Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Turistler, Fatih’in Mirası Ayvansaray’ı En Az 6 Saat Gezecek

Fatih Belediyesi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle ortaklaşa yürüttüğü ‘Ayvansaray alternatif kültür güzergahı' projesi çalışmalarına başlandı.

Zamanatih Belediyesi'nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle ortaklaşa yürüttüğü ‘Ayvansaray alternatif kültür güzergahı' projesi çalışmalarına başlandı.

Yoğun ilgi gören ve Sultanahmet'e rakip olacağı düşünülen proje ile turistlerin Ayvansaray'dan başlayarak Kariye Müzesi'ne kadar en az 6 saat tarihî mirası gezmesi planlanıyor. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Başkanı Faruk Pekin, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Metin Sözen, Esma Sultan Yalısı'nın restorasyonunda görev alan mimar Gökhan Avcıoğlu'nun yer aldığı bir gruba, ‘Ayvansaray alternatif kültür güzergahı' projesini anlatan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarihî zindanlara, saraylara ne tür fonksiyon verilmesi gerektiğini sordu. Davetliler, restorasyon ve yenileme çalışmalarının, Yedikule Zindanları'na kadar devam etmesi gerektiğini dile getirerek, Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmeyen eserlerin Tekfur Sarayı'nda sergilenmesini istedi. Yaşayan halkın ve gelecek turistlerin uyum sağlayacağı, kentlerin ve kültürlerin yaşayabileceği çalışmaları maddi ve manevi olarak destekleyeceklerini vurgulayan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, “Turistlere, 5-6 saat süren kültür ve turizm turları düzenleyeceğiz.” dedi. Projede, soyluların hapsedildiği Anemas Zindanları, Bizans'ın ayakta kalan tek sarayı Tekfur Sarayı, Mimar Sinan'ın yaptığı İvaz Ağa Camii, Türk ahşap mimarisinin en güzel örneklerinin yer aldığı Türk Mahallesi, İstanbul'un fethine katılan Derviş İbrahim Toklu Dede Mescidi gibi tarihe ışık tutacak eserler bulunuyor. Projenin hayata geçmesi için gerekli mülkiyet problemlerini çözdüklerini, projelendiri yaptıklarını ve ihaleleri bitirdiklerini anlatan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Tarihî mekanlarda boşaltmalara başladık. Restorasyon çalışmaları bittikten sonra fonksiyon vereceğiz.” dedi. Projeye göre, 9 kilometrelik yol, farklı renkte bir granit taşla döşenecek, güzergaha ilk kez gelen biri bile yönünü kaybetmeden Edirnekapı'dan Fener'e gidebilecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turistler-fatihin-mirasi-ayvansarayi-en-az-6-saat-gezecek_30726.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!