Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk - Alman Ticaretinde Patlama

Almanya ile Türkiye arasında ticaret giderek canlanıyor. Alman firmalar geçen yıl Türkiye'ye yaptıkları satışları dört katına çıkardı. Peki Türkiye, Almanya'dan en çok ne satın alıyor?

yapi.com.tr
Türk - Alman Ticaretinde Patlama

Türkiye ticari partner olarak Almanya için giderek daha önemli bir ülke haline geliyor. Merkezi Wiesbaden'da bulunan Federal İstatistik Dairesi'nin verilerine göre Türkiye ve Almanya arasındaki ticaret, son 10 yılın en iyi seviyesine ulaştı. Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Alman firmalar, geçen yıl Türkiye'ye 20 milyar 100 milyon euro değerinde mal ihraç ederek, ihracat rakamlarını dört katına çıkardı. Almanya 2011'de Türkiye'den 11 milyar 700 milyon euro değerinde mal ithal etti. Bu rakamlar ışığında Almanya'nın Türkiye'ye karşı dış ticaret bakiyesi yüzde 1 artışla, 8 milyar 400 milyon euroya ulaşmış oldu. Türkiye Almanya'nın en önemli ticari partnerleri ülkesinde 15. sırada bulunuyor.

Hangi mallar ilgi görüyor?

Alman firmaları Türkiye'ye en çok motorlu araç ve yedek parça satıyor. Motorlu araçların ihracattaki oranı 5 milyar 100 milyon euro. Bunu 3 milyar 800 milyon euro ile ikinci sırada makine yedek parçaları takip ediyor. Üçüncü sırada ise 2 milyar 300 milyon euro ile kimyasal ürünler dikkat çekiyor. Almanya buna karşılık Türkiye'den en çok teksil ürünleri ithal ediyor. Tekstilde başı çeken ürünler giysi ve iç çamaşırı. Bunun yanı sıra Almanya Türkiye'den otomobil, otomobil yedek parçası ve makine de ithal ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk---alman-ticaretinde-patlama_91413.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!