Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türkiye'nin İhracat Rakamları ile Almanya'nın İthalat Verileri Uyuşmadı

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye, 2012 yılında Almanya'ya 13 milyar 100 milyon dolarlık ihracat yaptı. Almanya Federal İstatistik Dairesi'nin (DESTATIS) verilerine bakıldığında ise Türkiye'den yapılan ithalatın 12 milyar euro tutarında olduğu görülüyor.

yapi.com.tr
1 Türkiye'nin İhracat Rakamları ile Almanya'nın İthalat Verileri Uyuşmadı

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre Avrupa Merkez Bankası'nın sunduğu 2012 ortalama euro/dolar paritesine göre hesaplandığında Almanya'nın Türkiye'den yaptığı ithalatın büyüklüğünün 15 milyar 500 milyon dolar olduğu görülüyor. Dolayısıyla TÜİK'in Almanya'ya yapılan ihracata yönelik verileri ile DESTATIS'in Türkiye'den yapılan ithalat verileri arasında 2 milyar 400 milyon dolarlık bir fark görülüyor. Bu durum da iki ülke arasındaki ticarette rakamların uyuşmadığını gösteriyor.

Farklı teslimat biçimleri fark yaratıyor

Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası bir denetim şirketinin üst düzey yöneticisine göre, bu duruma yol açan nedenlerden biri Türkiye'de ihracatın tümüyle şeffaf olmaması. Türkiye'den Almanya'ya yapılan ihracatın bir kısmı kayıt altına alınmazken, Almanya tarafında Türkiye'den alınan kayıtlı ya da kayıt altına alınmamış her ürün ve hizmet kaydediliyor. Dolayısıyla bu durum iki ülke arasındaki rakamların farklılaşmasına yol açıyor.

Söz konusu farkın bir diğer nedeni farklı teslimat biçimleri. Dış ticarette birçok farklı teslimat biçimi bulunuyor. Örneğin bazı ihracatçılar ürünleri hedef ülkedeki alıcının doğrudan ayağına götürürken, bazıları ise ürünleri belirlenen bir limanda alıcının gemisine teslim ediyor. Farklı teslimat biçimlerine göre farklı kayıtlar tutulduğu için de bu tip farklar oluşabiliyor.

Türkiye Ekonomi Bakanlığı İhracat Bilgi Platformu Almanya Masası Uzmanı Nilüfer Yılmaz Esen söz konusu durumu şöyle değerlendirdi:

"Türkiye ile Almanya arasında her zaman böyle bir fark vardır. Genellikle Türkiye'nin Almanya'ya yaptığı ihracat, Türkiye verilerinden daha az görülür. Söz konusu farklar farklı teslimat şekillerinden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin geminin üzerinde teslimatlar böyle farklar yaratabiliyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turkiyenin-ihracat-rakamlari-ile-almanyanin-ithalat-verileri-uyusmadi_114062.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Merhaba, verilerde bir hata yoktur. Türkiye'nin Almanya'ya ihracatı FOB bazda 13 milyar Dolardır. Almanya'nın Türkiye'den ithalatı CIF bazda 15 milyar Dolardır. Dış ticaret işlemlerinde FOB ve CIF kıymet farkının yaklaşık %20 olduğu genel kabul görmüş bir düşüncedir - elbette istisnaları vardır. Keza Türkiye'nin Fransa'ya ihracatı Türk gümrük verilerine göre FOB bazda 6.2, Fransa'nın Türkiye'den ithalatı Fransız gümrük verilerine göre CIF 7.2 milyar Dolardır. Bu tür verilerin COMTRADE veya TRADEMAP gibi uluslararası resmi veri kaynaklarından takip edilmesi bilgi kirliliğini engelleyecektir. Saygılarımla, Hakan AKIN BHL CONSULTING SERVICES CO. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!