Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Türk-İş'in Kıdem Tazminatı Formülü

Türk-İş, 30 gün 20 güne düşsün, farkını devlet versin istiyor.

yapi.com.tr
Türk-İş'in Kıdem Tazminatı Formülü

Türkiye İş Sendikaları Konfederasyonu (Türk -İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatı tartışmalarını değerlendirerek, “İşveren, 30 gün, 20 güne düşsün, farkını devlet versin istiyor. Bin 500 lira alan adam 25 sene içerisinde zaten her gün ölüyor. Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, çalışma bakanımız söz verdi. Onun için yapmazlar, yapamazlar, yaptırmayız.” dedi.

Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, sendika yöneticileriyle birlikte Anadolu Otel’de gündeme ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Her fırsatta kıdem tazminatının gündeme getirildiğini ifade eden Ergün Atalay, sendikaların ve TOBB Başkanı’nın bu durumdan rahatsız olduğunu vurguladı. Mevcut durumun dışında işçilerin hak ve menfaatlerini bir adım geriye götürecek hiçbir oluşumun içinde olmayacaklarının altını çizen Türk-İş Genel Başkanı, “30 günün dışında ne sohbet ederiz ne konuşuruz.” dedi.

“Ya bu ülkede yaşamıyor ya da bu ülkenin şartlarını bilmiyor”

6 milyonun üzerinde asgari ücretlinin 25 sene çalıştığında 40 bin lira kıdem tazminatı aldığını hatırlatan Ergün Atalay, “4 milyonun üzerinde brütü olan bir arkadaşımız 25 sene çalıştığı zaman o da 100 bin lira alıyor. Şimdi öyle bir noktaya geldi ki, kıdem tazminatı, Hazine Bakanı Mehmet Şimşek her zamanki gibi üslupla kıdem tazminatın olmadığı ülkelerde işsizliğin olmadığını ifade ediyor. Bu nasıl bir mantık, nasıl bir düşünce, bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Ya bu ülkede yaşamıyor ya da bu ülkenin şartlarını bilmiyor.” diye konuştu.

"Yapmazlar, yapamazlar, yaptırmayız”

Atalay, sözlerini şöyle tamamladı: "Biz kıdem tazminatıyla ilgili tamamına yakınında netice alıyoruz. Alan yüzde 20 civarında, almayanla ilgili mahkemeye gittiğimiz zaman netice alıyoruz. Biz bu sistemden memnunuz. Almayanlarla ilgili bir şey yapılması gerekiyor. İşveren, 30 gün, 20 güne düşsün, farkını devlet versin istiyor. Bin 500 lira alan adam 25 sene içerisinde zaten her gün ölüyor. Onun bir tek geleceği var. Muhabbet arasında ‘mevcutlarla ilgili bir sıkıntı yok, sisteme gireceklerle ilgili fon olsun’ diyorlar. 30 gün olsun sonra oturur konuşuruz, geriye gidiş olmasın. Kıdem tazminatı bizim iş güvencemiz. Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, çalışma bakanımız söz verdi, yapamazlar. Onun için yapmazlar, yapamazlar, yaptırmayız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-isin-kidem-tazminati-formulu_143102.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!