Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tüpler Aynı Kaynaktan

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi, OSTİM ve İvedik Organize Sanayi bölgelerinde 20 işçinin yaşamını yitirdiği patlamaların oksijen kaynağından kaynaklanma olasılığının yüksek olduğunu belirterek “Her iki patlamanın olduğu yere aynı kaynaktan oksijen tüplerinin gelmiş olması, ilginç bir rastlantının ötesinde bir şey olabilir”

Cumhuriyet Gazetesi
Tüpler Aynı Kaynaktan

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi, OSTİM ve İvedik Organize Sanayi bölgelerinde 20 işçinin yaşamını yitirdiği patlamaların oksijen kaynağından kaynaklanma olasılığının yüksek olduğunu belirterek “Her iki patlamanın olduğu yere aynı kaynaktan oksijen tüplerinin gelmiş olması, ilginç bir rastlantının ötesinde bir şey olabilir” değerlendirmesini yaptı.

İMO Ankara Şubesi, patlamaların ardından işyerlerine giderek incelemelerde bulunarak sonuçlarını rapor haline getirdi. Raporda, ilk patlamanın Özkanlar Hidrolik Makina İmalat Sanayi Şirketi’nin OSTİM Mega Center yanındaki sondaj cihazları ürettiği fabrikasında gerçekleştiği belirtilerek “Burada 8 kişi ölmüştür. Patlama oksijen kaynağı yapılan zemin katın arka sağ bölümünde olmuştur. Yapı prefabrik taşıyıcı sistemlidir... Bazı döşeme açıklıklarında üst betonun donatısız olduğu izlenilmiştir” denildi.

Raporda, İvedik’teki ikinci patlamada 12 kişinin öldüğü ve çevre binalarda da yangınların çıktığına dikkat çekildi. Patlamanın olduğu işyerlerinin 1998 yılında bir kooperatif tarafından prefabrike olarak yapıldığına işaret edilen raporda, prefabrik kolon kiriş ve döşeme elemanlarının kooperatif tarafında şantiyede üretildiği bildirildi.

Maliyet hesabı

Raporda şöyle denildi: “Patlamaların, çoğu zamanki gibi, gereken güvenlik önlemlerinin alınmamış olması, iş ve işçi güvenliğinin yetersizliği, eğitimsizlik, ilgili kurumların denetimi yeterli biçimde yapmamaları ve genel olarak maaliyeti düşük tutmak için her şeye göz yummak gibi yaklaşımların sonucu olduğu bir kez daha görülmüştür.”

Teslimat 1 gün önce

Ankara OSTİM ve İvedik sanayi bölgelerindeki patlamalarının ardında enkazda yapılan incelemede 1981 model oksijen tüplerine ait parçalar bulundu. Uzmanlar, oksijen tüplerinin kullanım süresinin 5 yıl olduğuna dikkat çekiyor. Oksijen tüpünün Özkanlar Hidrolik Makine Sanayi Fabrikası’na patlamanın yaşandığı gün teslim edildiği belirlendi. Saat 19.30 sularında patlamanın gerçekleştiği Netsan şirketine ise oksijen tüpünün patlamadan bir gün önce, 2 Şubat tarihinde teslim edildiği ortaya çıktı. Gaz firmasının aynı partide 100 işletmeye daha oksijen tüpü dağıtması üzerine bu firmalar uyarıldı.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/tupler-ayni-kaynaktan_85683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!