlemi yapılacak, şirket demirbaşları haczedilecek ve alacağın tahsili için açık artırma yolu ile satılması prosedürü işletilecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuketici-buyuksehire-icra-yolunu-deneyecek_69836.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!