Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Türk İşadamları Sadece Müteahhitlik Değil, Turizm, Enerji, Sanayi Sektörlerinde de Yatırım Yapacaklardır''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ''Türk işadamları sadece müteahhitlik değil, turizm, enerji, kimya, sanayi, ticaret, tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerinde de inşallah Türkmenistan'da Türkmen kardeşlerimizle birlikte yatırım yapacaklardır'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Türk İşadamları Sadece Müteahhitlik Değil, Turizm, Enerji, Sanayi Sektörlerinde de Yatırım Yapacaklardır''

Foto: Salih Zeki Fazlıoğu (AA)

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB/DEİK tarafından düzenlenen Türk-Türkmen İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, yaklaşık bir ay önce Aşkabat'ta Türk-Türkmen İş Konseyi Toplantısı'nı gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, yoğun bir seçim döneminde Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov ile çok önemli ekonomik konularla ilgili görüştüklerini hatırlattı.

Kendilerinin yeni dönemde özellikle 5 şehirde yapılacak yeni yapılanmalarda Türk müteahhitlik sektörüne gereken her türlü desteği vereceklerini belirttiğini anlatan Çağlayan, bu arada Berdimuhammedov'un Türk-Türkmen işbirliğinin ticarette ve ekonomide olabildiğince yükselmesi, yapılacak liman sahası başta olmak üzere birçok alanda yapılacak konulara değindiğini kaydetti.

Türkiye-Türkmenistan ilişkilerinin 20. yılını doldurduğunu anımsatan Çağlayan, bugüne kadar Türkmenistan'a 10'dan fazla ziyaret gerçekleştirdiğini, işadamları, TOBB ve meslek kuruluşlarıyla çok yoğun toplantılar yaptıklarını, her birinde de olumlu sonuçlarının ekonomik ve ticari ilişkilerde net şekilde görüldüğünü söyledi.

''Ticaret, 5 yılda 4 kattan fazla arttı''

Zafer Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''5 yılda karşılıklı ticaretimiz 4 kattan fazla artmıştır. Dünyanın ikincisi olan Türk müteahhitlik sektörü, son 2 yıldır dünyanın en büyük müteahhitlik işlerini, bir yıl 4 milyar doların üzerinde, bir yıl 3,5 milyar doların üzerinde, Türkmenistan'dan almıştır. Türk işadamlarımızı, sadece müteahhitlik sektöründe değil, aynen geçmişte birçok işadamımızın Türkmenistan'da yapmış olduğu gibi, tekstil-konfeksiyon sektörü başta olmak üzere kimya, enerji, gemi inşa sektöründe de Türkmenistan'ın ekonomisinin çeşitlendirilmesi noktasında atayurdumuza bundan sonra yatırımlara davet etmek istiyorum. Türk işadamları sadece müteahhitlik değil, turizm, enerji, kimya, sanayi, ticaret, tarım, hayvancılık ve gıda sektörlerinde de inşallah Türkmenistan'da Türkmen kardeşlerimizle birlikte yatırım yapacaklardır.''

Bugüne kadar yapılan yatırımlarda, ekonomik ilişkilerin temelinde her iki ülkenin Cumhurbaşkanlarının özel sektöre verdiği desteğin önemine dikkati çeken Çağlayan, ''Bizlere düşen görev, bugünkü gelmiş olduğumuz seviyeyi inşallah üçe, beşe, ona katlamaktır. Çünkü her iki ülkenin de potansiyeli buna müsaittir'' dedi.


Foto:
Sebahattin Metin (AA)


''Şu anda ülkemizde 600'den fazla Türk şirketi sanayi, inşaat, ticaret ve taşımcılık gibi ekonominin ana sektörlerinde gerçekleştirilen projelere katılmaktadır''

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, DEİK/TOBB tarafından düzenlenen Türk-Türkmen İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türk işadamlarının sosyal ve ekonomik açıdan Türkmenistan'ın büyük adımlarla ilerlemesine ciddi katkı sağladıklarını ve birlikte birçok projeye imza attıklarını vurguladı.

Türkmenistan'ın şu anda dünyanın 100'den fazla ülkesiyle dış ticaret ilişkileri içinde olduğunu, Türkiye'nin ''en büyük ve en itibarlı'' iş ortakları arasında yer aldığını dile getiren Berdimuhammedov, 2011 yılı verilerine göre, iki ülke arasındaki ihracat ve ithalat rakamlarının 3 milyar 600 milyon doları aştığını, bunun 2007 rakamlarından 2,8 kat daha fazla olduğunu belirtti.

Son 2 yıl içinde yüzde 25 oranında artan verilerin daha da artacağına inandığını ifade eden Berdimuhammedov, bununla birlikte ihracat ve ithalatın kalitesini artırmanın büyük önem taşıdığını vurguladı.

''600'den fazla Türk şirketi projelere katılıyor''

Şu anda Türkmenistan'da 600'den fazla Türk şirketinin sanayi, inşaat, ticaret ve taşımcılık gibi ekonominin ana sektörlerinde gerçekleştirilen projelere katıldığını kaydeden Berdimuhammedov, şöyle konuştu:

''Türk şirketleri ayrıca Türkmenistan'daki büyük inşaat projelerini gerçekleştirmekte, idari ve sanayi binaları, sosyal kültür amaçlı binaları, karayolu inşası çalışmalarını yapmakta büyük başarılar ve ustalık göstermektedir. 1 Ocak 2012 itibarıyla Türkmenistan'da toplam değeri 16,1 milyar dolar hacmindeki bin 299 adet proje kayda alınmıştır. Bu, son yıllarda Türkmenistan'da Türk şirketlerinin katılımıyla gerçekleştirilen projelerin sayısının da daha artmakta olduğunu göstermektedir.''

İki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin artırılmasındaki potansiyele işaret eden Berdimuhammedov, Türkmenistan'ın başta enerji kaynakları olmak üzere doğal kaynaklar bakımından zengin bir ülke olduğunu hatırlattı.

''Taşıma sistemi, turizm...''

Gurbanguli Berdimuhammedov, ülkelerinde hızla kalkınmakta olan başka bir alanın ise iletişim ve ulaştırma sektörleri olduğunu, bundan dolayı Türk iş dünyasını yüksek teknoloji alanlarında da işbirliği yapmaya davet etti.

Türkmenistan ile dış ticaret ilişkilerinin artırılmasında, taşıma sisteminin yenilenmesi ve genişletilmesinin önemli bir konuma sahip olduğunu belirten Berdimuhammedov, Türkmenbaşı Deniz Limanı'nı yenilemek ve genişletmekle ilgili büyük projeler planladıklarını, Türklerin bu projelere daha aktif katılabileceğini ve tecrübelerini ortaya koyabileceklerini vurguladı.

Turizme de değinen Berdimuhammedov, Türkmenistan'ın turizminin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak projelerden birinin Hazar Denizi'nin Türkmen tarafında yapılan Avaza Milli Turizm Bölgesi olduğunu söyledi. Berdimuhammedov, Türkleri turizm sektöründe de karşılıklı çıkar ilişkisi içinde beraber çalışmaya davet etti.

''Yasalar, gerekli imkanı sağlıyor''

Berdimuhammedov, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Biz Türk işadamları ve şirketleri ile karşılıklı çıkar ilişkilerine dayalı işbirliği yapmaya her zaman hazırız. Bu alanda kabul edilen yasalar da ülkemizdeki yabancı yatırımların teşvik edilmesi için gerekli imkanı sağlamaktadır. Türkmenistan'ın devamlı kalkınmakta ve Türkmen-Türk işbirliğinin daha da artmakta olduğunu göz önünde bulundurarak, gelecekte işbirliğimizin daha da iyi seviyelere geleceğine inancım tamdır.''

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-isadamlari-sadece-muteahhitlik-degil-turizm-enerji-sanayi-sektorlerinde-de-yatirim-yapacaklardir-_90994.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!