Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tunçmatik, Japon Kyocera İle 'Güneş'te Büyüyecek

Türkiye'de ilk olarak siyah-beyaz televizyon döneminde ürettiği TV regülatörleri ile tanınan ve "regülatör kralı" olarak anılan Tuncay Özer, ardından jeneratör üretimine girdi, Tunçmatik markası ile büyüdü. Tuncay Özer, kendisi gibi elektronik mühendisi olan oğlu Mehmet'in geliştirdiği stratejiyle bilgisayarlar için "kesintisiz güç kaynakları"

Hürriyet Gazetesi
Tunçmatik, Japon Kyocera İle 'Güneş'te Büyüyecek

Türkiye'de ilk olarak siyah-beyaz televizyon döneminde ürettiği TV regülatörleri ile tanınan ve "regülatör kralı" olarak anılan Tuncay Özer, ardından jeneratör üretimine girdi, Tunçmatik markası ile büyüdü.

Tuncay Özer, kendisi gibi elektronik mühendisi olan oğlu Mehmet’in geliştirdiği stratejiyle bilgisayarlar için "kesintisiz güç kaynakları" (UPS) üretmeye fokuslandı. Babasının ardından şirkette bayrağı devralan Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, "kesintisiz güç elektroniği"nde ürettikleri çözümlerin ardından, Japon grubu Kyocera ile işbirliğine giderek "güneş enerjisi sistemleri"nde büyüme kararı aldı.

Kyocera ile yola çıktı

Tunçmatik, yeni markası Powergie ile güneş enerjisine odaklanırken, "anahtar teslimi" projelerde Kyocera gibi bir dünya devini arkasına alıyor. Japon Kyocera, dünyada güneş panelleri ve fotovoltaikler konusunda teknolojisi, üretim kapasitesi olarak ilk 3 şirketten biri. Özer, "Kendimize ortak seçerken, konusunda böyle uzman bir kurum ile birlikte olmayı tercih ettik. Kyocera’nın Türkiye’deki iş ortağı olacağız" diye konuştu. Özer, 40 yıldır enerji alanında faaliyet gösterdiklerine dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Pazar dünyada ortalama yüzde 50 büyüyor. Önümüzde Almanya örneği var: Almanya’da geçen yıl, Türkiye’deki Keban Barajı kadar enerji üretecek ölçekte, 130 bin küçük güneş enerjisi sistemi kurdu. Almanya’da bugün 430 bin noktada bu sistem kurulu, 8 milyar dolar yatırım yapıldı. Almanya, 2-3 yılda güneşe yaptığı yatırımla iri bir nükleer tesis kapasitesini yakalıyor. Güneş enerjisini keşfetme zamanı. Enerjide bıçak sırtındayız; çünkü, kurulu kapasitenin yüzde 99.5’ini kullanır hale geldik. Türkiye bu yarışa girmeli. Komşumuz Yunanistan güneş enerjisinde yılda 15-20 kat büyüdü. Yatırımların önü açılırsa bu çıkmaz sokaktan kurtuluruz."

EPDK lisans vermiyor

Tunçmatik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özer, "Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi potansiyeline sahibiz fakat lisans başvuruları geri çevriliyor. Türkiye’den çok daha az güneş alan Almanya’da yapılan kadar yatırımla Almanya’nın 3 katı güneş enerjisi üretebiliriz. Fakat yasamız bile olmadığı için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) lisans başvurularını geri çevriliyor. 100 milyon dolar yatırım yapmak isteseniz başvuru alınmıyor" diyor. Mehmet Özer, "Alman devleti Keban Barajı kadar kapasiteyi hiç yatırım yapmadan 1 yılda elde etti. Türkiye ise enerjisinin yüzde 70’ini termik santrallerle üretiyor, çevreye zarar verip, küresel ısınmayı tetikliyor" diye konuşuyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/tuncmatik-japon-kyocera-ile-guneste-buyuyecek_62906.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!