Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tüpraş Çevreci Yakıt Ünitelerini Açtı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş) İzmit Rafinerisi Dizel Kükürt Giderme ve Yeni Reformer Ünitesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada enerji sektöründe yenilenebilir enerji yatırımlarının ilk sinyallerini verdi.

Radikal Gazetesibr/> Tüpraş, 390 milyon dolarlık yatırımla düşük kükürt içerikli, daha temiz ve çevreci motorinle daha yüksek oktanlı benzin üretimine geçti. İzmit Rafinerisi'nde dün devreye alınan 'Dizel kükürt giderme ve reformer ünitesi' ile Avrupa Birliği'nin (AB) öngördüğü 50 ppm'in (tonda 50 gram kükürt) çok altında kükürt içeren motorin üretimine başlandı. AB'nin motorindeki kükürt oranını en fazla 50 ppm değerine düşürülmesi için 1 Ocak 2009 tarihine kadar süre tanımasına rağmen, şirket böylece birçok Avrupa ülkesinden önce bu standardı yakalamış oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ (Tüpraş) İzmit Rafinerisi Dizel Kükürt Giderme ve Yeni Reformer Ünitesi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada şöyle konuştu. "Kükürt oranının düşürülmesi yani daha temiz bir yakıt üretuilmesi günümüz şartlarında son derece önemli. Bunu yaparken önemli miktarda para harcanıyor. Tüpraş'ta bunun için yapılan yatırım miktarı 390 milyon dolar. Ancak bu yatırımın sağlığa ve yaşam kalitesine ölçülemeyen oranda katkısı var. Esas anlamlı olan da bu zaten."

Su ısıtmak yetmez
Hükümet olarak enerji sektörü için yaptıkları ve yapacakları konusunda da bilgiler veren Güler, şunları söyledi: "Biz sektörü liberalize ettik. Bu bir cümleyle ifade edilen ama kolay olmayan bir iş. Yaklaşık 40 milyar dolarlık bir sektörü liberalize etmek, alışkanlıkları kırmak bakımından son derece zor oldu. Bundan sonra neler yapacağız? Hükümet olarak bundan sonra sektörün diğer dallarına yatırım yapacağız. Bunlardan ilki yenilenebilir enerji dediğimiz, çevre dostu yatırımlar olacak."
Güler, yenilenebilir enerji yatırımları hakkında da şu bilgileri verdi: "Rüzgâr haritasının yaygınlaşmasıyla rüzgâr enerjisi bakımından bizleri hayrete düşüren büyük bir atılım gerçekleşti. Bundan sonra hedefimiz güneş, güneş konusunda da Koç'un 'koçluk', takım kaptanlığı görevini üstlenmesini umuyoruz. Güneş enerjisini de yalnızca ısınmada, su ısıtmakta değil, elektrik enerjisinde de kullanmamız gerekiyor."

Daha çevreci yakıt
Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da şirketin Koç topluluğuna katılmasının ardından yapılan ilk yönetim kurulu toplantısında mevcut yatırımların hızlandırılarak devamının ve çevreye yönelik yatırımlar başta olmak üzere yeni yatırımların onaylandığını belirtti. Tüpraş'ın devreye girecek Dizel Kükürt Giderme ve Yeni Reformer Ünitesi ile Avrupa Birliği'nin 2009 yılı itibariyle getireceği Euro 5 ürün standardı şartını sağlamış olacağını söyleyen Koç, Tüpraş'ın ürettiği motorinde düşük kükürtle daha temiz yakıt, benzinde yüksek oktanla yüksek kapasite kullanımını sağlayarak kaliteyi artırmayı başardığını savundu. Konuşmaların ardından Güler, Koç ve Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, butona basarak Dizel Kükürt Giderme ve Yeni Reformer Ünitesi'ni devreye soktu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/tupras-cevreci-yakit-unitelerini-acti_57327.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!