Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tünelde Işığı Gören Konuta Yöneldi

Zamlı fiyatlara yakalanmadan ‘son fırsatı’ değerlendirmek isteyenler bütçesine uygun konutu bir an evvel almak için harekete geçti. Uluslararası gayrimenkul şirketi Re/Max’in Türkiye Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, aralıkta satış işlemlerinin 2009’un ilkbaharına göre yüzde 30 arttığına işaret ederek, “Aralık 2008’e göre ise yüzde 20’lik bir

Gazete Haber Türk
Tünelde Işığı Gören Konuta Yöneldi

Küresel ekonomik krizin patlak vermesinin ardından Mart 2009’da dip noktayı gören konut fiyatları, yavaş yavaş  yükselişe geçiyor. Krizin etkisinin azalmasıyla Aralık 2009 itibarıyla marta göre yüzde 5 artış yaşandı. Yukarı yönlü hareketin başlaması nedeniyle 2010’da fiyatların daha da artacağı beklentisinin piyasaya hâkim olması, tüketiciyi satın almaya yöneltti. Zamlı fiyatlara yakalanmadan ‘son fırsatı’ değerlendirmek isteyenler bütçesine uygun konutu bir an evvel almak için harekete geçti. Uluslararası gayrimenkul şirketi Re/Max’in Türkiye Operasyon Direktörü Gökhan Karahan, aralıkta satış işlemlerinin 2009’un ilkbaharına göre yüzde 30 arttığına işaret ederek, “Aralık 2008’e göre ise yüzde 20’lik bir yükselen var. Re/Max 12 yıldır Türkiye’de; 12 yılın en iyi aralık ayını geçirdik” dedi.

‘Baharda iyimserlik yoktu kışa rağmen alım oluyor’

Kış mevsiminin normalde piyasanın en hareketsiz zamanı olduğunu hatırlatan Karahan, “Hareketi baharda beklersiniz. Geçtiğimiz mart-nisan krizin etkisiyle fiyatların en düşük olduğu dönemdi ama insanlar iyimser değildi” diye konuştu. Türkiye’de konut fiyatlarında köpük etkisinin daha az olduğu yorumunu yapan Karahan, bu nedenle düşüşün daha az olduğuna dikkat çekti. Karahan, satışların daha kolay kendini toparlamasını, krediyle alınan konut miktarının az olmasına bağlayarak, şöyle devam etti: “ABD ve Avrupa’da insanlar kredi ile daha fazla konut alıyor. Türkiye’de kredilendirme hâlâ o kadar yüksek değil. 100 konutun 20’si krediyle satılıyor. Yüzde 80’i ise para biriktirilerek, altınlar satılarak, aile veya eş dosttan borç alınarak satın alınıyor. Bu yöntemlerle Türkiye’de para bulunabildiği için konut satışları kolay kolay durmuyor. ABD’de finansal sistem durduğunda kredi de alınamadığı için satış sıfıra iniyor. Türkiye’de fiyat düşünce insanlar buldukları parayla eve koşuyorlar.”

Şehir merkezindeki konut ortalama 1.5 ayda satılıyor

Re/Max Türkiye’nin 12 bin konutluk satılık ve 16 bin konut civarında da kiralık portföyü olduğunu belirten Gökhan Karahan, KKTC, İstanbul ve Ankara dışında İzmir, Trabzon, Samsun, Şanlıurfa, Antalya, Bodrum, Kuşadası, Bursa, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya, Adana, Mardin, Balıkesir’in de aralarında olduğu pek çok ilde ofisleri olduğunu söyledi. En hızlı konut satışlarının ortalama 1.5 aylık süreyle şehir merkezlerinde gerçekleştiğine dikkat çeken Karahan, şunları söyledi: “İstanbul’da Pendik, Kartal, Maltepe ve stok fazlasına rağmen Beylikdüzü’nde da konutlar çabuk alıcı buluyor. Kiraya verme konusunda da şehir merkezi öne çıkıyor. Başlangıçta insanlar tedirgindi; yeni yerleşim bölgelerinde kiraya verilemiyordu. Şimdi bu da biraz kırıldı. Buralarda ulaşım kolaysa özellikle uygun fiyatlı 1+1’ler artık zor kiralanmıyor.”

Türkiye 6 bin işlem yaptı Avrupa’da yılın ülkesi oldu

Re/Max Türkiye, 2009’da  40 ofisle en çok franchise vermesi, gayrimenkul danışmanı sayısını bin 400’ün üzerine çıkarması ve 6 binden fazla kiralama ile satış işlemi gerçekleştirmesi nedeniyle 37 ülke arasından Avrupa’da ‘Yılın Ülkesi- Region of the Year’ seçildi.

Turyap Yönetim Kurulu Üyesi Başak Soner: Uygun fiyata satılan konutlar hareketi tetikliyor

“Mevcut ortam için pembe bir tablo çizmek zor. 2010’da en azından 2009’un dinamiklerini yakalayabiliriz denilebilir. Piyasada cazip rakamlarla satışa sunulan konut projeleri görüyoruz. Brüt kullanım alanı 50-100 metrekare civarında olan ve 39 bin-50 bin TL aralığında satılan bu konutlar sayesinde bir parça hareketlilik yaşanıyor. Ülkemizin konut ihtiyacı ağırlıklı olarak alt ve orta gelir grubuna hitap eden projeleri işaret ediyor. TOKİ konutlarına yönelik yoğun talep bunun kanıtı. Bu yöndeki projelerin artması gerekiyor. Halkımızın buna şiddetle ihtiyacı var. Öte yandan lüks konut pazarındaki doygunluğa rağmen üretim sürüyor. Öyleyse “Alıcısı var” şeklinde yorumlanabilir. Neticede arz-talep dengesi sağlanana kadar devam edecektir. Sınırlı talep ile fiyat artışları sınırlı kalacak hatta fiyatlarda gerilemeler olacaktır. B tipi standart ve nitelikli konutlar talebi ise hızla genişleyecektir.”

Realty World Genel Müdürü Hilmi Işıkören: Krizin başladığı  döneme göre % 20 artış var

“İnsanlar krizle birlikte konut fiyatlarının da dip noktalara gerilediğini gördü. Bunun yanı sıra bankalar da kredi faizlerini çok cazip seviyelere indirdi. Çok uygun fiyata satılan küçük metrekareli konutların yine bu dönemde ön plana çıktığını görüyoruz. Bizim satış işlemlerimiz de krizin başladığı döneme göre kıyaslarsak aralık ayında yüzde 20’yi aşan bir artış gösterdi. Piyasada belli bir düzelme var. Tüketici bu dönemde özellikle markalı konut projelerine yöneldi. Çünkü bu konutları inşa eden şirketler ciddi kampanyalar yapıyor ve tüketiciye ödeme kolaylıkları sunuyorlar. Bunun yanında uygun fiyatlı ikinci ellere de tabii ki talep devam ediyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tunelde-isigi-goren-konuta-yoneldi_76242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!