Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tunceli'deki Baraj Yapımına Kitlesel Protesto

Beyoğlu'nda Munzur'u Koruma Kurulu önderliğinde çok sayıda sivil toplum örgütü, Munzur Vadisi'nde yapılması planlanan barajları protesto etti. Tünel Meydanı'nda toplanarak Taksim'e kadar yürüyen binlerce kişi, Munzur'da barajlara geçit vermeyeceklerini haykırdı.

CNN Türk
1 Tunceli'deki Baraj Yapımına Kitlesel Protesto

Beyoğlu'nda Munzur'u Koruma Kurulu önderliğinde çok sayıda sivil toplum örgütü, Munzur Vadisi'nde yapılması planlanan barajları protesto etti. Tünel Meydanı'nda toplanarak Taksim'e kadar yürüyen binlerce kişi, Munzur'da barajlara geçit vermeyeceklerini haykırdı. "Dersim'de baraj istemiyoruz" sloganları atan topluluk, Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca gruptakiler üzerlerinde "Munzur'a sahip çık" , "Munzur onurumuzdur yok ettirmeyeceğiz", "Sermayenin katlettiği coğrafya Dersim",  "Siyanürlü şirket Dersim'i terket" yazılı tabutlar taşıdılar.

Munzur'u Koruma Kurulu'nun öncülük ettiği ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu ile bazı sanatçıların destek verdiği protesto gösterisi Tünel Meydanı'nda başladı. Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı protesto gösterisinde gruptakiler, "Bırakın Munzur özgür aksın", "Munzur'da barajlara geçit vermeyeceğiz", "Uzunçayır Barajı utanç gölüdür", "Munzuruma dokunma", "Munzur'da barajlara ve siyanürlü altın işletmeciliğine hayır" yazılı pankartlar ile barajları protesto yazılarını içeren dövizler taşıdılar.

Taksim Meydanı'na ulaşan grup, bir süre oturma eylemi yaptı. Grup adına bir basın açıklaması yapan Hasan Şen, ÇED raporlarının hazırlanmaması ve arıtma tesislerinin yapılmamasına rağmen Uzunçayır Barajı'nda hidroelektrik santrali için su tutulmaya başlandığını söyledi.

1967 yılından bugüne uygulanan kısa vadeli politikalarla Munzur'da sadece suyun değil, doğanın yok edilmesi için büyük bir adım atıldığını öne süren Şen, "Yedi barajdan biri olan Uzunçayır bilinmelidir ki; çevreye vereceği zararla beraber kolera, tifo, sıtma, dizanteri gibi hastalıkların da çağrıcısı olacaktır. Dersim il merkezine 20 kilometre uzakta olan baraj yakın gelecekte Munzur'un suyuna set çektiği kadar insanın yaşamının parçası olan kültürün yok edilişine tanıklık edecektir" dedi.

Şen, Uzunçayır Barajı'nda su tutma işleminin hemen durdurulmasını istedi ve "Nehirler özgür akarlar, evrendeki her şey gibi. Akışı kontrol edemezsiniz, yalnızca bir süre engelleyebilirsiniz. Ta ki tüm birikmiş gücüyle tekrardan önüne çıkan tüm engelleri yutarak akana kadar. Unutmayalım ki Uzunçayır Barajı gölüne kayıtsız kalanların, mücadelemize katkı sunmayanların, görmezden gelenlerin asla gelecekleri olmayacaktır. Munzur'da barajlara geçit vermeyeceğiz" diye konuştu.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı protesto gösterisi basın açıklamasının ardından olaysız son erdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tuncelideki-baraj-yapimina-kitlesel-protesto_72317.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • İnsanların, özellikle Türkiye gibi bir çok konuya kayıtsız olduğu bir ülkede, yöresini koruma ve buna yönelik protesto girişimini takdir ve saygıyla karşılıyorum. Bunun yanında, protesto yapan kişilerin, olayla ilgili teknik bilgiler, getirisi ve götürüsü konularında ne kadar bilinçli oldukları konusu da sorgulanmalıdır. Sonuçta her olayın fayda ve zararından söz etmek mümkündür. Bildiğim hiçbir durum için, yalnız faydalı veya yalnız zararlı denemeyeceğini düşünüyorum. Bu nedenle, bu grubu yönlendiren kişiler, protesto ettikleri olayın zarar yönünün daha ağır bastığı konusunda emin olmalı ve buna göre grubu doğru yönlendirebilmelidirler. Doğaya hiç dokunmamanın faydalı olduğu bir gerçektir. Fakat hayat ve dolayısıyla insan ihtiyaçları devam ediyor. Bu da, maalesef doğaya mutlak olarak dokunmamız sonucunu getiriyor. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!