Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Turizmci Urfa'da Yer Arıyor, Harran Sur İçi Dönüşüyor

Şanlıurfa Valiliği’nin düzenlediği ‘Şanlıurfa Kültür ve Turizm Tanıtma Günleri’ kapsamında 110 turizm yatırımcısı ve acentası bir araya geldi. Aralarında Eresin, Green Park, Gürallar’ın da bulunduğu zincirler Şanlıurfa’da otel kurmak için şehir merkezinde yer arıyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Turizmci Urfa'da Yer Arıyor, Harran Sur İçi Dönüşüyor

STRONG>Aralarında Eresin, Green Park, Gürallar’ın da bulunduğu zincirler Şanlıurfa’da otel kurmak için şehir merkezinde yer arıyor.

Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan, aralarında Eresin, Green Park, Gürallar ve Akfen Holding’in de bulunduğu 7-8 otel grubunun Şanlıurfa’da otel yapmak için yer aradığını belirterek “Biz gruplara yer beğendiremiyoruz. Biz onlara daha çok şehir dışında arazi gösteriyoruz, onlar şehrin içinde istiyorlar. Yer ayarlayabilirsek burayı oteler bölgesi yapmak istiyoruz. 3-4 ay içinde yerleri ayarlayacağız” dedi. Okutan, şu anda 5 bin olan yatak kapasitesini 2 yılda yapılacak yeni yatırımlarla 10 bine çıkarmayı amaçladıklarını kaydederek bunun 300-400 milyon dolarlık yatırım ve 25 bin kişilik istihdam anlamına geldiğini söyledi.

Şanlıurfa Valiliği’nin düzenlediği ‘Şanlıurfa Kültür ve Turizm Tanıtma Günleri’ kapsamında 110 turizm yatırımcısı ve acentası bir araya geldi. Vali Okutan’a göre Urfa’da şu anda özel şahıslarda 17 han ve 70 konak bulunuyor, bunlar yurttaşlardan alınıp restore edilerek turizm amaçlı işletilecek. Urfa’ya yıllık 500 bin turist geldiğini, bunların yüzde 90’ının inanç turizmi için geldiğini aktaran Okutan, sağlık turizminde de projeler geliştirdiklerini, özellikle Ortadoğu’ya hizmet edecek hastaneler kurma çalışmalarının olduğunu söyledi. 15-16 Mayıs’ta Şanlıurfa’da motocross yarışlarının yapılacağını ve etkinliği izlemek için 60 bin kişinin Urfa’ya geleceğini anlatan Okutan, Bozova ve Halfeti’de su sporlarını geliştirmeyi istediklerini belirtti.

Harranlılar da Yerlerinden Oluyor

Tarihi kubbeli evleri ile meşhur olan Harran Sur İçi, kentsel dönüşüm projesi kapsamında boşaltılacak. Harran Sur İçi diye tabir edilen yerleşim yerinde 276 aile yaşıyor. Vali Okutan’ın verdiği bilgiye göre, buradaki yurttaşlara TOKİ ev yapacak ya da evlerin büyüklüğüne göre kendilerine 40-100 bin TL arasında para verilecek. Yurtaşlar ise evlerinden çıkmaya yanaşmıyor. Eski Harran’ın turizm amaçlı açık hava müzesine dönüştürülmesi planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turizmci-urfada-yer-ariyor-harran-sur-ici-donusuyor_77618.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!