Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Turistler, Tarihi Alanya Kalesi'ne Trenle Çıkacak

Alanya Belediyesi, motorlu taşıt trafiği, gürültü kirliliğini azaltmak ve kültür varlıklarında egzoz dumanından dolayı oluşan tahribatı azaltmak amacıyla Alanya Kalesi için 'Meyilli Tren Projesi' hazırladı. Damlataş Mağarası'ndan başlayarak kalenin batı yamacından en üst noktaya ulaşacak tren, Alanya Kalesi Koruma Amaçlı İmar Planı'nda iç kale

Zaman Gazetesi
Turistler, Tarihi Alanya Kalesi'ne Trenle Çıkacak

Alanya Belediyesi, motorlu taşıt trafiği, gürültü kirliliğini azaltmak ve kültür varlıklarında egzoz dumanından dolayı oluşan tahribatı azaltmak amacıyla Alanya Kalesi için 'Meyilli Tren Projesi' hazırladı. Damlataş Mağarası'ndan başlayarak kalenin batı yamacından en üst noktaya ulaşacak tren, Alanya Kalesi Koruma Amaçlı İmar Planı'nda iç kale giriş kapısı olarak gösterilen bölüme kadar gidebilecek. Kaza riskini azaltacak sistem, sessiz ve elektrik motoruyla çalışarak çevreye zehirli gaz yaymayacak.

Tren, beton ve çelik konstrüksiyon sisteminde doğal eğime göre inşa edilecek raylarda seyredecek. 40 kişi kapasiteli özel bir vagon ile yolcu taşımayacak olan trenin, kaleye çıkış ve iniş süresi yaklaşık 10 dakika sürecek. Vagon ile 1 saatte 240 kişi taşınabilecek. Böylece yaz aylarında hem kale yolunu tur otobüslerinin işgal etmesi engellenmiş olacak hem de kaleyi gezen turist sayısı artacak.

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, proje ile özellikle yabancı turistlerin kaleye olan ilgisinin daha artacağını söyledi. Kaleye ulaşım konusunda çağdaş ve emniyetli çözümlerin üretilmesi hedefinden yola çıkarak projenin çalışmalarına 2005 yılında başladıklarını aktaran Sipahioğlu, tren sayesinde hem tarihi dokunun korunacağını hem de turistleri kaleye taşıyan büyük tur otobüslerinin trafiği aksatmasının önüne geçileceğini ifade etti.

Son yıllarda en çok ziyaret edilen tarihi ve kültürel yapılar içerisinde yer alan Alanya Kalesi'ni geçen yıl 20 binin üzerinde yabancı turistin ziyaret ettiğinin hatırlatan Sipahioğlu, şunları söyledi: "Meyilli Tren Projesi sayesinde kaleye çıkış ve kaleden iniş daha kolay olacak. Kaleye trenle çıkanlar bir tarafta deniz, diğer tarafta ise tarihi yapı ve yeşil doğa ile iç içe olacaklar. Böylece Alanya Kalesi cazibe merkezi haline gelerek daha çok ziyaret edilen bir tarihi yapı olacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turistler-tarihi-alanya-kalesine-trenle-cikacak_67442.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!