Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk İnşaat Sektörü Küçülüyor

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, inşaat sektörünün geçen yıl ekonomideki yüzde 5.9’luk b

Ticaretb>Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Koçoğlu, inşaat sektörünün geçen yıl ekonomideki yüzde 5.9’luk büyümeye karşılık yüzde 9 küçüldüğünü hatırlatarak, bu yıl sektörde küçülmenin daha fazla olacağını beklediklerini bildirdi.

İNTES’in 40’ıncı yıl etkinlikleri kapsamında bir basın toplantısı düzenleyen Koçoğlu, son 3 yılda genel bütçeden yatırımlara ayrılan payın reel bazda azaldığını belirtti. 2002’de 6.9 katrilyon, 2003’de 6.4 katrilyon lira olan kamu yatırımlarının bu yıl 6.4 katrilyon lira olarak belirlendiğini hatırlatan Koçoğlu, ancak kesinti ile bu rakamın 4.7 katrilyon liraya gerilediğini anlattı. Sektörün proje mezarlığı hale geldiğini savunan İNTES Başkanı, özellikle tarım sektörü yatırımlarının giderek daha kötü duruma düştüğünü, bitiriş sürelerinin 35 yılı bulduğunu kaydetti. Ekonomik yatırım süresinin 3-4 yıldan fazla olmaması gerektiğini söyleyen Koçoğlu, ancak ödeneksizlik nedeniyle işlerin bu denli uzadığını vurguladı.

SEKTÖRDE İSTİHDAM

1993’de milli gelir içinde yüzde 7.3 paya sahip olan sektörün payının geçen yıl itibarıyla yüzde 3.5 seviyesine düştüğünü söyleyen Koçoğlu, Türkiye büyüyüp, sektör küçüldükçe işsizliğin ortaya çıktığını anlattı. Tarım yatırımlarına ağırlık vermenin hem inşaatta hem de tarımda istihdamı arttıracağına dikkat çeken Koçoğlu, “Ekonomimizdeki büyümeye rağmen ülkemizde işsizliğin azalmamasının temel nedeni inşaat sektöründeki küçülmedir” dedi.

YURTDIŞI İÇİN HEDEF 5 MİLYAR DOLAR

İnşaat sanayicilerinin bugüne kadar 62 ülkede 60 milyar dolarlık iş üstlendiklerini kaydeden İNTES Başkanı, 2003 yılında 3.4 milyar dolarlık iş alındığını, bu yılki hedefin ise 5 milyar dolar olarak belirlendiğini ifade etti. Ancak bu rakamın tutturulmasının önünde teminat mektubu, politik risk sigortası gibi engellerin bulunduğunu kaydeden Koçoğlu, bunların çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Yurtdışı müteahhitlik ve müşavirlik hizmetleri rejimi için Bakanlar Kurulu kararı hazırlandığını da açıklayan Koçoğlu, “Türk inşaat sanayicileri de hizmet ihraç etmektedirler. Bu bağlamda inşaat sanayicilerinin de ihracatçılara verilen teşviklerden yararlanması gerekmektedir” dedi. Sektörün nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak üzere İNTES-Yol-İş işbirliği ile kurulan Türkiye Eğitim Merkezi’nin inşaatının Ağustos’ta biteceğini de açıklayan Koçoğlu, buranın Meslek Standartları Kurumu yasalaşıncaya kadar uluslararası geçerliliği olan bir sistemle belgelendirme yapacağını kaydetti ve Merkez’le Türk işçisinin AB’ye girmiş olacağını sözlerine ekledi. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Koçoğlu, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin oluşturduğu Etik Kurul ile mahkeme kararıyla ceza alan üyeleri hakkında üyeliğine devam edip etmeyeceğine karar vereceğinin belirtilmesi üzerine, İNTES’e bağlı üyelerinin böyle bir problemi bulunmadığını söyledi. İNTES’in işveren sendikası, Anayasal bir kuruluş olduğunu ifade eden Koçoğlu, şöyle devam etti: “Biz dernek değiliz. Üyelerimize yasal olarak ayrıl diyebilme durumunda değiliz. Etik kurul değil ama bizim denetleme, disiplin gibi kurullarımız var. Çalışmayan bir kurulu kurmanın anlamı yok. Etik değerlere aykırı bir şey varsa, gereği yapılır. Mahkeme neticelenmemişse bile bize göre etik olmadığı takdirde (lütfen siz istifa edin) denebilir.” Koçoğlu, TMB’nin kendilerinin yan kuruluşu olduğunu belirterek, “Önemli olan bu tür işlere sebebiyet vermemek. Zaten etik konsepti bizim beyinlerimizde varsa ve bunu empoze edebilirsek yeterli” dedi.

SON 1 YILDA İŞİNİ KAYBEDENLER

İnşaat sektöründeki istihdamla ilgili bir soru üzerine Koçoğlu, Türkiye’de son 1 yıl içinde İNTES üyesi ve yan kuruluşlarından işlerini kaybedenlerin sayısının 250 bin olduğunu kaydederek, tüm sektörde ise bu rakamı 1 milyon kişi olarak tahmin ettiklerini söyledi. Koçoğlu, başka bir soruya ise yurtdışı müteahhitlik ve müşavirlik hizmetleri rejiminin çıkması ve inşaat sektörünün yurtdışında yaptığı işlerde mutlaka önünde bir şef olması gerektiği şeklinde cevap verdi. Bu şefin büyük yetkilerle donatılmış bir bakan ya da başbakan yardımcısı olabileceğini bildiren Koçoğlu, ancak o zaman işlerin ivme kazanabileceğini kaydetti. Yurtdışında ciddi bir desteğe ihtiyaçları bulunduğunu ve şef ifadesiyle bunu kastettiklerini belirten Koçoğlu, dünyada, politikacıların kendi ülke müteahhitlerini desteklediklerini, ancak Türkiye’de ise bu duruma alışılamadığını söyledi. Koçoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuya yatkın olduğunu ancak Başbakan’ın bu konuyu bir defa söyleyeceğini kaydederek, “Bu işlerle uğraşacak bir şef gerek” dedi. Kendilerinin kredi veya para istemediklerini bildiren Koçoğlu, “Önümüz açılsın” dedi.

KAMU YATIRIMLARI VE FAİZ DIŞI FAZLA

Kamu yatırımlarına daha fazla pay ayrılması yönünde bir önerisi olup olmadığının sorulması üzerine de Koçoğlu, yüzde 6.5 faiz dışı fazlayı tutturmanın hiç bir şey yapmamak anlamına geldiğini ifade ederek, kamu yatırımlarının artırılabilmesi için önerilerini sıraladı. Koçoğlu, dış kredili projelerin bütçe içine alınmasının yarattığı sıkıntıya değinerek, bu projelerin içinden 3-5 acil projenin seçilerek bütçe dışına alınması için IMF ile pazarlık yapılmasını önerdi. Müteahhitlerin yaptıkları işlere karşılık hazine bonosu verilebileceğini de söyleyen Koçoğlu, “Proje 20 sene süreceğine 2 senede bitirelim. Devlet de Hazine bonosu ile bunu ödesin” diye konuştu. Bunun dışında yurtdışı piyasalarda kredi faizlerinin büyük oranda ucuzladığına dikkat çeken Koçoğlu, “Biz çok acil projeleri 2 yılda bitirelim. 3 yıl ödemesiz, 3 yıl sonra 7 yıl ödemeli, çok düşük faizli kredi kullanımına izin verilsin” dedi. Bu kredilerin faizlerinin birkaç yıl önce libor+10-12 puanı bulduğunu hatırlatan Koçoğlu, şimdi ise rakamın libor+3-4’ler seviyesine gerilediğini kaydetti. Koçoğlu, kamu yatırımlarının artırılabilmesi için faiz dışı fazla rakamının yüzde 6.5 olmasından kaynaklanan sıkıntıya değinerek, “Türkiye 3 sene içinde yüzde 6.5 ile gidecekse zaten battık” diye konuştu. Başka bir soru üzerine de Koçoğlu, İran İmam Humeyni Uluslararası Havaalanı’nın Tepe-Akfen konsorsiyumundan alınmasına ilişkin olarak herhangi bir girişimde bulunmadıklarını belirtti. Bildikleri kadarıyla Akfen firmasının İran tarafından tazminat alınması yönünde girişimleri bulunduğunu anlatan Koçoğlu, bunun yanında doğacak kar mahrumiyeti için de bir girişimin olacağını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-insaat-sektoru-kuculuyor_12798.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!