Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Türk Mimarisi Sanal Mimarlık Müzesi ile Yurtdışına Açılıyor

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından "www.mimarlikmuzesi.org" adresinde sanatseverlerin hizmeti

Yapı-Endüstri Merkeziapı-Endüstri Merkezi tarafından "www.mimarlikmuzesi.org" adresinde sanatseverlerin hizmetine açılan "Sanal Mimarlık Müzesi" yerli ve yabancı mimarların eserlerine yer veriyor.

Türk mimarisinin yurtdışında tanınması için "www.archmuseum.org" adresinde İngilizce yayına da başlayan müze, mimarlarla yapılan röportajlar, anılar ve yapı öyküleriyle, yalnızca "gezilen" değil, aynı zamanda "okunan" bir sanal mekan olmayı hedefliyor.

Zaman içinde yok olma tehdidi altında olan mimarlık mirasımıza ait belge, proje ve eserler, 'Sanal Mimarlık Müzesi' ile bilgisayar ortamında koruma altına alınmış olacak ve ölümsüzleştirilecek. Her an herkese açık olan mimarlık müzesi yılın 365 günü, günün 24 saati açık kalacak ve müzeye dünyanın her yerinden ulaşılabilecek.

Müzenin 'Galeri' bölümünde 45 günde bir yenilenen tematik sergiler sona erdikten sonra 'Koleksiyon' bölümüne alınarak müzenin giderek büyümesi sağlanacak. 'Koleksiyon' bölümünde o güne kadar müzede sergilenmiş bütün obje, belge ve bilgiler, 'Yapılar', 'Portreler' gibi ana başlıklar altında kullanıcının araştırmasına açık tutulacak. Dileyen ziyaretçiler 'Galeri' arşivindeki geçmiş sergilere ulaşıp gezebilecekler.

Sanat Tarihçisi Derya Nüket Özer tarafından hazırlanan Sanal Mimarlık Müzesi'nde, ilk aşamada Sanayi-i Nefise Mektebi'nin yetiştirdiği ilk mimarlarımızdan biri olan Sedat Çetintaş'ın Bursa, İstanbul ve Edirne'deki Osmanlı yapılarının özenle çizilmiş rölöveleri yeralıyor.

Yüksek Mühendis Mektebi'nde başlayıp İstanbul Teknik Üniversitesi'nde süren uzun akademik yaşamında ve uygulamalarında, Türkiye'nin mimarlık ve şehir planlama alanında geçirdiği büyük değişime katkıda bulunanlardan biri olan Prof. Kemal Ahmet Arû'nun bu yılların anılarını saklayan fotoğraf albümü ve Türkiye'nin en önemli karikatür sanatçılarından biri olan Tan Oral'ın "Mimarın Dokunuşları" sergisi ilk aşamada yeralan eserleri arasında.

Her sergi döneminde yenilenecek olan 'Sahaf' sergisi ise, araştırmacılara yönelik olarak hazırlanıyor.

Kurulduğundan bugüne kadar bin 500 ziyaretçinin gezdiği 'Sanal Mimarlık Müzesi' için Yapı - Endüstri Merkezi'nin ilk hedefi bu çalışmayı evrenselleştirmek olacak.
Sanal Mimarlık Müzesi ayrıca, mimarları, kurumları ve arşivlerinde mimarlıkla ilgili belge ve bilgi bulunan herkesi müzeye katkıda bulunmaya çağırıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/turk-mimarisi-sanal-mimarlik-muzesi-ile-yurtdisina-aciliyor_9950.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!