Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Tünel Yollara' Başlanıyor

'Tünel Yollara' Başlanıyor

Sabah Gazetesi
'Tünel Yollara' Başlanıyor

br/> İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce trafiğin yoğun olduğu bölgelerde alternatif çözüm olarak üretilen ''tünel yol'' inşaatları, Dolmabahçe-Dolapdere, Dolapdere-Piyalepaşa ve Piyalepaşa-Kağıthane arasında başlıyor. İstanbul'da ulaşım sorununun çözümü için geliştirdikleri stratejiler hakkında bilgi veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan, bu stratejilerden ilkinin ulaşım master planının yeniden yapılması olduğunu ve İstanbul Metropoliten Kentsel Tasarım Merkezi'nde (IMP) ''Ulaşım Master Planı Ön Analiz Etüd Çalışmaları''na başlandığını söyledi.

İkinci konunun, şehrin toplu taşıma sistemlerinin rehabilite edilerek, çok parçalı ve karmaşık toplu taşıma sisteminden tek parçalı bir toplu taşımacılık sistemine geçilmesi olduğunu ifade eden Bozdoğan, bu çerçevede bilet entegrasyonu sistemine geçildiğini, deniz ulaşım transfer merkezlerinin yapımına da yakında başlanacağını kaydetti. Üçüncü olarak İstanbul'un hem toplu taşıma altyapısı, hem de karayolu altyapısının yetersiz olduğunu vurgulayan Bozdoğan, ''Ulaşım altyapısı dediğiniz zaman başta raylı sistemler, sonra yollar ve kavşaklar, şimdi de inşaat aşamasına gelen tünel yollar geliyor. Biz ulaşım altyapılarının tümünü artırıyoruz'' dedi.

'Birinci hedef ulaşım altyapısını güçlendirmek'
Dördüncü stratejilerinin de mevcut karayolu üzerinde duran veya hareket halinde olan araçların nasıl daha iyi düzene konulacağına ilişkin trafik yönetim ve denetim sistemi olduğunu anlatan Bozdoğan, bu stratejiler arasında ulaşım altyapısının güçlendirilmesini birinci hedef olarak seçtiklerini söyledi.

Bozdoğan, 1873 yılından beri İstanbul'da 47 kilometre raylı sistemyapıldığını, 56 kilometre raylı sistem inşaatının devam ettiğini, 120 kilometre raylı sistem hattının projelerinin de bitmek üzere olduğunu anlattı. Bozdoğan, ''56 kilometrelik raylı sistem hattını bitirdiğimiz zaman, bir belediye başkanının döneminde biten raylı sistem ağı olarak Kadir Topbaş, Türkiye, belki de dünya rekoru kıracak'' dedi.

Projelendirilen raylı sistemlerin 60 kilometresini oluşturan Üsküdar - Altunizade - Ümraniye - Dudullu, Bağcılar - İkitelli - Olimpiyat Köyü, Bakırköy - Beylikdüzü hattının birinci etabı olan Küçükçekmece sapağına kadar olan kısım ile Beşiktaş - Gayrettepe arasındaki kısmın projelerinin 3 ay içinde biteceğini ve bunların temelinin de en geç 2007 yılının ortasında atılacağını belirten Bozdoğan, ''Bu çok ciddi bir rakam'' diye konuştu.

'Raylı Sistemlerden taviz vermiyoruz'
Bozdoğan, ''raylı sistem yerine tünel yol yapılmasına'' yönelik eleştirilerle ilgili olarak da şunları söyledi:''Belediye olarak raylı sistem yapılmasından taviz vermiyoruz. Raylı sistemlere kentin ana ulaşımı olarak bakıyoruz. Ama, raylı sistemleri yapabilmenin maksimum bir hızı var. Biz maksimum hızdayız. Bu kentin ihtiyacı olan 400 kilometrelik raylı sistemin Marmaray da dahil olmak üzere 250 kilometrelik kısmını, minimum 7 yılda yapabilirsiniz. Bugünden itibaren 2010, 2011, 2012. Bu tarihe kadar benim koltuğuma kim oturursa otursun, elinde sihirli değnek yok. 7 yıldan önce bu şehirde 250 kilometre raylı sistem yapacak kimse yok.''

'Tünel yollar alternatif hatlar olacak'
Bilim adamlarından ''pozitif telkinde bulunmalarını'' isteyen Bozdoğan, kentin doğu-batı ve kuzey-güney istikametinde yeni ana arterler belirlediklerini, ancak bunları açmanın maliyetinin çok yüksek olduğunu söyledi. Bozdoğan, ''Tünel yollar, şehirde alternatif yol ağının oluşturulmasında, istimlakı güç olan, ancak kentin topografik yapısı itibariyle alttan geçilmesi müsait olan noktalarda yapılacak alternatif hatlar olacak'' dedi.

'Dalan döneminde hazırlanan projeler'
Tünel yolların Bedrettin Dalan'ın belediye başkanlığı döneminde de hazırlandığını, kendilerinin de 3-4 yıldan beri bu projeler üzerinde çalıştıklarını anlatan Bozdoğan, 3 yıl önce STFA firmasına ihale edilen proje ile Beyoğlu - Şişli - Beşiktaş ve Kağıthane ilçelerinin etüd edildiğini belirtti. Bozdoğan, ''Etüd ettiğimiz 30 - 40 tünel var. Bunun15 - 20 tanesi öne çıkar. Hedefimiz 2 ayda bir 2'li, 3'lü ya da tekli paket halinde tünel yolları ihale etmek'' dedi.

Dolmabahçe, Dolapdere ve Piyalepaşa arasında çift yönlü toplam 7040 metre uzunluğunda inşa edilecek 3 tünelin yer tesliminin yapıldığını belirten Bozdoğan, Kiska - Makyol ortak girişimince 400 günde bitirilecek yolların 105 milyon YTL'ye mal olacağını söyledi.

Bozdoğan, tünellere ilişkin şu bilgileri verdi:
''1. tünel İnönü Stadyumu'nun kuzeyinden tünel girişi ile başlayacak, Taksim'i alttan geçerek, Taksim-Kabataş-Karaköy trafiğine girmeden Dolapdere'den çıkacak. Ayrı ayrı gidiş ve geliş olarak inşa edilecek tüneller, 760 ve 940 metre uzunluğunda olacak. İkinci tünel Dolapdere'den girerek Feriköy bölgesini tünelle geçip Kasımpaşa-Piyalepaşa'dan çıkacak ve E-5 bağlantısı sağlanacak. Dolapdere-Piyalepaşa 940 metre, Piyalepaşa-Dolapdere 1020 metre olacak. 3. tünel de Piyalepaşa'dan girerek Okmeydanı-Çağlayan bölgesini tünelle geçerek, Kağıthane'ye çıkacak ve mevcut Sütlüce yolu ile TEM bağlantısı sağlanacak. Piyalepaşa-Kağıthane 1680 metre, Kağıthane-Piyalepaşa 1700 metre olacak.''Bozdoğan, ikinci tünel projesinin de Üsküdar-Harem-Kuzguncuk arasında yapılacağını bildirdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tunel-yollara-baslaniyor_43254.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!