Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türbelere Yüksek Güvenlik

Tarihi eser hırsızlarının bir türlü rahat bırakmadığı türbeler, artık yepyeni bir metodla korunuyor. Herbiri paha biçilmez çiniler ve eserlerl

NTV-MSNBC
Türbelere Yüksek Güvenlik

b>Tarihi eser hırsızlarının bir türlü rahat bırakmadığı türbeler, artık yepyeni bir metodla korunuyor.
Herbiri paha biçilmez çiniler ve eserlerle dolu olan tarihi türbelere, özel alarm sistemleri kuruldu ve İstanbul’daki her türbeye, bir bekçi yerleştirildi. İstanbul Türbeler Müdürlüğü, hırsızların önünü kesen bu sistemin, tüm tarihi yapılarda kullanılmasını öneriyor ve koleksiyoncuları, çinilere ve çalıntı eserlere rağbet etmemeye çağırıyor.

Padişahların, paşaların, valide sultanların gösterişli mezarları türbeler, buralarda defnedilenlerin ihtişamını yansıtıyor. Görenleri büyüleyen bu eserlerin en büyük düşmanı ise tarihi eser hırsızları.
“Hırsızlıklara karşı en büyük önlemin birebir bekçi bulundurmak olduğunu anladık. Teknolojiden de yararlandık. Bütün türbelere polise bağlantılı alarm yaptık. Alarmları yaptırdığımızdan beri hiç hırsızlık olmadı” diyen Türbeler Müdürü Erman Güven ekliyor “Bütün çinilerimizin ayrıntılı envanterini yaptık. Fotoğraflı ve çizimli aydıngere birebir üzerindeki kırıklar dahil belirledik. Çünkü daha önceki hırsızlık olaylarında bir fotoğrafını dahi polise sunamıyorduk”.
Türbelerde özellikle 90’lı yıllarda üst üste hırsızlıkların yaşandığı hatta Bayram Paşa’nın türbesinden bir gece tam 700 çini çalındığı söyleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turbelere-yuksek-guvenlik_3314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!